Ana Sayfa İnceleme Sony Fotoğraf Makinelerinizin Gücünü Tamron ile Açığa Çıkartın

Sony Fotoğraf Makinelerinizin Gücünü Tamron ile Açığa Çıkartın

253
0

Sony fotoğraf makinelerini tercih eden birçok kullanıcı bu gövdeleri uzun süredir mevcut eski objektifleri ile kullanmaya çalıştılar. Çünkü yeni aynasız uyumlu objektiflerde seçenekler azdı ve fiyatlar da yüksekti. Ancak arada bir dönüştürücü olduğu için objektiflerden istenen performansı almak her zaman mümkün olmuyordu. Bu nedenle uzun süredir ekonomik, kaliteli ve doğrudan Sony gövdelerde kullanılabilen objektif arayışı hep oldu.

İşte Tamron 28-75mm f/2.8 objektif de tam bu noktada ortaya çıktı. Her şeyden önce Tamron 28-75mm Sony uyumlu bir objektif olması sayesinde Sony gövdeler ile herhangi bir dönüştürücü olmadan kullanılabiliyor. Keskin ve hızlı bir objektif arayanların ekonomik çözümü. Ekonomik derken bu öylesine bir laf da değil. Rakipleri ile kıyaslandığında neredeyse yarı yarıya fiyat avantajı bulunuyor.

Fiyatının bu denli uygun olması kalitesinin diğer objektiflere göre kötü olduğu anlamına da gelmiyor. Bilakis daha önceki test yazımda da bahsettiğim gibi optik olarak çok keskin ve kaliteli bir objektif. Tek farkı fiyatı aslında. Ayrıca Sony dışında farklı marka objektifler kullandığınızda bir dönüştürücü de almanız gerekirken Tamron 28-75mm ile bu masraftan da kurtuluyorsunuz.

Tamron 28-75mm objektifin avantajları bununla da sınırlı değil. Sadece 550gr ağırlığında, hafif ve küçük boyutlarda olması, filtre çapının 67mm olması, 28mm’de yaklaşık 5cm’den netleme yapabilmesi, 1/3 makro çekim avantajı, sessiz çalışması, ön cam kaplamasının toz ve suyu tutmaması, karbon fiber gövdesi, toza ve neme dayanıklı olması bir çırpıda sayılabilecek diğer avantajları.

Tamron 28-75mm f/2.8 objektif Tamron’un üst sınıf objektif ailesinin yer aldığı SP sınıfında bir objektif. SP objektiflerde hiçbir maliyetten kaçınılmadan en kaliteli, hızlı ve keskin objektifler üretilir. Bu sayede Tamron 28-75mm f/2.8 objektifin optik ve malzeme kalitesinin çok iyi olduğunu da belirtmek isterim. Özellikle keskinlik anlamında çok iyi bir objektif.

1/100sn, f/2.8, ISO100

Tamron 28-75mm f/2.8 objektifi kullanarak, Sony A7R3, A7R3, A9 ve A6400 gövdelerde çekimler yaptım. Tüm bu gövdelerin hepsi ile sorunsuz bir şekilde çalıştım ve odak sorunu yaşamadım. DSLR objektifler kullanıldığında bazen back focus veya front focus gibi netleme sorunları yaşanabilirken Tamron 28-75mm de bu sorunlar hiçbir zaman olmuyor. Objektif yazılımsal olarak gövdeler ile gerekli uyumu yakalıyor.

Standart zoom objektiflerde genel olarak; sessiz çalışma, hızlı netleme, keskinlik, hafiflik, taşınabilirlik, yeterli odak uzaklığı ve optik kalite aranır. Tamron 28-75mm f/2.8 objektif tüm bu maddeleri eksiksiz olarak sağlamayı başarıyor. Sessiz ve hızlı netliyor. Jilet gibi keskin ve optik olarak sorunsuz bir yapıda. Sony gövdelerin ISS sistemleri ile tam uyumlu çalıştığı için de üzerinde fazladan düğme bulunmuyor. Yekpare yapısı ve 550 gr kadar hafif olması sayesinde taşınabilirliği üst seviyede ve kolay.

1/160sn, f/2.8, ISO100

Tamron 28-75mm f/2.8 objektif ile, manzara, portre, düğün, makro, sokak ve seyahat gibi pek çok farklı konuda çekimler yaptım ve her defasında eve mutlu döndüm. 28mm geniş açı pek çok durum için gayet yeterliydi. 28mm’de sadece 5cm’den netleme yapabilmesi objektifi makro gibi kullanmama imkan verdi. Seyahat ve sokak fotoğrafları çekerken hafif olması büyük kolaylık. En önemlisi de portre ve düğün çekimleri sırasında optik performansı ile hem beni hem de müşterilerimi memnun etmesi oldu.


1/500sn,f/2.8, ISO100

Video çekimlerim sırasında da sessiz ve hızlı netlemesi beni çok mutlu etti. Özellikle konu takibi sırasında gecikme yaşanmaması ve konuya istediğiniz hızda odaklanmayı başarması lensin profesyonel kullanımlarda ne kadar etkili olduğunun bir göstergesi. Hafif olması sayesinde gimbal kullanımında dengeyi bozmuyor ve çok rahat bir kullanım sunuyor.

1/1600sn, f/2.8, ISO100

Tüm bunları düşününce Tamron 28-75mm f/2.8 objektif, sahip olunabilecek ve Sony gövdeler ile kullanılacak en iyi seçeneklerden birisi. Uygun fiyata gerçek bir performans. Fiyat performans noktasında piyasadaki en iyi objektif diyebilirim.

Ürün hakkında daha fazla bilgi veya satın almak için shop.olympus.com.tr sitesini ziyaret edebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz