Ana Sayfa Objektif Tamron 100-400mm F / 4.5-6.3 Di VC USD ile Uzaklara Dokunmak

Tamron 100-400mm F / 4.5-6.3 Di VC USD ile Uzaklara Dokunmak

390
0

Uzaktaki konuları fotoğraflamak istediğimizde tele objektifler olmazsa olmazımızdır. Ancak hem hafif hem de güçlü tele objektif bulmak biraz zordur. İşte tam da bu noktada Tamron 100-400mm objektif bu açığı kapatıyor. Kompakt boyutları ve hafifliği ile 400mm odak uzaklığına ulaşan objektifler içerisinde ayrı bir yerde duruyor. Dolayısıyla fotoğraf tutkunları için taşıması kolay ve kullanımı keyifli bir yardımcı olmayı başarıyor. 

Tamron 100-400mm objektif özellikle 200mm odak uzaklığına kadar bir portre objektifi olarak da kullanılabilir. Perspektif sıkıştırması ve keskinliği ile flu arka planlar ve etkili detaylar almayı mümkün kılıyor. Bu noktada özellikle sadece 1.5m’den netleme yapabiliyor olması da ciddi bir avantaj. Omuz üstü portre çekimlerinde kadrajı tam dolduran portreler çekilebilir. Bana her zaman poz vermeye hazır olan Turgut Reis keskin bakışları ile güzel bir portre sunuyor.

Uzakta kalan, yaklaşmanın mümkün olmadığı veya yaklaşmak istemediğimiz konuların fotoğraflanması gerektiğinde elimizdeki geniş açı objektifler bize yardımcı olamıyorlar. Bu durumda 100-400mm gibi bir objektif çok ciddi bir esneklik sunuyor. İster 100mm orta tele de isterse de 400mm gibi süper tele odak uzaklığında kullanabiliyor olmak önemli bir avantaj. Kompozisyon oluşturmak istediğinizde zoom halkasını çevirmeniz yeterli oluyor.

Tamron 100-400mm objektifin en önemli avantajlarından biri de en başta belirttiğim gibi taşınabilir, hafif bir objektif olması. Yukarıdaki feribot fotoğraflarını çektikten sonra objektifimi değiştirip geniş açı objektifimi takmıştım. Genel olarak manzara ve etrafta olup bitenleri çekiyordum. Tamron 100-400mm hafif olduğu için yanımda taşırken bana bir sıkıntı yaşatmıyor. Derken limanın içerisinde havaya birden su püskürdü. Bu, sevimli bir yunustan başkası değildi. O mesafeden yunus fotoğrafı çekebilmek için hemen objektifimi değiştirip Tamron 100-400mm ile başladım çekim yapamaya. Tekrarı belki bir daha yaşanmayacak bu anı kaçırmamış oldum.

Tamron 100-400mm objektifin sadece 1.5m’den netleme yapabildiğini söylemiştim. Bu özellikle kuş ve yaban hayat fotoğrafçılığında avantaj sağlamanın da ötesinde kelebek gibi yaklaşmanın zor olduğu konularda adeta makro gibi çekimler yapmayı mümkün kılıyor. 1/3 büyütme oranı ile elinizde nerdeyse yarı yarıya bir makro objektif oluyor. İster 100-200mm aralığında manzarayı da konuya dahil edin isterseniz de 400mm de sadece kelebeği kadraja doldurun.

Tamron 100-400mm objektif 1.4x ve 2.0x telekonvertörler ile uyumlu. Bu sayede 800mm odak uzaklığına ulaşmak ve daha etkili yakınlaştırma yapmak mümkün oluyor. Tamron 100-400mm objektifin diğer önemli bir avantajı da yaklaşık 4 stop pozlama telafisi sunan VC isminin verildiği titreşim önleme sistemi. Bu sayede objektifi elde kullanmak çok daha kolay.

Ayrıca Tamron’un eBAND kaplaması sayesinde ters ışıkta yapılan çekimlerde objektif içerisinde parlama ve yansımalar oluşmuyor. Bu sayede keyifli ters ışık çekimleri yapmak mümkün oluyor.

Sonuç olarak Tamron 100-400mm objektif ile hafif, sessiz çalışan, hızlı ve keskin bir objektifiniz oluyor. Uygun fiyatı ile uzaklara dokunmak kolay ve ekonomik…

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz