Ana Sayfa İnceleme Shun ve Profoto C1 Plus ile Akıllı Telefonla Portre Fotoğrafçılığı

Shun ve Profoto C1 Plus ile Akıllı Telefonla Portre Fotoğrafçılığı

338
0

Profesyonel düğün ve portre fotoğrafçısı Shun, Profoto C1’i ilk denediğinde, çıkacak sonuçtan şüpheliydi. “Mükemmel bir fotoğraf yaratmak için ışık çok önemlidir, bu yüzden akıllı telefon ve cep boyutunda küçük bir ışığa güvenmek zordu.” Ancak günün sonunda, belirsizlik ortadan kalkmıştı.” Sonuç inanılmazdı. Profoto C1 Plus’ın sunduğu imkanlar ve sağladığı esneklik o kadar geniş ki. Bu yüzden bir sonraki çekimime de Profoto C1 Plus’ı getirin ve beni onunla aydınlatın lütfen!”

Doğal bir parıltıyı tasvir etmek

Günün ilk çekimi, Shun’un Tokyo’daki ev stüdyosunda model Ichi ile bir portreydi. Amaç, hafif, doğal ve ev benzeri bir atmosfer yaratmaktı. Ichi beyaz duvara yaslandığında, Shun ışığın bitişik duvardan sekmesini ve Ichi’nin yüzünü vurgulamasına karar verdi. Bu şekilde ışık soldaki pencereden vuruyormuş gibi görünecekti. İstenilen efekti oluşturmak için C1 Plus’ı bir standa tutturdu. Böylece ışık Ichi2nin yüzüne ve cildine güzel, parlak bir ton kazandırdı. Shun sonuçlardan çok memnundu: “C1 Plus ile ışığı da genellikle kullandığım Profoto A1 gibi kontrol edebiliyorum.”

C1 Plus olmadan:

Fotoğraf: Shun

C1 Plus ile birlikte:

Fotoğraf: Shun
Fotoğraf: Jun Tanikawa

Küçük bir ışıkla harika bir gölge

Sıra boy çekimine gelmişti. Shun, günışığı efekti yaratmak için, Ichi’nin gölgesinin arkasındaki duvarda görünmesine karar verdi ve C1 Plus’ı istenen efekti elde etmek için üst ışık olarak kullandı. Fotoğrafta günışığı sağdan Ichi’nin vücuduna vuruyor gibi görünüyor. Çekim sırasında stüdyo boyunca yayılan doğal ışık ve küçük C1 Plus ışığı ile çalışmak çok kolaydı ve istediği etkiyi yaratmayı başarmıştı.

Fotoğraf: Shun

Selfieler asla aynı olmayacak

Selfie çağında yaşadığımızdan, doğal olarak C1 Plus’ın bize ne verebileceğini görmek istedik. Önce Ichi’den ekstra bir ışık olmadan selfie çekilmesini istedik. Sonra C1 Plus’ı önündeki masaya yerleştirdik. Işığı dağıtmak ve gölgeleri azaltmak için, ışık ve Ichi’nin yüzü arasına beyaz bir kağıt koyduk. İstediğimiz etki hemen oluştu. İki fotoğrafı karşılaştırdığımızda, C1 Plus ışığının Ichi’nin yüzüne ve cildine sıcak bir ton ve gözlerine de çok hoş bir parıltı eklediğini gördük, ışık olmadan çekilenden tamamen farklı bir havaya sahipti.

C1 Plus olmadan:

Fotoğraf: Shun

C1 Plus ile birlikte:

Fotoğraf: Shun
Fotoğraf: Jun Tanikawa

Tek bir dokunuşla değiştirin, oynayın, yaratın!

Bir sonraki çekimde Shun, çekime ekstra bir boyut katacak dramatik, lüks moda bir görünüm yaratmak istedi. C1 Plus’a kolayca takılan bir şekillendirme aracı olan Clic Grid 20o’yi denemeye karar verdi. Neredeyse hiç ortam ışığı olmadan, C1 Plus’ı yukardan gelen bir spot ışığı gibi kullandı. Işığın önünde, modelin yüzüne kısmen gölge veren bir dal tutuldu. Bu da bizim istediğimiz o dramatik duyguyu yakalamamızı sağladı. “C1 Plus’ın manyetik montajı, Clic Dome, Clic Grid ve Clic Gels gibi farklı ışık şekillendirme araçları arasında hızlı bir şekilde geçiş yapmayı fazlasıyla kolaylaştırıyor. Bu da çekim yaparken yeni efektler keşfetmemizi ve onlarla oynamamızı kolaylaştırdı.”

C1 Plus olmadan:

Fotoğraf: Shun

C1 Plus ile birlikte:

Fotoğraf: Shun
Fotoğraf: Jun Tanikawa

Birbiriyle uyumlu renkler

Shun, günün son çekimi için farklı sonbahar çiçekleriyle sanatsal bir portre çekimi yapmak istedi. C1 Plus ışığı yukarıdan geliyordu ve ışık kaynağının dönünde yarık şeklinde kesilmiş siyah bir kağıtla, modelin yüzünde ve çiçeğin bir kısmında hafif bir kemer oluşturdu. Shun fotoğrafta daha da fazla netlik ve şeffaflık elde etmek için, C1 Plus’ın renk sıcaklığını daha mavimsi bir tona ayarladı. “Renk sıcaklığını çevredeki ışığa uyacak şekilde kolayca değiştirebilmem ve hem flaş hem de sürekli ışık modunda farklı efektler oluşturabilmem büyük bir artı.”

Fotoğraf: Shun
Fotoğraf: Shun
Fotoğraf: Jun Tanikawa

Işığın ruhu

“Dürüst olmak gerekirse, bir akıllı telefon kamerasının ve küçük, cep boyutundaki bir ışığın istediğim sonucu elde edebilecek kapasiteye sahip olduğundan emin değildim. Ancak bir gün boyunca C1 Plus’la çalıştıktan sonra, bir akıllı telefonun C1 Plus ile sunduğu olanaklar ve ortaya çıkan işin kalitesi beni oldukça beni şaşırttı. Işık benim için daha doğrusu herhangi bir profesyonel fotoğrafçı için olmazsa olmazdır. C1 Plus’ta da ışığı tıpkı normalde kullandığım diğer flaşlar gibi kontrol edebiliyorum. Kesinlikle tekrardan kullanacağım.”

Yazarlar: Mariko Hirai veSofia Sigfridsson

Kaynak: profoto.com/us

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz