Ana Sayfa İnceleme Profesyonellerin Seçimi Capture One’ı Tercih Etmeniz için 10 Sebep

Profesyonellerin Seçimi Capture One’ı Tercih Etmeniz için 10 Sebep

383
0

Fotoğraflarınızı mükemmel hale getirmek için profesyonel bir fotoğraf düzenleme yazılımına mı ihtiyacınız var? İster fotoğrafçılıkta yeni olun ister bir profesyonel, fotoğraflarınızı başkalarıyla paylaşmadan önce düzenlemeniz çok önemlidir. İyi bir düzenleme programı fotoğrafa odaklanmanıza, vurgulamak istediğiniz konuları ön plana çıkarmaya yardımcı olur ve ortalama bir fotoğrafı gerçekten inanılmaz bir fotoğrafa çevirebilir.

Biz de bu yazımızda en iyi fotoğraf düzenleme yazılımlarından birini Capture One’ı inceledik. işte profesyonellerin tercihi Capture One’ı diğerlerinden ayıran özellikleri:

1- Çalışma alanınızı kişiselleştirin

Çalışma alanını kişiselleştirme özelliği değeri çok fazla bilinmeyen ama önemli bir özellik. Bu özelliği bir kere kullandığınızda favoriniz olacağından şüpheniz olmasın. Capture One programındaki her araç hareket ettirebilir bir özelliğe sahiptir ve çalışma alanında herhangi bir yere yerleştirilebilir. Yani araçlarınızın yerini istediğiniz gibi değiştirebilir ve iş akışınıza uyacak şekilde özelleştirebilirsiniz. Böylece isteğinize göre düzenlediğiniz ara yüzde ihtiyacınız olan aracı hızlıca bulabilir ve düzenlemeye ayırdığınız zamanı ciddi oranda azaltabilirsiniz.

2- Kablo bağlantılı çekimle direkt olarak bilgisayarınızla çekin

Portre çektiğiniz zaman, aydınlatmanın doğru ve süper keskin olması çok önemlidir. Ancak kameranın LCD ekranından baktığınız zaman bu detaylardan yüzde yüz emin olamazsınız. İşte Capture One’ın bilgisayara kablo bağlantılı çekim özelliğini bu yüzden çok seveceksiniz. Bu özellik sayesinde görüntülerinizi doğrudan bilgisayar ekranında görebilir ve daha hızı düzeltme imkanı bulabilirsiniz. Bu çekim özelliğinin bir diğer avantajı ise dosyalarınızı anında yedeklemesidir yani çalışmalarınızı kaybetme riskiniz yok. Profesyonel fotoğrafçılar için vakit nakittir, bu yüzden verimli çalışmak çok önemlidir.

3- Renklerin kontrolü tamamen sizde olsun

Güçlü renk düzenleme araçlarıyla, Capture One sizi görüntüdeki renklerin efendisi konumuna getirir. Renk düzenleme araçlarıyla diğer renklerden bağımsız olarak herhangi bir rengin tonunu, doygunluğunu ve parlaklığını ayarlayabilirsiniz. Hatta bir rengin en patlak alanlarını, ara tonlarını ve gölgelerini bile birbirinden bağımsız olarak ayarlayabilirsiniz. Örnek vermek gerekirse; gün ışığındaki yeşil bir yaprağın renk tonunu ve doygunluğunu, gölgedeki çimenin yeşiline dokunmaksızın değiştirebilirsiniz. Capture One aynı zamanda özellikle cilt tonları için bir araca sahip. Nesnenin cilt tonunun örneğini alabilir, ardından tonu, doygunluğu ve parlaklığı daha düzgün bir hale getirmek için kaydırma çubuğu setini kullanabilirsiniz. Bu sizi karmaşık ve fazlasıyla zaman alan rötuş işlemleriyle uğraşmaktan ciddi anlamda kurtaracaktır.

4- Fotoğrafınızın istediğiniz bölümünü Maskeler ve Katmanlar ile düzeltin

Bu gerçekten çok iyi bir özellik. Geri kalanını etkilemeksizin fotoğrafınızda özel bir alanı seçmek için Maskeleri kullanabilirsiniz. Örneğin; düğün fotoğraflarında, görüntüdeki insanları etkilemeksizin, gökyüzünde birtakım düzenlemeler yapmak için Maskeleri kullanabilirsiniz. Aynı zamanda opaklığı ayarlayarak yaptığınız düzenlemelerin etkisini kontrol etmek için Katmanları kullanabilirsiniz.

5- Kataloglar ya da Oturumlar arasında seçim yapın

Capture One, Kataloglar veya Oturumlar seçeneklerini kullanarak dosyalarınızı kolayca yönetebilir, iş akışınıza en uygun olanı seçebilirsiniz. Oturumlar, dizin tabanlıdır yani her proje için bir Oturum açıyorsunuz. Kataloglar ise veri tabanı odaklıdır yani bir temaya dayanır. Mesela düğün ve portre çekimlerinize göre ayrı ayrı Kataloglar oluşturabilirsiniz. Ancak her iş için bir Oturum açmak kulağa daha mantıklı geliyor. Çünkü projeyi bitirip, müşteriye yolladığınız zaman Oturumları yedekleyebilir ve bilgisayarınızdan silebilirsiniz. Bu da çalıştığınız dosya miktarını minimumda tutmanıza yardımcı olur.

6- Kısa yol tuşlarıyla zamandan tasarruf edin

Eğer büyük miktarda fotoğraf gruplarını düzenleyen bir fotoğrafçıysanız, sizin için her saniye önemlidir. Kısa yol kullanarak düzenlediğiniz her görüntüden iki saniye tasarruf etseniz, 400 fotoğraf düzenlediğiniz zaman (ki düğün fotoğraflarında bu hiç de alışılmadık bir rakam değil) bu 13 dakikadan fazla zaman kazanmanız demek. Böyle bakıldığında küçük bir zaman dilimi gibi görünüyor olabilir ancak birden fazla düğün çekimi yaptığınız zamanlarda, gerçekten hayat kurtarabilir.

7- Process Recipes kullanarak kolayca dışa aktarın

Capture One programında fotoğraflarınızı farklı amaç ve hedefler için dışa aktarmanın hızlı yolu Process Recipes ise size zaman kazandıracak başka bir özellik. Bunu dışa aktarma için bir ön ayar gibi düşünün. Dosya adlandırma, dosya formatı, dışa aktarma boyutu için belirli formatlar oluşturun ve aynı anda farklı formatları kullanarak fotoğraflarınızı işleyin. Yani bir sonraki aktarmaya başlamak için diğerinin bitmesini beklemek yerine, aynı fotoğrafı basılı ve sosyal medya için farklı ayarlarla aynı anda kolayca dışa aktarın.

8- Stiller ve Hazır Ayarlar özellikleri ile daha hızlı düzenleyin

Tekrar tekrar kullandığınız bir düzenleme var mı? Capture One Pro ile ayarları Preset(Hazır Ayar) olarak ya da Style(Stil) olarak belli bir renk derecelendirmesi yaratabilirsiniz. Yani ne zaman isterseniz aynı düzenleme ayarına kolayca erişebilirsiniz. Capture One ayrıca Mastin Labs ve Praik Naik gibi fotoğrafçılıktaki büyük isimlerle iş birliği içinde geliştirilen bir dizi stil ve hazır ayara da sahip. Profesyonel fotoğrafçılar için iş akışınızı hızlandırmanın harika bir yolu olan bu ayarları isterseniz başlangıç noktası olarak kullanın isterseniz de işlerinizi hızlandırmak için ince ayar olarak.

9- Stüdyolar için uyarlanmış yazılım

Capture One aynı zamanda profesyonel fotoğraf stüdyoları için tasarlanmış özel bir fotoğraf düzenleme yazılımına sahip; Capture One Stüdyo. Veri girişini ve özellikle stüdyo aydınlatması için özel renkleri otomatikleştiren araçlarıyla, fotoğraf stüdyolarının büyük hacimli fotoğrafları daha hızlı çekmelerine yardımcı olarak hem zamandan hem de paradan tasarruf etmelerini sağlıyor. 

10- Sizi düşünerek tasarlandı

Capture One Pro ile ilgili en iyi şeylerden biri de fotoğrafçıları düşünerek tasarlanmış olması.  Programı geliştirenler yeni özellik isteklerini memnuniyetle karşılıyor. Yani yazılımın gelecek versiyonunda görmek istediğiniz bir şey varsa, Destek veya sosyal medya aracılığı ile iletişime geçmeniz yeterli.

Kaynak: CaptureOne

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz