Ana Sayfa Objektif Tamron 70-200mm f/2.8 G2 ile Portre Çekimi

Tamron 70-200mm f/2.8 G2 ile Portre Çekimi

432
0

Konu portre olunca ilk akla gelen objektiflerden birisi de 70-200mm f/2.8 objektif olur. Çünkü zoom odak uzaklığı çok idealdir ve tam boy portreden omuz üstü portreye kadar etkili bir biçimde kullanılabilir. Sığ alan derinliği sağlayan f/2.8 diyafram açıklığı sayesinde hem flu fonlar elde etmek hem de düşük iso değerlerinde çekim yapmak mümkündür. Son dönem 70-200mm objektifler içerisinde uygun fiyatı ve etkili optik performansı ile Tamron 70-200mm f/2.8 G2 öne çıkmayı başarıyor.

Daha önce test yazımda Tamron 70-200mm f/2.8 G2 objektifi uzunca bir şekilde anlattığım için detayları o yazıya bırakıp, bu yazımda daha ziyade bu objektif ile nelerin çekilebileceği, avantajları ve portre objektifi olarak neler yapabildiğine değineceğim.

Tamron 70-200mm f/2.8 G2 objektif ile en başta; portre ve düğün çekimleri yapılabileceği gibi, manzaradan spora, haberden magazine, yaban hayattan sahne sanatlarına kadar pek çok konuda etkili çekimler yapılabilir. 200mm değerine çıkabilmek ve tüm odak uzaklıklarında 2.8 diyafram açıklığını korumak fotoğrafçılıkta önemli bir artı. Ayını zamanda Tamron 70-200mm f/2.8 G2 çok keskin bir objektif olduğu için de her durumda temiz ve keskin fotoğraflar almayı kolaylaştırıyor.

Tamron 70-200mm f/2.8 G2 objektif bunların dışında özellikle hızlı ve sessiz netleme yapabildiği için de avantajlı bir objektif. Hem fotoğrafta hem de video sırasında konuya hızlıca odaklanıyor ve 3 farklı titreşim önleme sistemi sayesinde 5 stop telafi ile elde çekime de imkan veriyor. Video esnasında objektif sessiz netlediği için videoda istenmeyen sesler kaydedilmiyor. Doğrudan çekime odaklanılabiliyor.

Tamron 70-200mm f/2.8 G2 özellikle portre çekimlerinde çok keyifli bir objektif. Sığ alan derinliği, perspektif sıkıştırması ve tam dairesel bokeh etkisi ile adeta her çekilen fotoğraf bir sanat eserine dönüşüyor. Bu objektif için fotoğrafı kendisi çekiyor dense yeridir. 105mm üzerinde her durumda tam bir portre objektifi.

Yaptığım portre çekimlerinde sadece kadraja ve modelime konsantre olup hiç sorunsuz ve hızlı bir biçimde çalıştım. Her defasında anında modelin gözünü netledim. Doğru renkler ile güçlü kontrast sayesinde etkili fotoğraflar almayı başardım. Optik olarak çok keskin olduğu için RAW çekmeme rağmen bilgisayarda ekstradan keskinlik vermeme dahi gerek kalmadı. Bu iş akışını çok hızlandıran bir durum.

Özellikle 200mm de sadece 1m mesafeden çekim yapabilmek sadece baş portreleri için harika bir açı sunuyor. Bu kadar yakından netleme yapabilmesi önemli bir artı. Ayrıca çok ihtiyaç duyulmasa da duruma göre bu objektif ile hem 1.4x hem de 2.0x telekonvertör kullanabiliyor olmak da diğer bir önemli avantaj. Bu sayede bu objektif birden spor ve yaban hayat objektifine dönüşebiliyor. Elbette 2.0xtc ile bir miktar optik kayıp olacağı unutulmamalıdır.

Tamron 70-200mm f/2.8 G2 objektif yeni üretim SP objektiflerden olduğu için özellikle 50mp ve üzeri gövdeler için kullanılabilecek bir optik performans ortaya koyuyor. Bu sebeple özellikle Sony A7R2, A7R3, Nikon Z7, Nikon D850, Canon 5DsR, Canon 5D Mark 4 gibi gövdelerde eski versiyonlardan ziyade bu yeni G2 versiyon tercih edilmesi daha avantajlı olacaktır. Böylece yüksek çözünürlüklü sensörün tüm kapasitesini kullanmak mümkün olacaktır.

Bir sonraki Tamron objektif yazımda görüşmek üzere sağlıcakla kalın. Bol fotoğraflı, mutlu ve huzurlu günler…

Ürün hakkında daha fazla bilgi veya satın almak için shop.olympus.com.tr sitesini ziyaret edebilirsiniz.

1 Yorum

  1. Tamron 70-200 mm f/2.8 odak uzaklığı ve g2 nin titreşim engelleme özelliği olan vcmode1,vcmode2,vcmode3 hangi hallerde nasıl kullanılır.Bilgi verirseniz memnun olurum.Selamlar.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz