Olympus 1936 yılından bugüne makine ve objektif üretiminde yer alan bir firma. Aynasız (mirrorless) makinelerin piyasaya çıkmasından sonra da amatör kadrolardan profesyonellere uzanan bir aralıkta ürünlerle de sektörün önde gelen markalarından biri konumunda… Uzun yıllardır “insan ve portre fotoğrafları” üzerine çalışan ve hatta bu konuda bir kitap yazmış biri olarak sizlere bu konular için üretilen özel bir objektifi anlatmak istiyorum: M. Zuiko 75 mm f/1.8 ED MSC.

2x optik çarpana sahip Olympus Micro Four Thirds sistem sebebiyle 150 mm odak uzaklığıyla çalışan bu objektif fiyat – performans açısından satın alınabilecek en iyi objektiflerden biri. Objektif, kısa yapısı (69 mm) ve hafifliğiyle (305 gram) sürekli olarak yanınızda taşıyabileceğiniz fiziksel özelliklere sahip. Ayrıca 58 mm filtre çapıyla da ekonomik filtre alternatifleri kullanma şansı veriyor.

f/1.8 1/500sn. ISO200
f/1.8 1/500sn. ISO200

Biraz daha özellik…

Zuiko 75 mm f/1.8, diğer portre objektifleriyle (Olympus 45 mm ya da leica 42.5 mm) kıyaslandığında daha güçlü keskinlik ve bokeh etkisi sağlıyor. Metal gövdesinin sağlamlığıyla ayrı bir avantaja sahip olan objektif, en yakın 84 santimetreden netlik yapabilmesiyle sınırlı alan derinliği kullanımı için de oldukça başarılı sonuçlar veriyor. Elbette 1.8 diyafram açıklığı sayesinde az ışık koşullarında da oldukça rahat çalışma imkânı sağlıyor.Objektifi Olympus gövdelerle kullandığınızda IS (Sarsıntı Engelleyici – Image Stabilizer) özelliği makine gövdesinde olduğu için bir sıkıntı yaşanmıyor. Ancak Panasonic gövdelerde (GX7 hariç) bu özellik olmadığından IS şansınız olmayacaktır.

Elbette 150 mm objektifin görüş açısına sahip olması sınırlı bir açıyla görüşe sebebiyet veriyor. Ancak özellikle yakın plan portre çekimlerinde bu görüş açısının büyük faydasını göreceksiniz. Elbette uzakta olan konular için bir tele objektif işi görmeyecektir, ancak yeterli mesafeniz olan genel görüntülerde de keskinliğinden çok memnun kalacağınızı düşünüyorum.

Olympus’un birçok makine gövdesinde siyah ve gümüş renk seçenekleri olduğu gibi bu objektifte de aynı seçenekler bulunuyor. Böylece özellikle gümüş renkli gövdeyle retro- nostaljik hava yaşayan kullanıcılar için de alternatif bulunuyor.

Oldukça yumuşak olarak kontrol edilebilen netlik halkası da objektifin bir başka özelliği. Birçok AF objektifte bulunan AF / MF seçeneği bu objektifte bulunmuyor. Her 2 kullanım da kolaylıkla mümkün

Görüntü Kalitesi

Yapılan laboratuvar testlerinde Zuiko 75 mm f/1.8 ED MSC objektifin keskinlik ve bokeh etkisinde Micro Four Thirds sistemdeki diğer sabit odaklı objektiflerden daha başarılı olduğunu pek çok web sitesinde okudum. Ancak elbette bizler için önemli olan laboratuvar testlerinden çok gerçek hayatta olayın nasıl gerçekleştiği. Özellikle Hindistan, Nepal ve Küba gibi portre çekimlerini ağırlıklı yapabildiğim ülkelerde bu objektif ile çektiğim fotoğrafları rahatlıkla 100 x 150 cm ebatlarında baskılarda, fotoğraf albümü gibi basılı ortamlarda kullanabilmem benim için yeterli bir kaliteyi gösteriyor. Elbette bu testleri okuduğumda objektifin en yüksek keskinlik kalitesini 4 diyaframda verdiğini de gördüm, ancak birçok çekimimde 1.8 diyafram kullanmayı tercih ettiğimi de söylemeliyim.

f/1.8 1/320sn. ISO200

Sonuç

Hemen hemen tüm alışverişlerimizde dikkat ettiğimiz fiyat-performans konusunda Zuiko 75 mm f/1.8 ED MSC objektifin insan ve portre fotoğraflarını ağırlıklı olarak çalışan fotoğrafçıların olmazsa olmaz objektiflerinden biri olduğuna inanıyorum. Özellikle aynasız makineleri tercih etmemizi sağlayan küçük ve hafif makine kullanımı avantajını destekleyen, az ışık koşullarında keskin sonuçlar almayı sağlayan bu objektifin çantanızın bir cebinde sürekli olarak bulunmasında büyük fayda var. Pişman olmazsınız…

Ürün hakkında daha fazla bilgi veya satın almak için shop.olympus.com.tr sitesini ziyaret edebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz