Ana Sayfa İnceleme Profesyonel Ses Kayıtları için Saramonic Smart Rig Plus

Profesyonel Ses Kayıtları için Saramonic Smart Rig Plus

324
0

Bu yazımızda Saramonic firmasının çok kullanışlı, bir o kadar fonksiyonel ve kullanımı oldukça keyifli bir cihazına göz atacağız; Smart Rig Plus. Peki nedir bu Smart Rig Plus? Üzerinde 2 girişi olan hem xlr hem de trs girişleri bulunan, çekimlerinize profesyonel kalitede ses kaydı eklemenizi sağlayacak bir ses mikseri.

Üzerindeki combo girişleri sayesinde hem xlr kablo, hem de trs kablo takmamız mümkün oluyor. TRS girişi enstürman jakı olarak düşünebilirsiniz. Bu combo girişlerini ve faydalarını hemen biraz detaylandırayım sizler için. Böyle bir cihazın üzerinde combo tipte bir bağlantı gördüğünüzde buraya hem bir enstrüman hem de profesyonel bir mikrofon takabileceğiniz anlamına gelir. Üstelik iki adet girişten bahsettiğimiz için, görüntüsünü aldığınız bir konserin, ses mixeri çıkışını da iki mikrofondan oluşan bir dinletinin, röportajın, enstrüman çalımının, solistin bağlantı kablolarını da dilediğiniz gibi Smart Rig Plus’a bağlayıp, sinyal seviyelerini de ayarlayarak projenizi tamamlayabiliyorsunuz.

Bunun en önemli avantajı ne olacak derseniz de şöyle anlatmak isterim; Örneğin sahne performansı kaydettiğiniz bir video çekiyorsunuz ve çevredeki sesleri, hoparlörden çıkan yüksek sinyal seviyelerini, kameranızım üzerindeki tümleşik mikrofon ile kaydetmek zorundasınız. Aslında isterdiniz ki; daha temiz ses kaydedeyim, sesler patlamadan iyi bir sinyal yakalayayım. İşte Smart Rig Plus sizi bu dertten kesin olarak kurtarıyor. Kameranızla profesyonel bir görüntü kaydı alacaksınız, tüm ortam seslerini kayıpsız, berrak ve hassas bir şekilde, tıpkı stüdyolarda olduğu gibi kaydetmek istiyorsanız, o zaman ne yaparsınız? Böyle bir condenser mikrofon bağlayarak sesi almak, sesi görüntüyle senkronize bir şekilde kaydetmek istersiniz.

Her ses girişi, bağlantı cihazında olmayan bir özellik ile Smart Rig Plus’taki dahili Phantom güç ünitesi switchini aktif ederek tüm kondenser ve dinamik mikrofonları çalıştırabilirsiniz. Ya da bir gitar mı çalacaksınız yine bu combo girişlerden birine gitar kablonuzu bağlayarak sinyal seviyenizi de ayarlayıp, kaydınızı gerçekleştirebilirsiniz. Yaka mikrofonunuz var diyelim, kameranıza ses göndermek istiyorsunuz, çeşitli aparatlarla, büyültücü küçültücü kablo uçları ile uğraşmadan direkt cihazın üzerindeki 3.5mm’lik girişlere takıp yine ses seviyenizi ayarlayarak kaydınızı gerçekleştirebilirsiniz. Üstelik bu ayarlarınızı yaparken de cihaz üzerinde bulunan kulaklık girişi ile kulaklığınızı bağlayıp tüm ses dengesini duyabilirsiniz. Combo girişli bu küçük cihazı, kameranıza, telefonunuza tabletinize dslr ve aynasız makinelerinize takıp, çevrenizdeki istemediğiniz hiçbir ses ile uğraşmadan kayıt alabilirsiniz.

9 voltluk pil ile çalışan Smart Rig Plus koruyucu bir kılıf ile geliyor ve bu sayede çok kolay taşınıyor. Aynı zamanda tripod uyumluğu sayesinde de cihazınızı sabit, sağlam ve istediğiniz yönde rahat kullanım sağlayacağınız bir konforda kullanabiliyorsunuz. Üzerindeki seçilebilir Mono ve Stereo ayarları bir röportajda ya da bir müzik kaydı esnasında sesleri kolayca ayrıştırmanızı sağlayacak ve görüntünüze seyircilerinizi etkileyeceğiniz stereo bir etki katacaktır. Sesinizi hangi cihazıma nasıl kaydederim diye düşünmenize gerek bıraktırmayan Smart Rig Plus üzerindeki telefon ve kamera arası geçiş switchleri ile sizi bir başka aparat kullanmaktan kurtaracak ve işinizi en pratik halde çözebileceksiniz. Saramonic Smart Rig Plus video içeriği ya da sadece ses kayıt üretimi yaptığınız çalışmalarınızda profesyonel mikrofonlar ve enstrümanlar kullandığınızda da son derece kullanışlı bir alet.

Ürün hakkında daha fazla bilgi veya satın almak için shop.olympus.com.tr sitesini ziyaret edebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz