Ana Sayfa İnceleme Tamron 24mm f/2.8 Dİ III OSD M1:2’yi Test Ettik

Tamron 24mm f/2.8 Dİ III OSD M1:2’yi Test Ettik

257
0

Tamron, çok küçük boyutlarda, inanılmaz hafif ve tamamı f/2.8 diyafram açıklığına sahip 3 farklı prime (sabit) objektifini duyurdu. 20mm, 24mm ve 35mm odak uzaklıklarına sahip bu üç objektif Sony gövdeler ile doğrudan uyumlu olarak üretildi.

Bu yazımda sizlere bir süredir test ettiğim Tamron 24mm f/2.8 modelini anlatacağım. İlerleyen günlerde diğer iki objektifi de test edip sonuçları sizlerle paylaşıyor olacağım. Şimdi gelelim Tamron 24mm f/2.8 objektifin detaylarına ve test sonuçlarına…

Tamron 24mm f/2.8 objektif Sony aynasız gövdeler için özel olarak tasarlanmış ultra küçük ve hafif bir objektif. Objektifin ağırlığı sadece 215 gr. Çantanızda varlığını dahi hissetmiyorsunuz. Ayrıca boyu da sadece 64mm. Burada Tamron, özellikle aynasız fotoğraf makinelerinin küçük ve hafif olması felsefesine uygun biçimde objektifi üretmiş. Bu yeni 3 objektifi aynı anda çantanızda taşısanız dahi bir ağırlık hissettirmiyor.

Diğer önemli bir özelliği ise bu objektifin sadece 12cm’ den netleme yapabilmesi. Evet yanlış okumadınız sadece 12cm mesafeden birçok makro objektif gibi netleme yapabiliyor. Hatta birçok makro objektiften bile daha yakın. Ayrıca büyütme oranı da 1:2 değerinde. Yani 24mm ile tıpkı makro objektifler gibi çekim yapabilirsiniz. Bu özellikler objektifi özel ve değerli kılıyor.

24mm sayesinde 84 derece geniş açı değeriyle çekim yaparken aynı zamanda sadece 12cm’den netleme yapabildiğiniz için çok özel ve abartılmış perspektif etkileri sunan fotoğraf çekimleri yapabilirsiniz. Ayrıca objektifin distorsiyon bozulmaları çok az olması sayesinde video çekimlerinde de sorunsuz bir şekilde yakından çekim yapmak mümkün. Vlog çekimleri için de oldukça iddialı.

Tamron 24mm f/2.8 objektifin filtre çapı 67mm. Bu değer ilk başta büyük gelebilir çünkü objektifin ön merceği aslında çok daha küçük. Ancak Tamron mühendisleri kullanıcı dostu çok önemli bir adım atmışlar. Tüm Sony uyumlu Tamron objektifler standart olarak 67mm filtre çapına sahip. Yani daha önce test ettiğim 17-28mm, 28-75mm ve ilerleyen günlerde test edeceğim 20mm ve 35mm objektiflerin tamamı 67mm filtre çapına sahip. Bu sayede tek bir fitre ile tüm objektiflerinizi kullanabiliyorsunuz. Her bir objektif için farklı filtre alma derdi olmadığı için bu, ciddi bir maliyet avantajı sağlıyor.

Keskinlik ve optik performans olarak özel optik camlar kullanan Tamron, LD (Düşük Dağılım) ve GM (Cam Kalıplı Asferik) elemanlar ile optik sapmaları minimize ediyor. Tamron’un efsanevi BBAR (Geniş Bant Yansıma Önleyici) kaplaması, ışık kırılmalarını ve mercek içi ışık sapmalarını en aza indiriyor. Ayrıca, yüksek çözünürlüklü görüntü sensörlerinin tüm potansiyelini ortaya çıkarmak için kamera içi görüntü düzeltmelerini kullanılabiliyor. Bunu yazılımsal olarak kamera ile iletişim halinde gerçekleştiriyor.

Objektif hakkında bu temel ve önemli bilgileri verdikten sonra yaklaşık 3 haftalık kullanım tecrübelerimden bahsetmek istiyorum. Her şeyden önce objektifin küçük ve hafif olması çok cezbedici ve çantada olduğunu dahi unuttum diyebilirim. 2 gün boyunca karla kaplı dağda kamp kurdum ve sırtımda çanta ile dolaştım. Bu objektif yok hükmündeydi. O kadar hafif. Küçük olduğu için de başka bir objektif ile aynı gözde üst üste konumlanabiliyor, yer kaplamıyor.

Objektif özellikle manzara çekimlerinde çok etkili olarak kullanılabilecek bir objektif. En çok tercih edilen 24mm odak uzaklığı da bunun ispatı. Beni en çok şaşırtan özelliği ise netleme. Çok hızlı netliyor ve çok sessiz çalışıyor. Video çekimleri sırasında konuyu sürekli netlemesine rağmen o kadar sessiz ve hızlı ki netlediği dahi belli olmuyor. Ayrıca AF sırasında objektif öne doğru çıkmadığı için ön lens gurubu darbelerden korunmuş oluyor.

Tamron 24mm objektifi optik olarak da çok başarılı buldum. Objektif çok keskin ve kontrastlı fotoğraflar çekmenizi sağlıyor. Tamron tüm bu Sony uyumlu objektiflerinde çok iyi iş çıkarmış görünüyor. Keskinlik konusunda diğerleri gibi bu objektif de beni memnun etti. Keskinlik ve ayrıma gücü olarak objektif üst sınıf bir performans sunuyor. Özellikle makro çekimlerde 1:2 büyütme gücü ile inanılmaz detaylı ve keskin görüntüler üretebiliyor. Zaten objektif sadece 9 grupta 10 tane elemandan oluştuğu için ışık hiç bozulmadan sensöre ulaşabiliyor ve keskinlik bu sayede üst seviyeye çıkabiliyor.

Gelelim en çok merak edilen noktaya; fiyat. Tamron 24mm f/2.8 objektif bu yazıyı yazdığım Ocak 2020 tarihi itibariyle 2.900 – 2.999TL arası fiyat etiketine sahip. Güçlü, keskin kullanışlı, küçük ve hafif olan bu objektifi gayet uygun bir fiyata alabiliyorsunuz. Fiyat performans anlamında çok çok iyi bir objektif.

Sonuç olarak küçük, hafif ama güçlü bir objektif arayanlar, prime lensler ile fotoğraflarında farklı etkiler oluşturmak isteyenler ve uygun fiyatlı ama kaliteden ödün vermeyen bir objektif arıyorsanız Tamron 24mm f/2.8 objektife mutlaka bakın derim. Ben kendi kişisel tecrübelerim ışığında da bu objektifi gönül rahatlığı ile tavsiye ederim. Sonraki test yazılarında görüşmek üzere sağlıcakla kalın.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz