Ana Sayfa Objektif Tamron 28-75mm ile Sinematik Filmler Çekin

Tamron 28-75mm ile Sinematik Filmler Çekin

288
0

Tamron 28-75mm f/2.8 objektif video çekimlerinde bizlere nasıl bir performans sunuyor? Avantajları neler? Eksik kaldığı yerler var mı?  Bu yazımda yukarıdaki sorulara ve daha fazlasına cevap bulacağız. Sony uyumlu Tamron 28-75mm f/2.8 objektif ile video çekimi tecrübelerim ve izlenimlerim sizlerle…

Sony fotoğraf makineleri artık video kaydı sırasında sorunsuz bir şekilde yüz ve göz takibi yapabiliyor. Bu netleme sisteminin sorunsuz çalışabilmesi elbette ki önünde bulunan objektifin kalitesi ile de doğru orantılı. Zira objektifin sessiz ve hızlı netleme yapabilmesi gerekiyor. Tamron 28-75mm f/2.8 objektif daha önceki test yazımda da bahsettiğim gibi tamamen sessiz çalışıyor ve çok hızlı AF yapabiliyor. Dolayısıyla da video kaydı sırasında ses sorunu yaşanmıyor. Bunun yanında da kameradan ayarladığınız AF hızına tamamen uyum sağlayabiliyor.

İyi ses kaydı için her ne kadar harici mikrofon kullanmak gerekse de eğer kamerada bulunan dahili mikrofon ile çekim yapmak durumunda kalırsanız Tamron 28-75mm f/2.8 objektifin video kaydı sırasında sessiz çalışacağını bilmek güzel. Bu sayede videoda tuhaf uğultular ve objektifin netleme motorunun sesi olmayacak.

Tamron 28-75mm f/2.8 objektif AF yaparken neredeyse hiç ‘’soluma’’ tabir edilen gitme gelme hareketi yapmıyor. Yani konuyu arama davranışları gerçekleştirmiyor. Bu sayede tek seferde doğrusal yönde konuyu buluyor ve netliği sabitliyor. Bu özellikle video sırasında çok değerli bir özellik. Seyirciye hiçbir yapaylık yansımıyor ve tamamen doğal bir kayıt yapılabiliyor.

Objektifin boyutlarına da bu noktada değinmek istiyorum. Her ne kadar tripod üzerinde kullanımda ağırlık ve boyut çok sorun olmasa da hareketli çekimlerde gimbal kullanımı gerektiğinde bu çok büyük önem arz ediyor. Sadece 550gr ağırlığı ve kompakt boyutları ile Tamron 28-75mm f/2.8 objektif birçok gimbal ile sorunsuz kullanılabiliyor. Boyunun çok uzun olmaması ve hafifliği sayesinde gimbal motorlarını zorlamıyor ve kameranın öne eğilmesi sorunu yaşanmıyor. Ayrıca lens tombul bir yapıda olmadığı için kameraya takılan paleti lensin altına doğru yerleştirebiliyorsunuz. Bu sayede ağırlık merkezini kontrol edebiliyorsunuz.

Tamron 28-75mm f/2.8 objektifin manuel netleme halkası çok yumuşak ve pürüzsüz şekilde dönüyor. Bu sayede video çekimi sırasında titreme ve duraksama olmadan manuel kontrol edilebiliyor. Folow Focus araçları ile çok kolay ve keyifli kullanılabilirken böyle bir yardımcı aracı olmayanlar da bu yumuşak dönüş sayesinde elle de kontrolde herhangi bir sorun yaşamayacaktır. Bu bence çok önemli bir avantaj.

Video çekimlerinde özellikle sinematik etki için sığ alan derinliği önemlidir. Tamron 28-75mm f/2.8 objektifin f/2.8 geniş diyafram açıklığı burada da avantajlı oluyor. 28mm’de tüm sahneyi alırken, 75mm’ de tam bir porte objektifi olarak görev yapıyor ve yakın çekim diyaloglarda etkili kullanım sunuyor. Ayrıca özellikle ürün çekimi gibi işlerde 28mm’de sadece 5cm’den netleme yapabilmesi ürünlerden detay çekimleri için önemli bir esneklik. Her durumda dairesel bokehler elde edebilmek ise diğer bir önemli artısı.

Sonuç olarak Tamron 28-75mm f/2.8 objektif iyi bir fotoğraf objektifi olmanın yanı başında kolay kullanımı ve başarılı performansı ile de güçlü bir video objektifi. Sony gövdeleriniz ile istediğiniz birçok video kaydını bu objektif ile kolayca ve sorunsuz elde etmek mümkün…

Ayrıca Tamron 28-75mm f/2.8 Di III RXD Sony Uyumlu Lens ile ilgili daha fazla bilgi edinmek isterseniz sizi şöyle alalım:

Ürünü satın almak veya hakkında daha fazla bilgi edinmek için shop.olympus.com.tr sitesini ziyaret edebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz