Ana Sayfa İnceleme Tamron 24mm f/2.8 Dİ Objektif ile Manzara Fotoğrafçılığı

Tamron 24mm f/2.8 Dİ Objektif ile Manzara Fotoğrafçılığı

201
0

Manzara fotoğrafçılığı denince akla hemen geniş açı objektifler gelir. 12mm’den 200mm’ye kadar pek çok farklı odak uzaklığına sahip objektifler ile manzara fotoğrafları çekilse de genelde en çok, geniş açı tercih edilir. Tamron 24mm f/2.8 objektifin full frame gövdelerde 84 derece olan görüş açısı sayesinde oldukça geniş bir açı sunmayı başarıyor. Bu yazımda sizlere Sony uyumlu E bayonet Tamron 24mm f/2.8 objektifin manzara fotoğrafçılığındaki performansından bahsedeceğim.

Tamron 24mm f/2.8 objektifi yaklaşık iki aydır kullanıyorum. Dolayısıyla objektifi uzun uzun test etme imkanım oldu. Bol bol manzara fotoğrafları çektim. Şimdi sizlerle bu tecrübelerimi paylaşacağım. Her şeyden önce Tamron 24mm f/2.8 objektif sadece 215gr olduğu için manzarayı ararken yaptığınız yolculuklarda ve yürüyüşlerde varlığını unutturuyor. Ağırlık asla sorun olmuyor.  Çantada taşırken de yük olmuyor. Objektifin bu kadar hafif olmasının yanında boyunun da sadece 64mm olması sayesinde çantada hiç yer kaplamıyor.


Tamron 24mm f/2.8 Di – f/7.1 iso:100 1/320
Tamron 24mm f/2.8 Di – f/3.5 iso:500 1/2.500

Tamron 24mm f/2.8 objektifin diğer bir avantajı da oldukça hızlı netleme yapabilmesi. Fotoğraf makinesinde ayarladığınız netleme hızına ayak uydurabiliyor ve gayet hızlı bir şekilde netliği gerçekleştiriyor. Ayrıca bunu yaparken soluma tabir edilen konuyu arama davranışını yapmıyor. Tek harekette konuyu buluyor ve netliği sabitliyor.

Objektifin keskinliğinden de biraz bahsetmek istiyorum çünkü manzara çekimlerinde Her noktanın net olması için genelde kısık diyafram değerleri tercih edilir. Tamron 24mm f/2.8 objektif ile manzara çekimleri yaparken f/5.6 – f/8 – f/16 gibi pek çok farklı diyafram değerlerinde çekimler yaptım ve genel olarak objektifin oldukça keskin olduğunu söylemeliyim. Sony A7R2 ile yaptığım çekimlerde fotoğrafları düzenlerken sonradan keskinlik verme ihtiyacı duymadım.

Tamron 24mm f/2.8 Di – f/5.6 iso:100 1/250

Tamron 24mm f/2.8 objektifin en güçlü olduğu noktalardan birisi de sadece 12cm gibi çok yakın bir mesafeden netleme yapabilmesi. Bunu her yazımda vurguluyorum ancak manzara çekimlerinde de bu önemli bir avantaj. Özellikle ön kısma konuya uygun bir obje yerleştirip manzarayı da konuya dahil ettiğinizde çok farklı fotoğraflar elde etme imkanı sunuyor.  

Tamron 24mm f/2.8 Di – f/2.8 iso:500 1/6.400
Tamron 24mm f/2.8 Di – f/2.8 iso:500 1/6.400

Tamron 24mm f/2.8 objektif Tamron’un yeni geliştirilen diğer tüm objektifleri gibi 50mp ve üzeri çözünürlükler ile baş etmek üzere üretilmiş bir objektif. Dolayısıyla benim çekimleri yaptığım Sony A7R2 gövde veya A7R3, A7R4 gibi gövdeler ile kullanıldığı zaman yüksek çözünürlükleri sonuna kadar kullanabiliyorsunuz.

Manzara fotoğrafçılığında çok önemli olan diğer bir nokta da dinamik aralıktır. Dinamik aralık, çekilen fotoğraftaki en parlak alanlar ile en karanlık alanlarda ne kadar detay saklanabildiği ile ilgilidir. Bu esasen fotoğraf makinesinin sensörü ile ilgili bir durumdur. Ancak çok iyi bir sensöre zayıf bir objektif taktığınız zaman ayırma gücü ve ışık kalitesi düşeceği için dinamik aralıkta bundan olumsuz etkilenir. Bu nedenle yüksek çözünürlük ile baş edebilen Tamron 24mm objektif, dinamik aralık noktasında da fotoğrafçıların elini güçlendiriyor. 


                   Düzenlenmemiş ham fotoğraf
Düzenlenmiş fotoğraf: Dinamik aralık sayesinde karanlık ve aydınlık alanlardaki detaylar korunmuş

Sonuç olarak yazıyı özetlemek gerekirse; Tamron 24mm f/2.8 objektif, pek çok farklı fotoğraf alanında kullanılacak uygun fiyatlı ve yüksek performans sunan bir objektif. Özellikle çok yakından çekimler yapılabilmesi sayesinde çok avantajlı bir objektif haline geliyor. Makro çekimlerinden ürünlerin detay çekimlerine kadar pek çok noktada kullanılabilir. Aynı zamanda kullanışlı bir manzara objektifi. Hafif olması sayesinde de çekimler sırasında fotoğrafçıları yormayacak.

Tamron 24mm f/2.8 Di – f/7.1, ISO100,1/1000sn

Prime lens olduğu için de oldukça keskin ve renkleri doğru aktarıyor. Özellikle manzarada önemli olan kısık diyafram değerlerinde de oldukça keskin sonuçlar veriyor. Yüksek ayırma gücü sayesinde de fotoğraf makinenizin yüksek çözünürlüğü ve geniş dinamik aralığı hiçbir kesintiye uğramıyor.

Sonraki Tamron objektif yazılarında görüşmek üzere, sağlıkla kalın…

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz