Ana Sayfa İnceleme Tamron 24mm f/2.8 Dİ Objektif ile Vlog ve Video

Tamron 24mm f/2.8 Dİ Objektif ile Vlog ve Video

228
0

Aynasız fotoğraf makinelerinin hayatımıza artık iyice yerleşmesi neticesinde video da vazgeçilmezlerimiz arasına girmeye başladı. Dolayısıyla fotoğraf makinemize yeni bir objektif alırken o objektifin video performansı da bizler için önemli oluyor. Bu yazımda sizlere Sony uyumlu E bayonet Tamron 24mm f/2.8 objektifin video performansından bahsedeceğim.

Tamron 24mm f/2.8 objektif ile geçirdiğim vakit bir ayı geçti ve pek çok defa hem fotoğraf hem de video çektim. Dolayısıyla uzun uzun objektifi test etme imkanım oldu. Şimdi sizlerle bu tecrübelerimi paylaşacağım. Her şeyden önce Tamron 24mm f/2.8 objektif sadece 215gr olduğu için video çekimlerinde çok kolay kullanılıyor. Çantada taşırken de yük olmuyor.

Objektifin bu kadar hafif olmasının yanında boyunun da sadece 64mm olması özellikle gimbal ile kullanırken çok ciddi kolaylık sağlıyor. Objektif yanlışlıkla bir yerlere çarpmıyor ve gimbalın dengesini kurmak çok kolay oluyor. 1000gr gibi düşük taşıma kapasitesine sahip gimballarda bu objektifi Sony aynasızlar ile rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Tamron 24mm f/2.8 objektifin video çekimlerinde diğer bir avantajı da oldukça hızlı netleme yapabilmesi. Fotoğraf makinesinde ayarladığınız netleme hızına ayak uydurabiliyor ve gayet hızlı bir şekilde netliği gerçekleştiriyor. Ayrıca bunu yaparken soluma tabir edilen konuyu arama davranışını yapmıyor. Tek harekette konuyu buluyor ve netliği sabitliyor. Böylece istenmeyen otomatik netleme hareketlerinin önüne geçilmiş.

Bu noktada küçük bir eleştiride bulunmam gerekli. Tamron 24mm f/2.8 objektif sessiz netlik yapsa da tamamen sessiz çalışmıyor. Özellikle AF-C modunda, yani sürekli netlik modunda konuyu devamlı olarak netlediği için bir miktar ses duyuluyor. Harici mikrofon kullanılmaz ise videoya objektifin bu sesi girecektir. O nedenle özellikle harici mikrofon ile çekim yapılması gerektiğini belirtmeliyim. Zaten kim kameranın mikrofonu ile çekim yapar ki? İyi bir video için mikrofon olmazsa olmaz ekipmanlar arasında. Bu mikrofon özellikle yaka mikrofonu veya kablosuz mikrofon olursa sorun ortadan kalkmış olur.

Tamron 24mm f/2.8 objektifin en güçlü olduğu noktalardan birisi de sadece 12cm gibi çok yakın bir mesafeden netleme yapabilmesi. Bu sayede özellikle detay video çekimlerinde veya makro videolarda harika bir yardımcı oluyor. Ürün videoları ve reklam çekimlerinde çok kullanışlı bir objektif. Yemek videoları, mücevher ve takı gibi ürünlerin videoları ve hatta doğada makro video çekimleri gibi çok geniş bir alanda Tamron 24mm f/2.8 objektif keyifle kullanılabilir. Bu yönüyle 24mm de neredeyse eşi olmayan bir objektif.

Youtube için içerik üretenler ve vlog çekenler için de Tamron 24mm f/2.8 objektifin avantajlı olduğunu söyleyebilirim. Full frame bir gövde ile vlog çekiyorsanız zaten 24mm oldukça geniş bir açı sunuyor. Ayrıca lens geniş açı olmasına rağmen yüzü deforme etmediği için vlog çekimlerinde oldukça rahat kullanılabiliyor. Kroplu gövdelerde de 36mm genel olarak yeterli oluyor. Çevreyi çok kadraja alamasanız da kendinizi konuşurken kadraja rahatlıkla sığdırıyorsunuz. Ayrıca Sony gövdelerin yüz ve göz AF sistemine Tamron 24mm f/2.8 objektif tam olarak ayak uyduruyor. Çekimler sırasında yüzünüzü hemen hemen her zaman net görmeniz mümkün.


Sony A6400 ile çekilen vlog video görüntüsü. 36mm eşdeğeri

Sonuç olarak özetlemek gerekirse; Tamron 24mm f/2.8 objektif, pek çok farklı video çekiminde keyifle kullanılacak uygun fiyatlı ve yüksek performans sunan bir objektif. Özellikle çok yakından çekimler yapılabilmesi sayesinde çok avantajlı bir objektif haline geliyor. Makro çekimlerinden ürünlerin detay çekimlerine kadar pek çok noktada kullanılabilir. Aynı zamanda kullanışlı bir vlog objektifi. Hafif olması sayesinde de vlog çekenlerin kolları yorulmayacak.

Prime lens olduğu için de oldukça keskin ve renkleri doğru aktarıyor. Özellikle f/2.8 açık diyaframı sayesinde fonun tamamen flu olduğu sinematik çekimler yapmak mümkün. Etkili diyaloglar ve röportajlar çekmek için güçlü bir alternatif.

Sonraki Tamron objektif yazılarında görüşmek üzere, sağlıkla kalın…

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz