Ana Sayfa İnceleme Saramonic Blink 500 B3

Saramonic Blink 500 B3

266
0

Herkese merhaba bugün size Saramonic’in yeni üyesi Blink 500 Serisinin iPhone ile uyumlu olan modelinden yani Saramonic Blink500 B3’ten bahsedeceğim. Saramonic Blink500 B3 kablosuz çift kanallı mikrofon üzerinde hem alıcı hem de verici bulunan bir mikrofon sistemidir. Buradaki çift kanal yazmamızın amacı toplamda 2 ayrı kanala ses kaydedebilecek derecede performans sunması. Yani bu mikrofonu 2 adet verici ile birlikte 2 kişilik röportajlarda kullanabilirsiniz demek. Blink 500 B3 modelini kısaca açıklayacak olursak Lightning girişli Apple, iPhone ve iPad için çok kaliteli, performansı yüksek, kompakt, hafif ve profesyonel bir kablosuz mikrofon sistemidir. Mikrofonla birlikte gelen klipsli verici, doğrudan gömlek yakanıza, t-shirt cebi ya da yakasına klipslenecek kadar küçüktür ve birlikte gelen alıcısı sayesinde telefona bağlanabiliyor. Burada Lightning yazmamızın nedeni ise alıcısının bağlantı şeklinin lightning yani sadece iPhone ve iPad’e uyumlu olmasından kaynaklanıyor. Bu girişin nasıl olduğuna ilişkin görsel bir bilgi isterseniz aşağıdaki fotoğrafı inceleyebilirsiniz.

Çift kanallı alıcı o kadar hafif ve küçük ki size hiçbir şekilde sorun yaşatmayacak ve gimbal üzerinde fazla ağırlık yaratmayacaktır. Yaklaşık olarak 10 gr ağırlığında alıcısı bulunan bu mikrofon piyasada Zhiyun Smooth- Q2 gibi elde taşınan gimballara monte edilerek kolayca kullanılabilir ve başka bir Blink 500 TX vericisi (ayrı satılır) eklediğiniz taktirde de iki mikrofondan gelen de sinyali kabul eder.  (Bu ürünün çift mikrofonlu modeli Saramonic Blink500 B4’tür.)

Blink 500 B3 kristal netliğinde olarak nitelendirdiğimiz profesyonel ses kalitesi sunmaktadır. Omni directional kutup deseni sayesinde çok yönlü olarak sesleri mükemmel şekilde yakalar. Saramonic Blink500 serisinin her bir vericisini ayrı ayrı olarak hem el mikrofonu, hem yaka mikrofonu olarak hem de her bir vericinin içinden çıkan kablolu yaka mikrofonu sayesinde lavalier olarak kullanabilirsiniz. Bunlarında dışında örnek olarak toplantı masasına vericiyi yerleştirerek herkesin sesini ayrı ayrı aynı kanalda kayıt yapabilirsiniz. Ayrıca kutu içerisinde birlikte olarak verilen SR-M1 profesyonel çok yönlü klipsli yaka mikrofonu sayesinde mikrofonunuzu gömlek ya da t-shirt içine saklayarak istenmeyen görüntülerden kurtulabilirsiniz. Blink500 B3 sayesinde iPhone telefonlarınızda çok hafif bir mikrofon ile çalışma imkanına sahip olacaksınız. Yaklaşık olarak 2 saat doldurmuş olduğunuz şarj ile mikrofonları tek seferde tam 5-6 saate kadar rahatlıkla ve yüksek performanslı bir şekilde kullanabilirsiniz.

Bazı kablosuz mikrofon sistemlerinin kullanımı karmaşıktır; menüleri ve ayarları ayrıntılı bilgi gerektirir, ancak Blink500 B3 teknik olarak gelişmiş ki çok kolay bir şekilde tak çalıştır mantığında çalışmaktadır. Parazitsiz 2.4GHz bandında çalışmakta olup ve statik gürültü ve ses kesintilerini önlemek için kanalları otomatik olarak atlar. 

Video için ses yakalamanın en zor yönlerinden biri de ses seviyelerini kontrol etmektir. Bazıları çok yüksek sesle konuşur, bazıları ise çok yumuşak konuşur. Bu nedenle Blink 500 vericileri, bir düğmeye dokunarak seviyeleri yükseltmek veya düşürmek için ses ayarlama düğmelerine sahiptir ve akıllı LED ekran nerede ayarlandığını gösterir. Tabi ki bu LED ekranın üzerinde herhangi bir rakam yazmasa da gösterge sayesinde ses seviyesinin nerede olduğunu rahatlıkla anlayabilirsiniz. Vericinin dahili Lityum pili sayesinde 5-6 saate kadar kullanabileceğiniz bu mikrofonun açık alandaki çekim mesafesi ise 50 metreye kadardır. 50 metreden sonra yavaş yavaş ses kesilmeleri başlayabilir. Sinematik olarak çekeceğiniz olan videoların büyük bir bölümünü de ses oluşturmaktadır. Videonun bir bütün halinde olabilmesi için %50 ses kalitesi %50 ise görüntü kalitesi olması gerekmektedir ki bir bütün halinde izleyici kitlenize rahatça ses iletilsin. Sesi kötü olan bir video izlenme oranı konusunda sönük kalacaktır.

Bir cep telefonu veya tabletle video çekseniz bile, kablosuz mikrofonlar video üretimi için hala tamamen gerekli araçlardır ve Blink 500’ün alabileceğiniz en küçük ve en hafif sistemlerden biri olması, yine de profesyonel kalitede ses üreten film yapımcıları, gazeteciler, Vlogger’lar, YouTube içerik oluşturucuları, kurumsal video yapımcıları veya kullanımı yavaşlatmayacak derecede kolay bir kablosuz sisteme ihtiyaç duyan herhangi bir içerik oluşturucu için ideal bir mikrofon olduğunu açıkça göstermektedir. Ürünün teknik detaylarına ise aşağıdaki verilerden ulaşabilirsiniz:

Verici

 İletim Tipi:  2.4GHz Dijital Frekans
 Çalışma Aralığı:  164 metreye kadar (50m)
 Polar Desen:  Çok yönlü
 Frekans tepkisi:  50Hz-18KHz
 Güç Gereksinimleri:  Dahili Li-ion Pil veya USB-C DC 5V
 Dahili Pil Ömrü:  Yaklaşık 6 saat
 Ses Girişleri:  3,5 mm TRS Yaka Mikrofonu Girişi veya Dahili Mikrofon
 Ağırlık:  Yaklaşık. 34 gr (1,2 oz)
 Boyutlar:  63 x 43 x 16.5 mm
 Çalışma sıcaklığı:  0°C ila 50°C
 Depolama sıcaklığı:  –20°C ila +55°C

Alıcı

 İletim Tipi:  2.4GHz Dijital Frekans
 Çalışma Aralığı:  164 metreye kadar (50m)
 Ses Çıkış Konnektörü:  MFi Sertifikalı Lightning Konektörü
 Güç Gereksinimi:  İOS Cihaz tarafından sağlanır
 Ağırlık:  Yaklaşık. 11 g (0.38 oz)
 Boyutlar:  76 x 16.5 x 11 mm
 Çalışma sıcaklığı:  0°C ila 50°C
 Depolama sıcaklığı:  –20°C ila +55°C

Ürün hakkında daha fazla bilgi veya satın almak için shop.olympus.com.tr sitesini ziyaret edebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz