Ana Sayfa Gimbal Sınırları Zorlamak İsteyenler için Zhiyun Crane M2

Sınırları Zorlamak İsteyenler için Zhiyun Crane M2

397
0

Artık hızına yetişmekte zorlandığımız Zhiyun, yılın 3. çeyreğinde yeni bir sürpriz yaparak hepsi bir arada olan gimbalı Crane M2’yi duyurmuştu. Gelin Zhiyun Crane M2’yi birlikte detaylıca inceleyelim.

Zhiyun daha önceleri telefon için ayrı, gopro için ayrı ve kamera için ayrı gimballar üretmişti. Ancak bu ürünlerin hepsi tek bir amaca hizmet ediyordu. Zhiyun, daha çok sürekli seyahat halinde olan amatör ve yarı profesyonel kullanıcılar için, hepsi bir arada gimbalını piyasaya sürerek, hedef aldığı bu kitlenin işlerini son derece kolaylaştırmış oldu. Artık tek bir gimbal üzerine telefon, GoPro, hafif aynasız kamera, kompakt yapıdaki kameralar gibi 130 gram ile 720 gram arasındaki pek çok bileşeni takıp çekimlerinizin tadını çıkartabilirsiniz. Önce teknik özelliklerinden bahsedeyim. Ardından tasarım ve kilit özelliklerini anlatarak devam edeyim.

Teknik Özellikler

Crane M2 hem tasarım yönünden hem de teknolojisi yönünden pek çok yeniliği beraberinde getiriyor. Önce tasarımından başlayayım. En önemli tasarım detaylarından biri, 45 derece eğik olan roll motoru. Bu sayede kameranızın veya telefonunuzun veya GoPro’ nuzun ekranını rahatlıkla, dik konumdayken görebiliyorsunuz.

Gövde ağırlığı son derece hafif, 500 gram. Yani bir kompakt kamera kadar denebilir. Gövde üzerinde, ne yaptığımızı görebilmemiz için bir OLED ekran yer alıyor. Ayrıca bu sayede menü ayarlarını da telefona bağlanmadan yapabiliyoruz. Kayıt başlatma/durdurma tuşu ve mod tuşu da yine ön kısımda yer alan detaylar arasında. Modlardan az sonra bahsedeceğim. Sağ kısımda açma/kapama tuşu ve menü tuşu yer alıyor. Sol tarafta ise bir tane ¼”lik vida girişi mevcut. Bu giriş sayesinde, mikrofon, monitör, ışık gibi pek çok aksesuarı da M2 üzerine takabiliyorsunuz. Vida yuvasının alt kısmında bir tane USB Type-C portu var. Bu port iki amaç için tasarlanmış.

Birinci amaç, yazılım güncellemelerini bilgisayar ile yapabilmek. İkinci amaç ise, tabi ki şarj edebilmek. Ancak işin güzel yanı, gimbalı kullanırken, aynı anda, örneğin bir powerbank ile gimbalı da şarj edebiliyorsunuz. Hatta işin bir güzel yanı da uyumlu bir kablo satın alarak, aynı anda telefonunuzu veya kameranızı da şarj edebiliyorsunuz. Böylece sizi sınırlayan tek şey, kameranızın veya telefonunuzun hafızası oluyor. Son olarak ön kısımda ise bir tetik mekanizması olduğunu söylemekte fayda var. Bu tetik yardımı ile Following ve Go modları arasında geçiş yapabiliyor, iki kere basarak açı resetlemesi yapabiliyor ve üç kere basarak selphy modunu kullanabiliyorsunuz.

Yeri gelmişken modlardan da bahsedeyim. Selphy’yi saymazsak toplam 6 tane moda sahip. Bunlar Pan Following (PF), Following (F), Locking (L), Go, POV ve Vortex modları. Burada görmeye en çok sevindiğiniz mod, şüphesiz ki Vortex modu. Yani gimbalı aşağı doğru yatırdıktan sonra sürekli 360 derece dönerek videolar çekme modu. Gerçekten güzel sonuçlar veriyor ve kullanması son derece zevkli. Ayrıca bir başka yaratıcı çekim çektiği ise vertigo efekti. Yan tarafta bulunan zoom sürgüsü ile vertigo efektini yapabiliyorsunuz.

Yine yeri gelmişken şu kablosuzluk olayından biraz bahsedeyim. Crane M2 içerisinde Bluetooth ve WIFI bağlantı modülleri mevcut. Peki neden ikisi birden var? Hemen açıklayayım: Bluetooth’u telefon ile bağlantı yapacağınızda kullanıyorsunuz. Yani ya telefon kamerasını kullanacağınız zaman ya da gimbalı, telefon üzerinden kontrol edeceğiniz zaman. Wi-Fi ise bambaşka bir amaç için tasarlanmış. Telefonunuz yardımı ile bir kereye mahsus, kameranız veya GoPro’nuz ile M2’yi eşleştiriyorsunuz. Bu işlemden sonra telefonun bir amacı kalmıyor. Sonrasında kameranızı veya GoPro’nuzu açıp Wi-Fi’yi açtığınızda, eşleşme otomatik olarak yapılıyor.

Ee peki eşleşiyor da ne oluyor? Eşleştiğinde, uyumlu kamera veya GoPro’nuzu, herhangi bir kablo bağlantısına gerek duymadan, kontrol edebiliyorsunuz. Yani kayda girip çıkabiliyor, fotoğraf çekebiliyor ve zoom yapabiliyorsunuz. İşte bu, gimballarda kullanılan yepyeni bir özellik.

LAB serisinden bildiğimiz, açı kilitleme mandalları, Zhiyun Crane M2’de de kullanılmış. Ancak bu defa çok farklı şekilde. İki açıyı kilitlemek için bir tane pim kullanılmış. Bu pim, roll vidasının sıkıştırılması ile sabitleniyor. Bir diğer kilit ise pan kilidi. Bu kısımda kırmızı bir sürgü ile, sistemin tamamen kilitlenmesi sağlanıyor. Böylece hareket halindeyken sağa sola çarpması, hasar görmesi veya çizilmesi önemli ölçüde engellenmiş oluyor

Denge yapımı konusunda da yenilikler var. Bunlardan biri yeni hızlı çıkartma plakası. Üzerinde GoPro için ayrı, kamera ve telefon için ayrı birer sürgü alanı yer alıyor. Ayrıca plaka çıkartılabildiğinden, pil veya hafıza kartı takma ihtiyacı için, denge ayarını bozmadan işlem yapabiliyorsunuz. Plaka üzerinde kameranızı takmak içinse, kutu içinden çıkan ¼”lik vidayı kullanabilirsiniz. Telefonunuzu takmak içinse, yine kutu içinden çıkan telefon tutucuyu kullanabilirsiniz

Denge konusunda son yenilik ise hafıza kilidi. Diyelim ki kameranızın denge ayarını yaptınız. Çekimi bitirdiniz ve kameranızı söküp gimbalınızı kutusuna koydunuz. Kutusundan her çıkardığınızda denge ayarını yeniden yapmanız gerekecek. Denge ayarını en çok yapacağınız yer olan roll eksenine bir tane kilit yerleştirilmiş. Kameranızın denge noktasını ayarladıktan sonra bu kilidi roll ekseninde sabitleyin, kamerayı çıkarttığınızda bu kilit, o açının sınırı olarak kalacak ve bir sonraki kamera takımınızda, açıyı hızlıca oraya getirip dengelenmesini sağlayacak. Yani saniyeler içinde roll eksenini dengeleyebileceksiniz

Son olarak size kutu içeriğinden de bahsedeyim. Köpük taşıma çantası, Crane M2, USB Type-C bağlantı/şarj kablosu, bileklik, mini tripod, ¼”lik bağlantı vidası, telefon tutucu, hızlı çıkartma plakası ve kullanım kılavuzu ile Zhiyun Crane M2 her daim çekime hazır…

Özellikle sık seyahat ediyor ve gimbal kullanma ihtiyacı duyuyorsanız, Zhiyun Crane M2 tam da size göre olacaktır. Tek bir gimbal ile hem kamera hem telefon hem de aksiyon kameranızı kullanarak mükemmel çekimler yapmanızı sağlayacak Zhiyun Crane M2, sizin ona sahip olmanızı bekliyor…

İncelemeyle ilgili videomuzu izlemek isterseniz:

Daha fazla bilgi veya ürünü satın almak için shop.olympus.com.tr sitesini ziyaret edebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz