Ana Sayfa Fotoğraf Teknikleri Sokak Fotoğrafçılığı için 20 Harika İpucu

Sokak Fotoğrafçılığı için 20 Harika İpucu

635
0

Sokak fotoğrafçılığı, şüphesiz ki fotoğrafçılığın en zorlayıcı türlerinden biri. İnsanları günlük işlerini yaparken, bir yerden bir yere giderken, biriyle konuşurken belgelemek o kadar da kolay değildir, öncelikle sabır ve sıkı çalışma ister ve çoğunlukla tamamen yabancı birine yaklaşıp, fotoğrafını çekebilmek için biraz da cesaret. Bu yazımızda, sokak fotoğrafçılığına daha yakından bakacak ve başlangıçta yanınızda bulundurmanız gereken bazı ipuçlarından bahsedeceğiz.

İşte sokak fotoğrafçılığında dikkat etmeniz gereken püf noktaları:

Doğal pozlar

Sokak fotoğraflarınızın güzel olabilmesi doğal pozlar yakalamanıza bağlıdır. Bazı durumlarda izinsiz çekimler yapmak sorun yaratabilir. Ancak izin alındığında da insanların doğallığını kaçırma ihtimaliniz artacaktır. Bu yüzden önce durumu değerlendirin. Eğer ciddi bir sorun yaşayacağınızı düşünmüyorsanız çekimi karşı tarafa belli etmeden yapabilirsiniz.

Kalabalık mekânlar

Sokak fotoğrafçılığı için kalabalık ve hareketli mekânlar kullanmak gerekir. Semt pazarları bu iş için iyi bir başlangıç noktası olacaktır. Kalabalık bir caddenin çekim potansiyeli de oldukça yüksektir. Burada önemli olan, doğal akışı mümkün olduğunca yalın bir biçimde, olduğu gibi aktarabilmektir.

İnsanları rahatsız etmeyin

Evet, kalabalık noktalar çekim için iyi bir seçimdir ancak fotoğraf çekmek uğruna kimseyi üzmemeniz gerektiğini unutmamalısınız. İnsanların özel hayatına saygılı olmaya ve özellikle çocuklarla çekim yaparken son derece hassas davranmaya dikkat etmelisiniz.

Gereğinden fazla ekipman taşımayın

Sokak fotoğrafları çekerken yanınıza sadece lens ve kamera almaya çalışın. Tripod gibi aksesuarlar hem rahat hareket etmenizi engeller hem de çok dikkat çekersiniz. Mümkün olduğunca hızlı davranmaya çalışın ve bunun hoş bir deneyim olacağını düşünerek kendinizi özgür bırakmaya dikkat edin.

Bel hizasından çekim yapın

Bel hizasından çekim yapmak sokak fotoğrafçılarının kullandığı en bilinen yöntemdir. Ekrana bakmadan çekim yaptığınız için bazen kötü sonuçlarla karşılaşabilirsiniz. Ama denemekten vazgeçmeyin, çünkü bu teknik sayesinde dikkat çekmeden güzel portreler yakalayabilirsiniz. Bu şekilde çekim yaparken manuel netleme yapmak zor olacağından kameranızı AF moduna alın.

Kuralları unutun

Sokak fotoğrafçılığında teknik anlamda geçerli olan kuralları harfi harfine uygulamaya çalışmanıza gerek yoktur. Hareketin ön planda olduğu bu tür görsellerde, fotoğraf bazen tam olarak netlenmeyebilir veya çok iyi pozlanmayabilir. Ancak kompozisyonunuz çarpıcıysa ve fotoğrafın verdiği his etkiliyse, bu tür kuralların bir anlamı kalmaz. Sokak ve belgesel fotoğraflarının dünyadaki en iyi örneklerine baktığınızda bunların teknik anlamda kusurlu olduklarını görebilirsiniz.

Gülümsemenin gücü

Gizlice birisinin fotoğrafını çekerken yakalanırsanız yapacağınız en iyi şey gülümsemektir. Gülümsediğinizde karşınızdaki insandan da büyük olasılıkla aynı karşılığı alırsınız. Sert bir tepkiyle karşılaşırsanız; özür dileyin, fotoğrafı silin ve devam edin.

Hafıza

Sokak fotoğrafçılığında seri hareket etmek zorunda olduğunuzdan görseli doğru pozlayabilmek için yeterli zaman bulamayabilirsiniz. Bu yüzden fotoğraflarınızı RAW formatında çekerek post prodüksiyon aşamasında düzeltmeler yapmanız gerekebilir. Sokak fotoğrafçılığında pek çok kare çekeceğiniz için hafıza kartınızda yeterince alan olduğundan emin olun.

Sığ alan derinliği

Sokak fotoğraflarında sığ alan derinliği daha hoş görüntüler elde etmenizi sağlar. Bunun için lensinizin en geniş diyafram değerini kullanarak kendinize sahnede bir odak noktası bulun ve bırakın gerisi bulanık kalsın.

Renkleri kullanın

Steve McCurry

Sokak fotoğrafçılığında çoğunlukla siyah beyaz kullanılır. Ancak bazı sahnelerde renkli çekim yapmanın daha uygun olabileceğini unutmayın. Renklerin sokak fotoğraflarındaki en iyi örneklerini Steve McCurry ve Martin Parr çalışmalarında bulabilirsiniz. Bu iki fotoğrafçı da size ilham verecektir.

Hislerinize güvenin

Bir fotoğrafçı olarak hislerinize güvenmeniz gerektiğini aklınızdan çıkarmayın. İnsanların tavsiyelerini dinleyin fakat her zaman özgür düşünüp hislerinizi kullanarak çekim yapmaya çalışın. Bazen tavsiye üzerine gittiğiniz mekândan eli boş dönebilir bazense iç sesinizi dinleyip tesadüfen gittiğiniz bir yerde en iyi kareleri yakalayabilirsiniz.

Netleme

Manuel modda netleme yapmak ustalık işidir. Fotoğrafçılığa yeni başladıysanız, autofocus sizin için kurtarıcı olacaktır. Ama vaktiniz varsa mutlaka manuel focus kullanarak da denemeler yapın. Bu durum çekimi kontrol altına almanızı kolaylaştırır ve yaratıcılığınızı kullanmanıza imkân tanır.

Ara vermeyin

Sokakta birisini çektikten hemen sonra kameranın LCD ekranına bakıp fotoğrafın nasıl çıktığını kontrol etmeyin. Bu hem konsantrasyonunuzu bozar hem de fotoğrafını çektiğiniz kişinin doğal halini kaybetmesine neden olur. Tavsiyemiz, böyle durumlarda yürümeye devam etmeniz ve biraz ilerledikten sonra gerekli kontrolleri yapmanız.

Ayarlarınızı hazır tutun

Herkesin farklı bir çekim stili vardır. Sokak fotoğrafçılığı için diyafram öncelikli mod iyi bir seçim olacaktır. Ancak hızı ön planda tutmak istiyorsanız enstantane öncelikli modu da seçebilirsiniz. Manuel focus kullanacaksanız, ışığı kullanmayı iyi bilmeniz gerekir. Çünkü hareketli objeleri çekerken ışığı düşünmeye fırsatınız olmayacaktır.

Farklı kompozisyonlar deneyin

Bazen farklı bir açı, ortaya çok daha çarpıcı bir kompozisyon çıkartır. Her zaman göz hizasında kareler çekmeye çalışmak yerine çekim açınızı daha alçakta veya yüksekte tutabilirsiniz. Örneğin, kamerayı yere koyarak yoldan geçen insanlarla güçlü kompozisyonlar yaratabilirsiniz.

Kameranızı hemen kapatmayın

Çok iyi fotoğraflar çektiğinizden emin olmadıkça kameranızı kapatmayın ve mümkünse yanınızda her zaman ekstra batarya bulundurun. Çünkü iyi bir kompozisyon karşınıza hiç beklemediğiniz bir anda çıkabilir. Bu yüzden her zaman hazırlıklı olun ve karşınıza çıkan her fırsatı değerlendirin.

Bağlantılara dikkat edin

En ilginç sokak fotoğrafları, sokağın atmosferini yansıtabilenlerdir. Burada dikkat etmeniz gereken şey, kompozisyonunuzu oluşturan birbiriyle ilişkili detayları aynı kareye taşıyabilmektir. Örneğin, bir satıcının sadece yüzünü değil dükkânını veya sattığı malları da kompozisyona katarak çok daha etkili sonuçlar alabilirsiniz.

Umutsuzluğa kapılmayın

Eğer büyük bir fırsatı kaçırdığınızı düşünüyorsanız sakın umutsuzluğa kapılmayın. Unutmayın sokak sürprizlerle doludur, birkaç adım sonra çok daha çarpıcı bir sahneyle karşılaşabilirsiniz! Çektiğiniz görseller üzerinde post prodüksiyon aşamasında gerekli düzeltmeleri yapabileceğinizi de düşünerek rahat olmaya çalışın.

Siyah beyaz

Sokak fotoğrafçılığı için siyah beyaz iyi bir tercihtir. Böylece renklerin zaman zaman dikkat dağıtan etkisinden kurtulabilir ve sahnenin dramatik yapısını pekiştirebilirsiniz. Sokak fotoğrafçılığında önemli olan, sahnenin gerisindeki hikâyedir. Siyah beyaz, bu hikâyeyi çok daha çarpıcı bir biçimde ortaya çıkartmanızı sağlar.

Sabit odaklı lensler

Sabit odaklı lensler sokak fotoğrafçılığı için kesinlikle harikadır. Eğer yakın mesafeden çekim yapacaksanız, 35 mm sabit odaklı lens mükemmel sonuçlar verecektir. Ancak siz ve objeniz arasında biraz mesafe bırakmayı tercih ediyorsanız, 85 mm daha iyi bir seçimdir. Sabit odaklı lensler, yüksek görüntü kaliteli görseller elde etmenizi sağlar ve az ışıkta bile iyi performans çıkarır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz