Siyah beyaz fotoğrafçılık en zorlu fotoğrafçılık türlerinden biridir ama biraz pratikle kusursuzluğu yakalayabilirsiniz.

Siyah beyaz fotoğrafçılık oldukça geniş bir alandır ve fotoğrafçılıkta aynı zamanda bir çekim tekniği olarak adlandırılan tek türdür. Diğer tekniklerden farklı olarak sınırları yoktur. Hemen hemen her konuya uygulanabilir ve çok farklı yöntemlerle siyah beyaz fotoğraflar çekebilirsiniz. Diğer fotoğraf türlerindeki teknikleri siyah beyaz fotoğraflar için de uygulayabilirsiniz.

Bu teknikte neredeyse hiç kural olmamasına rağmen en iyi sonuçlara ulaşabilmeniz için dikkat etmeniz gereken bazı noktalar bulunmaktadır. Birçok fotoğraf siyah beyaza dönüştürüldüğünde büyüleyici bir görünüm kazanır. Fotoğrafı siyah beyaza dönüştürmek görüntünün belirli özelliklerini vurgulamanızı ya da fotoğrafa duygu katmanızı sağlayabilir. Renkleri ortadan kaldırmak aynı zamanda ana konunun ön plana çıkmasına da yardımcı olabilir.

Siyah beyaz fotoğraflarda dikkat edilmesi gereken en önemli nokta ışıktır çünkü renk eksikliğinden dolayı ışık görüntünün derinliğini ve ton aralığını belirleyen faktör olur. Siyah beyaz fotoğrafçılıkta konu seçimi de oldukça önemlidir. Örneğin, spor fotoğrafçılığında siyah beyaz çekim çok sık kullanılmazken sokak ve belgesel fotoğrafçılığında görüntüyü monokroma dönüştürmek ekstra bir duygu katmanızı sağlar.

1. Manzaralar

Manzaralar siyah beyaz fotoğraflar için muhteşem konulardır çünkü çok sayıda detayı barındırırlar.  Güneşli günlerde çekim yapın ve gökyüzündeki detayları görüntüye dâhil edin. Üçte bir kuralına ve yönlendirici çizgiler kullanmaya dikkat edin.

2. Yeşil filtre

Manzarada farklı renk tonlarını vurgulamak için renkli filtreler kullanabilirsiniz. Yeşil filtre kullanmak düşük ışıklı renkleri arttırır ve ön plandaki detayları vurgulamanızı sağlar. 

3. Kırmızı filtre

Bu manzarada kırmızı filtre kullanılmadığı zaman fark edilmeyen bazı bulut şekilleri bulunuyor. Kırmızı filtre gökyüzündeki detayları açığa çıkarır ve gün batımında görüntüye derinlik katmanızı sağlar.

4.Dâhili filtreler

Çoğu modern kamera monokrom fotoğraf çekme özelliğine sahiptir. Bunun anlamı, artık farklı yazılımlar kullanarak fotoğrafınızı sonradan siyah beyaza dönüştürmek zorunda değilsiniz. Fakat bu işlem kameranın otomatik ayarlarıyla yapıldığı için her zaman en iyi sonucu sağlamayabilir.

5. Kötü ışık

Siyah beyaz fotoğraflarda yanlış yapmak çok kolaydır. Kötü bir siyah beyaz fotoğrafın en önemli nedeni çoğunlukla yetersiz ışık kullanılmasıdır. Kötü aydınlatılmış bir portre siyah beyaza dönüştürüldüğünde ortaya hoş olmayan bir sonuç çıkar.

6. Siyah beyaza dönüştürme

Fotoğrafınızı bir yazılım kullanarak siyah beyaza dönüştürmek sonuç üzerinde daha fazla kontrole sahip olmanızı sağlar. Fotoğrafınız hangi konuyla ilgili olursa olsun, farklı renk kanallarında düzenlemeler yaparak bazı alanlardaki detayları açığa çıkarabilir ve mükemmel sonuçlar elde edebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz