Ana Sayfa İnceleme Tamron 24mm f/2.8 Dİ Objektif ile Makro

Tamron 24mm f/2.8 Dİ Objektif ile Makro

255
0

Bu yazımda sizlere Sony uyumlu E bayonet Tamron 24mm f/2.8 objektifin makro fotoğrafçılığındaki performansından bahsedeceğim. Makro mu? Dediğinizi duyar gibiyim. Evet 24mm geniş açı bir objektif ve aslında makro objektif de değil. Ama Tamron 24mm f/2.8 objektif öyle bir objektif ki neredeyse bir makro objektif gibi kullanılabiliyor.

Tamron 24mm f/2.8 objektif ile sadece 12cm’den netleme yapabiliyorsunuz. Pek çok makro objektif bu kadar yakına giremiyor. Birçoğu 30cm mesafede kalabiliyor. Bu yönüyle Tamron 24mm f/2.8 objektif çok avantajlı. 24mm geniş açısı ile zaten bu kadar yakına giremese makro objektif gibi kullanılması da mümkün olmazdı.

Diğer taraftan makro objektiflerin en önemli özelliği 1/1 büyütme oranına sahip olmalarıdır. Yani objeleri gerçekte olduğu boyutta gösterirler. Makro objektiflerin dışındaki objektifler genelde 1/6, 1/7, 1/9 gibi büyütme oranlarına sahiptirler. Ancak Tamron 24mm f/2.8 objektif ½ büyütme oranına sahip. Yani yarı yarıya bir makro objektif. 12cm kadar da yaklaşınca kadrajı dolduran harika yakın çekimler elde edilebiliyor.

Tamron 24mm f/2.8 objektifin sadece 215gr olması da diğer bir avantajı. Bu kadar hafif olduğu için doğa yürüyüşleri sırasında veya çiçek, böcek ararken saatlerce taşıdığınız halde sizi yormuyor. Piknik, kamp veya manzara için yaptığınız yolculuklarda ve yürüyüşlerde varlığını unutturuyor. Ağırlık asla sorun olmuyor.  Objektifin bu kadar hafif olmasının yanında boyunun da sadece 64mm olması sayesinde çantada hiç yer kaplamıyor.

Tamron 24mm f/2.8 objektifin diğer bir avantajı da oldukça hızlı netleme yapabilmesi. Fotoğraf makinesinde ayarladığınız netleme hızına ayak uydurabiliyor ve gayet hızlı bir şekilde netliği gerçekleştiriyor. Ayrıca bunu yaparken soluma tabir edilen konuyu arama davranışını yapmıyor. Böylece kelebek, arı gibi küçük canlıları uçmadan hemen önce yakalamak mümkün olabilir.

Objektifin keskinliğinden de biraz bahsetmek istiyorum çünkü makro çekimlerinde keskinlik çok önemlidir. O kadar yakından her şey çok iyi görünmeli ve jilet gibi bir keskinlik sunmalıdır. Tamron 24mm f/2.8 objektif ile makro çekimleri yaparken f/5.6 – f/8 – f/16 gibi pek çok farklı diyafram değerlerinde çekimler yaptım ve genel olarak objektifin oldukça keskin olduğunu söylemeliyim. Zaten makro çekimlerde biraz daha fazla alan derinliği için kısık diyafram değerleri kullanmak gerekir. Sony A7R2 ile yaptığım çekimlerde fotoğrafları düzenlerken sonradan keskinlik verme ihtiyacı duymadım.

Tamron 24mm f/2.8 objektif, Tamron’un yeni geliştirilen diğer tüm objektifleri gibi 50mp ve üzeri çözünürlükler ile baş etmek üzere üretilmiş bir objektif. Dolayısıyla benim çekimleri yaptığım Sony A7R2 gövde veya A7R3, A7R4 gibi gövdeler ile kullanıldığı zaman yüksek çözünürlükleri sonuna kadar kullanabiliyorsunuz. Makro çekimlerde detay önemli olduğu için ne kadar piksel o kadar detay demek. Korkmadan yüksek çözünürlüklere çıkabilmek avantaj.

Sonuç olarak yazıyı özetlemek gerekirse; Tamron 24mm f/2.8 objektif, pek çok farklı fotoğraf alanında kullanılacak uygun fiyatlı ve yüksek performans sunan bir objektif. Özellikle 12cm’den çekimler yapılabilmesi ve ½ büyütme oranı sayesinde çok avantajlı bir objektif haline geliyor. Makro objektif gibi kullanılabiliyor. Hafif olması sayesinde de çekimler sırasında fotoğrafçıları yormayacak.

Prime lens olduğu için de oldukça keskin ve renkleri doğru aktarıyor. Özellikle makro çekimlerinde önemli olan kısık diyafram değerlerinde de oldukça keskin sonuçlar veriyor. Yüksek ayırma gücü sayesinde de fotoğraf makinenizin yüksek çözünürlüğü ve geniş dinamik aralığı hiçbir kesintiye uğramıyor.

Sonraki Tamron objektif yazılarında görüşmek üzere, sağlıkla kalın…

Ürün hakkında daha fazla bilgi veya satın almak için: shop.olympus.com.tr adresini ziyaret edebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz