Ana Sayfa İnceleme SARAMONIC UWMIC9 RX9 + TX9 Kablosuz Yaka mikrofonu

SARAMONIC UWMIC9 RX9 + TX9 Kablosuz Yaka mikrofonu

405
0

Saramonic UWMIC9 RX9 (Alıcı) + TX9 (Verici) yaka mikrofonu ile karşınızdayız.

Birçoğumuz artık günümüz şartlarına istinaden fotoğraftan ziyade videoya da ağırlık vermiş bulunuyor. Düğün, gezi, tanıtım, röportaj kanalları yaygın olmaya başladıkça video çekecek ekipmanlara ilgi arttı. Dolayısı ile ses kısmı da video ile bütünleşmek adına gelişmeye başladı. Haliyle artık hayatımızdaki mikrofon algısının yeri bambaşka. İnsanlar çözüm bulabilmek adına kafasını sürekli karıştırır oldu. Bu incelemede mikrofon markalarından Saramonic UWMIC9 RX9 + TX9 Kablosuz Yaka mikrofonunu test ettik.

Saramonic 2014 yılından beri faaliyette olan ve ülkemize yeni bir soluk ile giren mikrofon markası. Birçok kullanıcı için çeşitli çözümleri bulunan Saramonic markasında ürün gamları konusunda cep telefonu, DSLR, video kamera, mixer gibi ürünlerde kullanılmak üzere birçok çözümü bulunduruyor. Bunlardan en yüksek satış grafiği bulunan model olan Saramonic UWMIC9 RX9 + TX9 olarak adlandırılan kablosuz yaka mikrofonu.

Bu mikrofon toplamda A ve B kanalı olmak üzere 2 adet mikrofon barındırabiliyor ve etraftaki frekanslar ile karışmaması adına 96 adet kanala kadar size seçim imkânı sağlıyor. 514- 596 frekans bandını kullanan Saramonic UWMIC9, sunucular, düğün videosu ve hikayesi çekenler, Youtube’a içerik üretenler, Vlog çekenler, gazeteciler için çok farklı özellikler sunuyor.

Tamamı metal bir yapıya sahip gövdesi ile UWMIC9 sağlamlığını hissettiriyor. Her bir alıcı ya da verici 2 adet AA pil ile çalışıyor ve bu çalışma süresi ortalama olarak 6 saati buluyor. (Pilin kalitesine göre değişiklik gösterebilir). Ortalama olarak engebesiz ve engelsiz alanlarda 100 metreye kadar rahatça aynı sesi aktarabilme özelliği mevcut. Yani ortalama bir futbol sahası kadar mesafede kameraya ses alabiliyor. İçinde kontrol edilebilir ses ayarı bulunuyor. Böylece ikinci kullanıcının ya da tek kullanıcının sesini azaltıp çoğaltabilme imkânınız olmuş oluyor. Kilitli mikrofon mekanizması sayesinde artık kullanıcının mikrofonları en ufak bir gerilme ile mikrofon yuvasından çıkmayacak şekilde tasarlanmış. 

UWMIC9 sisteminin içinde entegre olarak bulunan otomatik tarama sistemi, 96 kanal içinde bulunan en iyi frekansı seçerek temiz ses iletilmesini sağlıyor. RX9 + TX9 mikrofonunun son derece kolay kullanım menüleri ve arka aydınlatmalı birer adet LCD ekranı bulunuyor. Bu ekran sayesinde pil durumunu, kanal seçimini ve sesin şiddetinin ne durumda olduğunu rahatlıkla görebilirsiniz. Ayrıca üzerinde bulunan mute tuşu sayesinde istenmeyen anlarda mikrofonun anında kapatılmasını, kilit ayarı ile ise mikrofonun istenmeden kapanmasını engellemek üzere tasarlanmıştır. Alıcıda bulunan (RX9) kulaklık çıkışı sayesinde eş zamanlı olarak kayıt sesini dinleyebilirsiniz. Bu durum en çok mikrofon girişi olup kulaklık çıkışı olmayan kayıtçılar, DSLR ve video kameralar açısından avantajlıdır.

Saramonic UWMIC9 sisteminin bir avantajı da hem el hem yaka mikrofonu ile kullanılabilmesi. RX9 + TX9 sisteminin yanına harici olarak alınan HU9 modeli ile bir adet el tipi bir adet yaka tipi mikrofonu kullanabilirsiniz. Sadece el tipi kullanıcı ile ses almak istiyorsanız RX9 + HU9 kitini, sonrasında yaka mikrofonu alacaksanız TX9 modelini ya da ilk başlangıçta 2 kullanıcı ile tek kameraya kayıt yapacaksanız RX9 + TX9 + TX9 modelini temin edebilirsiniz. Saramonic istenildiği zaman cep telefonu, tablet gibi farklı ürün gamlarınada ayrı satılabilen kablo adaptörü ile uyabilmektedir. Yani DSLR, video kamera, kayıtçının yanı sıra cep telefonları ile de entegre olabiliyor. 

Parazit giderici temiz ses sağlayan teknolojisi ile Saramonic UWMIC9 adından ciddi derecede söz ettireceğine benziyor. Ayrıca Saramonic markası sadece yaka mikrofonu değil boom mikrofon, shotgun tipi mikrofonlar, ufak çaplı ses mikserleri, boom sopaları, kayıtçı gibi ürünleri de üretiyor.  Saramonic UWMIC9 sisteminin kullandığı SR-M1 mikrofonun kutup deseni omni-directional olarak geçmektedir yani çok yönlü bir ses algısı bulunuyor. Yanda kutup desenini örnek olarak görebilirsiniz.

Genel olarak mikrofonların kutup desenlerini örnekleyecek olursak ise aşağıdaki tablodan seslerin hangi mikrofon tiplerinde nasıl algılandığına ulaşabilirsiniz.

UWMIC9 TEKNİK ÖZELLİKLERİ 

Kablosuz İletim: Analog UHF

RF Kanal Sayısı: 96

RF Frekans Bandı: 514 – 596 MHz

Maksimum Çalışma Aralığı: 100 metre (Engel olmadan)

Gecikme: 12 ms

Sapma ± 5 kHz

Kutup Deseni: Omnidirectional (Çok Yönlü)

Sinyal Gürültü Oranı: 70 dB veya daha fazla

Çıkış Konnektörleri: 1 x 1/8 “/ 3,5 mm TRS Erkek Dengesiz (Kilitlenebilir)

Güç Gereksinimleri: Kalem Pil

Pil Tipi: 2 x AA (Dahil Değil)

Ekran ve Göstergeler: 1 x Arkadan Aydınlatmalı LCD (Pil Durumu, Kanal, Seviye)

Boyutlar: 2,5 x 6,7 x 1,2 “/ 63,5 x 170,9 x 30,0 mm

Ağırlık: 7.7 oz / 218.0 g (Pilsiz)

En Yakın Rakipleri

Boya BY-WM6

Boya BY-WM6, Saramonic UWMC9 serisine göre daha düşük özelliklere sahip. Boya, daha hafif olması sebebi ile malzeme kalitesi olarak biraz daha aşağıda kalıyor. Boya’ nın 48 adet seçilebilir frekans seçeceği, Saramonic’ in 96 kanallık frekans seçeneğine istinaden daha kısıtlı bir çalışma imkanı sunuyor. İki mikrofonunda çekim alanı 100 metre olarak gözüküyor. ±7KHz sapma ile Saramonic’ e oranla (±5KHz) daha tutarsız olarak gözüküyor. Artı olarak nitelendirebileceğimiz ise Boya’ nın 8 saate kadar pil ömrü olması.

Comica CVM-WM100

Comica markası da Boya’ da olduğu gibi 48 adet frekansın içinden birisini seçilmesine izin veriyor. Bu kısıtlama konusunda Saramonic şu anda 96 kanal ile en iyilerinden birisi konumunda. 20ms’ ilk gecikme sese olan güvenilirliği biraz düşürüyor. Saramonic’ e göre malzeme kalitesi yine daha düşük bir konumda yer ediniyor.

SENNHEISER EW112p-G3

Sennheiser EW112p-G3 modeli piyasada var olan kablosuz yaka mikrofonları açısından şu anda en pahalı ve en iyi olarak gösterilen mikrofon modeli. Boyut olarak Saramonic’ ten daha küçük bir vaziyette ve daha hafif. Saramonic’ in metal kasası kadar sağlam olmasa da en az onun ayarında bir şekilde güven veriyor. 42 MHz bant genişliğinde ve parazitsiz alım için 1680 ayarlanabilir UHF frekansına sahip. Dolayısı ile elinizde hepsine oranla daha çok frekans seçeneği bulunuyor. Bu da hem güvenilirliği artırıyor. Sennheiser’ ın dip ses oranı rakiplerine göre daha az, dolayısı ile daha iyi ve temiz sesler alabiliyorsunuz. 2 adet AA pil ile 8 saate kadar çalışabiliyor.

Yayın kalitesinde ses iletimi sağlayan Saramonic UWMIC9 RX9 + TX9 mikrofon setinin kutusundan neler çıkıyor biraz göz gezdirelim.

1 x RX9 çift kanallı taşınabilir UHF kablosuz alıcı
1 x TX9 UHF kablosuz veric
1 x SR-M1 çok yönlü yaka mikrofonu
1 x Yaka mikrofonu klipsi
1 x Altın kaplama konnektörlere sahip kısa sarmal kilitli mini çıkış kablosu
1 x Altın uçlu XLR erkek çıkış kablosu
1 x Entegre ışık ayağı ya da tripod tutucusu
2 x Çıkarılabilir kemer klipsi
2 x SR-UMBC1 pil bölmeleri
1 x Kullanım kılavuzu
1 x Garanti kartı

Ürün hakkında daha fazla bilgi veya satın almak için shop.olympus.com.tr sitesini ziyaret edebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz