Ana Sayfa İnceleme Saramonic SR-Q2 Ses Kayıt Cihazı

Saramonic SR-Q2 Ses Kayıt Cihazı

245
0

Bu yazımızda Saramonic’in ses kayıt cihazı olan SR-Q2 modelinden bahsedeceğiz. Sr-Q2 sayesinde nerelerde çekimler yapabiliriz öğreneceğiz ve üzerindeki bazı özellikler sayesinde işimizin ne denli kolaylaştığını göreceğiz.

Saramonic SR-Q2 kolaylıkla zengin ses üretimi için yüksek kalitede stereo X/Y mikrofonlar içermektedir. Özellikleri ile kompakt, hafif ve taşınabilir bir ses kaydedici arayanlar için çok iyi bir tercih haline gelmektedir. Kullanım alanlarından biraz söz etmemiz gerekirse video prodüksiyonları, müzik kaydı, podcasting, gazetecilik ve daha fazlası için yayın kalitesinde ses üretebildiğinden neredeyse her sektör için uygun fiyatlı bir ses kayıt cihazıdır.  SR-Q2 ayrıca 3,5mm mikrofon girişi sayesinde farklı bir mikrofonu dahi çalıştırabilmektedir. İki adet 3,5 mm çıkış, sesi aynı anda referans olarak kulaklık ile dinlemenize ve kameralarınız için güzel bir ses kaynağı oluşturmanıza yarayacaktır. Kutu içinden çıkan ürünlerden bahsetmemiz gerekir ise:

  • 8GB Micro SD kart
  • Koruyucu seyahat çantası
  • Yüksek rüzgarlı alanlarda kullanım için tüylü deadcat ve sünger
  • Elden düşmemesi adına 1 adet elcik
  • Bağlantı kablosu

Kısacası kutusundan çıkan bu parçalar ile birlikte sadece pil takıp çalıştırmanız yetmektedir. Saramonic SR-Q2’nin kutusundan çıkan USB-C tipi bağlantı kablosu aracılığıyla bilgisayarla paylaşabileceğiniz 96 kHz’e kadar yüksek çözünürlüklü ses dosyalarını kaydeder ve aktarabilir. SR-Q2 ile ses kaydı yapmak çok kolay, üzerinde bulunan ayarları yaptıktan sonra sadece record tuşu ile istediğiniz zaman kayda başlayabilirsiniz. Ayrıca bu ses kayıt cihazının ön tarafında kolay okunabilir ve arkadan aydınlatmalı LCD ekranı bulunmaktadır. Bu sayede pil durumunuzu, ses seviyenizi ve bilmeniz gereken her şeyi bulabilirsiniz.

Minik kırmızı ışığı ile kayıtta olup olmadığını da rahatlıkla görebilirsiniz. Yan tarafında bulunan ses alçaltıp yükseltmeye yarayan tuşları sayesinde kulaklıktaki ve üzerinde entegre olan hoparlörü ile rahatlıkla sesin seviyesini ayarlayabilirsiniz. Ayrıca sadece müzik kayıtlarında değil düğün kliplerinizde de stereo ses alabilmek için bu ses kayıt cihazını kullanabilir altındaki tripod girişi sayesinde magic arm üzerinde ya da KUBO VG-1 bağlantı aparatı ile makinenizde rahatlıkla kullanabilirsiniz. İçinden çıkan deadcat sayesinde rüzgarlı dış çekimlerde bile sesin daha temiz alınması konusunda oldukça başarılıdır. Taşıma çantası ise rahat bir şekilde ve yer kaplamadan ürünün zararsız bir şekilde taşınmasına yardımcı olur.


Saramonic SR-Q2 modeli ses kayıtçısına harici mikrofonunuz var ise rahatlıkla takabilirsiniz. SR-Q2 bunun için özel bir stereo girişe sahiptir. Bir mikserden veya başka bir cihazdan hat düzeyinde ses kaydetmek isterseniz bunun için de özel bir girişi var. Saramonic SR-Q2’nin üzerinde bir de HOLD tuşu bulunuyor bu sayede istenmeyen tuşlara bastığınızda cihazınız tepki vermeden kendisini kilitlemektedir. 116gram ağırlığı sayesinde bu kayıtçıyı gimbal üzerinde bile rahatlıkla kullanabilirsiniz ayrıca takacağınız kaliteli marka 2 adet AA pil ile 19 saate kadar çalışma süresi elde edebilirsiniz. Ayrıca 128gb’a kadar MicroSD kart kullanabilirsiniz.

SR-Q2’ yi kısaca özetlemek gerekir ise;

  • Yüksek çözünürlüklü yayın kalitesinde ses veren kullanımı kolay hafif el tipi ses kaydedici.
  • X / Y yapılandırmasında yerleşik profesyonel stereo mikrofonlarla çok hassas stereo ses imkanı.
  • Premium bir aksesuar paketi dahildir: 8GB MicroSD kart, yüksek rüzgarlı alanlarda kullanım için tüylü ve sünger ses kesiciler, koruyucu seyahat çantası, USB-C kablosu ve elcik.
  • Harici mikrofonlar ve kulaklıklar için ayrı 3,5mm girişlere sahiptir.
  • 2 AA pille 19 saate uzun kayıtlar, USB-C üzerinden harici olarak da çalıştırılabilir ve 128 GB’a kadar bellek kartlarıyla uyumludur.

Teknik olarak detaylarından bahsetmek gerekirse;

Kayıt Formatı: .WAV (44.1kHz / 16bit, 44.1kHz / 24bit, 48kHz / 16bit, 48kHz / 24bit, 88.2kHz / 16bit, 96kHz / 16bit)
Çalma Formatı: .WAV (44.1kHz / 16bit, 44.1kHz / 24bit, 48kHz / 16bit, 48kHz / 24bit, 88.2kHz / 16bit, 96kHz / 16bit)
Kayıt Ortamı : Micro SD (8-128GB)
Ekran: Arkadan Aydınlatmalı LCD
Dahili Stereo Mikrofonlar: Tek Yönlü Condenserler
Mikrofon Girişi: 3.5mm Stereo Mikrofon Giriş
Line Girişi: 3.5mm giriş
Dahili Hoparlör: 1W
USB Bağlantı noktası : Type-C
Kayıt saatleri: Alkalin Pil 13.5 Saat 96kHz / 16bit altında, 19.5 saat 44.1kHz / 16bit altında
Boyutlar: 2.4 x 6.6 x 1.2 ”(60 x 167 x 30 mm)
Ağırlık: 116 g

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz