Seyahat fotoğrafçılığının en zor yanı her an farklı bir koşulda farklı bir fotoğraf konusuyla karşılaşılmasıdır. Yolculuk yapmanın getirdiği zorlukların yanı sıra fotoğrafçılıkla ilgili de pek çok kararın hızlıca verilmesini gerektiriyor. Işık ölçümü, Beyaz Ayarı, enstantane-diyafram gibi tercihlerle birlikte en etkileyici kompozisyonu oluşturmak için de doğru objektifi seçmek de önemli bir karardır. Bu nedenle seyahatlerde zoom objektif kullanmak büyük bir avantaj sağlayabilir.  

Olympus OM-D E-M1 Mark II ile birlikte Eylül 2016’da tanıtılan Olympus, Zuiko Pro profesyonel sınıf lensleri ailesinin en yeni üyelerinden biri olan 12-100 mm f / 4 IS Pro her seyahatte başarılı sonuç almayı sağlayacak bir objektif.

Netlik

Geniş aralıklı zoom objektiflerde netliğin sıkıntılı olabileceği bilinen bir gerçek.  Olympus 12-100mm lensi son derece keskin bir objektif. Yapılan laboratuvar testlerinde merkezdeki keskinliklerde köşelere kıyasla çok az değişiklik olduğu görülmüştür.

f/4.5 1/30sn. ISO640

Bu testlerde objektif 100 mm olarak f/4 ile kullanıldığında köşelerde hafif bir yumuşaklık dikkati çekiyor. Ancak diyafram 5,6 olarak kullanıldığında köşelerde de keskinlik artıyor.

Açık diyafram değerine sahip ve geniş aralıklı bir zoom objektif hemen her konudan alnımızın akıyla çıkmamıza yardımcı olacaktır. 

Renk Sapmaları

Olympus 12-40mm f / 2.8 Pro ile gördüğümüz gibi, renk sapmalarının miktarı odak uzunluğuna bağlı olarak biraz değişiyordu. 12-100 f/4 IS Pro objektifte yine 12 ve 25 mm aralığında f / ile bazı renk sapmaları görünse de odak uzaklığı arttıkça ve diyafram kısıldıkça renk sapmaları da ortadan kalkıyor.

Köşe Kararması (Vignetting)

Yapılan laboratuvar testlerinde vinyet alma oldukça az. 12 mm ve 100 mm dışındaki çoğu odak uzaklığı için, vinyetleme lensin tüm açıklık aralığı boyunca 0.25EV’in altında oldukça düşük.

Geniş açılı odak uzaklığı göz önüne alındığında, bazı köşe kararmaları görmek beklenmedik bir sonuç değil. 12-100mm, f / 4’te 0,5EV köşelerde ışık düşüşünü biraz görülüyor ve f / 11 gibi kısık diyaframlarda bu kararma azalıyor. Doğal olarak objektif 12 mm olarak kullanıldığında köşe kararması daha fazla görülüyor.

f/7.1 1/3200sn. ISO200

Otomatik Netleme (Auto Focus)

Olympus 12-100mm f / 4 IS PRO hem Olympus’un kontrast algılamalı kameraları hem de yeni E-M1 Mark II gibi hibrid PDAF modelleri ile çok hızlı otomatik netleme sunuyor. Elektrikli AF sistemi süper hızlı ve minimumdan sonsuz odağa kadar bir saniyenin altına kadar alıyor. Otomatik netleme hem geniş açılı hem de tam tele objektifte neredeyse anında hissediliyor.

En yeni Olympus lensleri gibi, yeni 12-100 mm f/4 IS Pro da Olympus’un MSC odaklama sistemine sahip. Bu sistem hem fotoğraf hem de videoda sürekli AF modunda sessiz çalışıyor. Olympus 12-100mm f / 4 IS Pro hızlı, pürüzsüz ve çok sessiz bir şekilde odaklanıyor.

f/4 1/250sn. ISO200

Hem manuel odak hem de tam manuel odak ve AF etkinken tam zamanlı manuel odak geçersiz kılma ile manuel netleme de yapılabilir. Olympus kameraları kullanırken, kamerayı “S-AF + MF” olarak ayarlayabilirsiniz ve deklanşöre yarım basıp AF elde ederken, netleme halkasını döndürebilir ve manuel netleme ayarlarını yapabilirsiniz.

Makro

Gerçek 1: 1 makro fotoğrafçılık için tasarlanmamış olmasına rağmen, Olympus 12-100mm, yalnızca 0,15 m minimum netleme mesafesi ve maksimum 0,6 x (35 mm eşdeğer) maksimum çekim büyütme oranıyla oldukça etkileyici yakın odaklama yetenekleri sunuyor.

Görüntü Sabitleme (Sarsıntı Engelleyici)

Seyahatlerde az ışıklı ortamlarda çekim yapmak gerektiğinde düşük enstantane değerleriyle baş etmek önem de kazanıyor. 12-100 mm, 300 mm f / 4 IS PRO’ dan sonra dahili optik görüntü dengeleme sunan ikinci Zuiko Pro lensidir. 12-100 mm f/4 IS Pro, E-M1 Mark II ile eşleştirildiğinde, bu “Sync I.S.” ile 5 eksenli sarsıntı engelleyiciyi kullanılıyor. Bu da 6.5 stop kadar düşük enstantane kullanma şansı veriyor.

f/4 1/2sn. ISO640

Kaliteyi Yaratın ve Kullanın

Diğer Zuiko Pro lenslerde olduğu gibi, yeni Olympus 12-100mm lens de aynı şık, siyah metal konstrüksiyon ve sağlam hava sızdırmazlığı ile çok yüksek standartlarda üretildi. Diğer Pro kardeşleri gibi, 12-100mm de tamamen sıçramaya, toza ve donmaya karşı dayanıklı. Bununla birlikte, suya tamamen batmıyor.

Optik yapısı açısından, Olympus 12-100mm, 1 Çift Taraflı Asferik, 3 asferik, 5 ED mercek, 1 Yüksek Kırılma İndeksi elemanı ve 2 Süper Yüksek Kırılma İndeksi elemanı dahil olmak üzere 11 grupta 17 elemandan oluşuyor. Objektif ayrıca, gölgelenme ve parlamayı azaltmaya yardımcı olan “Z Kaplama Nano” Olympus’un gelişmiş nano partikül lens kaplama teknolojisine de sahip.

Diğer Zuiko Pro lenslerinde olduğu gibi, 12-100 mm de sol taraftaki lens yuvasının yanında programlanabilir bir “L-Fn” düğmesi sunuyor. Bu Objektif İşlev düğmesi çeşitli seçenekleri ayarlamak için uyumlu Olympus kameraları kullanarak ve objektifin kendisi ile ilgili olmayan seçenekleri kullanarak yapılandırılabilir. L-Fn düğmesinin üstünde, 12-100mm, Görüntü Sabitleme için bir Açma / Kapama düğmesi de içeriyor.

Sonuç

Micro Four Thirds sistemiyle çekim yapıyorsanız ve seyahat etmek, yürüyüş yapmak ya da sadece kamera çantanızın ağırlığını minimumda tutmak için birinci sınıf tek lens kurulumu istiyorsanız, 12-100 mm f / 4 IS Pro objektif çok yönlülüğü ve kalitesiyle aradığınız objektif.

Ürün hakkında daha fazla bilgi veya satın almak için shop.olympus.com.tr sitesini ziyaret edebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz