Ana Sayfa İnceleme Sony FE Full-Frame Kameralar için En İyi Seyahat Zoom Lensleri

Sony FE Full-Frame Kameralar için En İyi Seyahat Zoom Lensleri

402
0

Bu yazımızda Sony 24-105mm f/4 G OSS ve Tamron 28-75mm 2.8 Di III RXD lenslerine daha yakından bakacağız. Eğer bir Sony full frame aynasız kamera sahibiyseniz, bu iki lensten biri seyahat ve genel fotoğrafçılık için en iyi seçeneklerden biri olacaktır. Ama burada sormamız gereken esas soru, sizin için en uygun olan hangisi?

Keşke ikisine de sahip olsam dediğinizi duyar gibiyim. Ancak içlerinden birini seçmek zorunda olduğunuz bir durumdasınız ve hangisini seçeceğinize karar veremiyorsunuz. Bu yazımda iki lensin de artılarını ve eksilerini ortaya koyacak ve seçim yapmanızı kolaylaştıracak bilgiler sunacağım.

Sony Full Frame Kameralar için En iyi Zoom Lensi Hangisi?

Konuya derinlemesine dalmadan önce neden karşılaştırma için bu iki lensi seçtiğimi sorabilirsiniz. Bu iki lensi piyasadaki bütün diğer lenslerden ayıran özellikleri neler? Bana göre mükemmel seyahat zum lensi kompakt, hafif bir yapı, iyi ve keskin bir görüntü kalitesinin mükemmel birleşiminden meydana gelir.

Sony A7iii, Tamron 28-75mm f/2.8 Di III RXD | 1/125sn, f/10, ISO100

Mükemmel bir seyahat zumunun muazzam bir zum aralığını kapsamasını beklememelisiniz. Çünkü süper zumlar olarak sınıflandırdığımız zumlar çoğunlukla bozulma ve otomatik odaklama güvenirliği gibi bir takım görüntü kalitesi sorunları ile birlikte gelir. Tabi ki kişisel fotoğraf stilinize bağlı olarak bu orta aralıklı lenslerden birini Tamron 17-28mm f/2.8 ya da Sony 70-300mm G gibi ultra geniş bir zum ya da bir telezumla eşleştirebilirsiniz. Ama neredeyse bütün seyahat/macera fotoğrafçıları için ilk önce orta aralıklı bir lensle başlamak en iyisidir. Gerçekten de sadece 24-105mm ya da 28-75mm ile doğa çekimlerinden gece manzaralarına, portrelerden aksiyon ve detay çekimlerine kadar çok çeşitli görüntüler yakalayabilirsiniz!

Sony A7iii, Sony 24-105mm f/4 G OSS | 1/80sn, f/14, ISO 100,

Sony 24-105mm f/4 G OSS

Sony 24-105 G çok pahalı ya da ağır olmayan yapısı, görüntü kalitesi, mükemmel zum aralığı, dayanıklılık ve güvenilir performans dengesi arayan seyahat fotoğrafçıları için ideal bir seçim. Eğer çoğunlukla f/8-11’de veya genellikle gündüz çekim yapan bir seyahat fotoğrafçısı iseniz bu seçimden memnun kalacaksınız.

Artılar

İyi zum aralığı, manzara ve standart 24mm’lik seyahat fotoğrafçılığından 105mm’lik telefoto odak uzaklığına kadar etkileyici bir keskinlik sunuyor. Dürüst olmak gerekirse, Sony 24-105 o kadar keskin ki hafif bir farklılık görmenin tek yolu aşırı köşelere gitmek.

24mm, f/4,ekstrem köşe, 100%
24mm, f/5.6, ekstrem köşe, 100%
24mm, f/8, ekstrem köşe,100%

Sağlam yapısı, hava geçirmez contası, AF/MF düğmesi ve özelleştirilebilir AF işlev düğmesi gibi kullanışlı özellikleriyle neredeyse bir amiral gemisinin yapı kalitesini sunuyor. Optik görüntü sabitleme özelliği ise başka bir artısı.

Eksiler

f/4’lük diyafram açıklığı, Sony 24-105 G’yi sığ alan derinliği istediğiniz portreleriniz ya da daha fazla ışık toplama özelliğine ihtiyaç duyduğunuz gece manzaralarınız gibi düşük ışık ve hızlı aksiyon durumlarımda görece daha az kullanışlı hale getiriyor. Düşük ışıklı fotoğrafçılıkta gerçekten sınırları zorlamak istiyorsanız daha hızlı bir diyafram aralığı tercih etmeniz sizin için daha iyi bir seçim olacaktır.

Bunun yanında Sony ekstra zum aralığı ve dayanıklı yapısı nedeniyle Tamron kadar hafif ve taşınabilir bir lens değil. Ve son olarak Tamron’dan biraz daha pahalı.

Tamron 28-75mm 2.8 Di III RXD

Tamron 28-75mm 2.8 Di RXD, daha yavaş bir diyafram aralığı zumu kullanarak, full frame avantajlarından vazgeçmek istemeyen, gerçek anlamda hafiflikten yana olanlar için mükemmel bir seçenek. Şaşırtıcı bir şekilde hafif ve küçük görünümü ile (özellikle kapağı kapalıyken) büyük lenslerle rahatsız etmek istemeyen ya da genel olarak dikkati kendinize çekmek istemediğiniz insan fotoğrafları çekmek istediğiniz zamanlarda özellikle sokak fotoğrafçılığı için mükemmel bir lens.

Sony A7iii, Tamron 28-75mm f/2.8 Di III RXD | 1/200 sec, f/2.8, ISO 1600,

f/2.8’lik diyafram açıklığı bu lensi Samanyolu fotoğrafçılığı gibi düşük ışık koşulları ya da portre çekimleri için ideal lens haline getiriyor. Şahsen, ciddi düğün fotoğrafçılığı için profesyonel seviye 24-70mm f/2.8 lensine alternatif olarak bile düşünülebilir. 

Artılar

Tamron 28-75mm RXD, tüm odak uzaklıklarında hatta tam açık olduğunda bile aşırı derecede keskin. Ne kadar hafif ve uygun fiyatlı olduğunu düşündüğümüzde, ilk etapta görüntü keskinliği ve kalitesi insanı gerçekten şaşırtıyor. Taşınabilir bir lensin bu kadar iyi olmasını beklemeyenler için gerçek anlamda bir joker. Keskinlikteki ufak farkları görmenin tek yolu 28mm’de aşırı köşelere gitmek. Ancak bu lensi tek bir kelimeyle tarif etmemiz gerekirse o kelime keskinlik olurdu.

28mm, f/2.8, ekstrem köşe 100%
28mm, f/4, ekstrem köşe, 100%
28mm, f/5.6, ekstrem köşe 100%

Tamron’daki maksimum büyütme oranı 0.34x iken Sony’de bu oran 0.31x. Bu kulağa çok büyük bir fark gibi gelmeyebilir ama daha iyi bir karşılaştırma için Tamron’daki minimum odak mesafesi 7,5” iken, Sony’de ise yaklaşık 15” olduğunu söyleyebiliriz. Bu özellik Tamron’un f/2.8 diyafram açıklığı ve etkileyici yakın çekim keskinliği ile birleştiğinde ortaya mükemmel bokehler ve aşırı net detaylar çıkıyor.

Tamron 28-75mm f/2.8 Di III RXD, 28mm, f/2.8 

Son olarak Tamron son model Sony kamera gövdeleri için harika ve güvenilir bir otofokus sunuyor. Otofokus güvenilirliği daha önce geleneksel DSRL ile birlikte kullanılan üçüncü parti lenslerde büyük bir problemdi. Ancak Sony’in sensörlü hibrid AF’si açık protokol montajı ile birleştiğinden bu tür odaklama sorunları da geçmişte kalmış oldu.

Eksiler

Tamron’un yapım kalitesi ne yazık ki iyi ama mükemmel değil çizgisinde. AF/MF düğmesi, AF özel işlev düğmesi ya da herhangi bir odak uzaklığı gösterge işareti de yok. Neyse ki manuel odaklama sırasında ekranda odak uzaklığı ölçeğini görebileceğiniz için bu çok büyük bir sorun yaratmıyor. Bir diğer eksi ise zum aralığının 24mm genişliğindeki ve 105mm uzunluğundaki ucunu kaçırması. 28mm ve 24mm arasındaki fark sokak fotoğrafçılığında çok büyük bir problem olmayabilir ancak uzak bir manzaranın kapsamlı bir görüntüsü söz konusu olduğunda fark büyüyebilir.

Sony 24-105mm ve Tamron 28-75mm Sonuç

Sizin için önemli olan şeylerden ödün vermek zorunda kalmadan, nispeten taşınabilir bir lens arıyorsanız, bu iki mercekten biri Sony A7iii veya Sony A7Riii için bir sonraki seyahatiniz için mükemmel bir seçim olacak.

Ancak kötü hava koşullarında hayatta kalmaya, normal veya daha küçük diyafram açıklıklarında profesyonel görüntüler sunmaya hazır profesyonel kalitede bir lens arayanlar için Sony FE 24-105mm f/4 G OSS idealken, hafif, elde çekim yapmaya uygun veya düşük ışıklı sokak ya da portre fotoğrafçısıysanız Tamron 2-75mm f/2.8 Di III RXD modeli tam size göre.

Bu arada gerçekten hafif seyahat zumu arayan, ciddi bir gece manzarası fotoğrafçısıysanız, Tamron 17-28mm f/2.8 Di III RXD’yi denemenizi önerebiliriz. O da tıpkı kardeşi gibi her bütçe ve gezgin için taşınabilirliğin ve görüntü kalitesinin mükemmel bir birleşimden meydana geliyor.

Kaynak: slrlounge

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz