Ana Sayfa İnceleme Tamron SP 24-70mm F/2.8 Di VC USD G2

Tamron SP 24-70mm F/2.8 Di VC USD G2

291
0

Bu yazımda sizlere Tamron 24-70mm f/2.8 G2 objektif ile tecrübelerimi ve ayrıntılı test sonuçlarını paylaşacağım. En çok kullanılan 24-70mm sınıfının sevilen bu objektifi bakalım bizlere neler sunuyor ve performansı nasıl?

Full frame gövdeler için üretilen bu objektif, SP logolu üst sınıf, profesyonel bir objektif. Tamron objektiflerde hiçbir maliyetten kaçmadan en iyi optiklerin ve malzemelerin kullanıldığı objektiflere SP ismi veriliyor. Dolayısıyla üzerinde SP logosu olan objektifler kaliteli, sağlam, hızlı ve keskin oluyorlar. Bu ürünler profesyonel kullanıcıların beklentilerini karşılamak için üretiliyor. Haliyle de küçük ve hafif objektifler yerine sağlam, ağır ve güçlü objektifler ortaya çıkıyor.

Optik Tasarım

Tamron 24-70mm f/2.8 G2 objektif full frame gövdelerde en çok tercih edilen odak uzaklığını bizlere sunuyor. 24mm geniş açıdan 70mm orta tele açıya kadar pek çok durum için yeterli bir esneklik veriyor. Objektifin en önemli avantajı maksimum diyafram açıklığının f/2.8 olması. Bu sayede az ışık şartlarında çalışmak ve sığ alan derinliği elde etmek çok daha kolay. Özellikle portre çekimlerinde arka planı tamamen flu yaparak modeli ön plana çıkarmak istediğimiz çekimlerde f/2.8 diyafram açıklığı çok güzel sonuçlar veriyor.

Optik olarak Tamron 24-70mm f/2.8 G2 objektif özellikle yüksek çözünürlük sunan gövdelerden tam performans alabilmek için üretildiğini söylemeliyim. Son dönem çıkan G2 serisi tüm objektifler, özellikle yüksek mega piksel çözünürlük sunan gövdelerin tüm gücünü ortaya çıkarmak için üretildi. 50mp ve üzeri çözünürlüklerle baş edebiliyor G2 serileri…

Tamron 24-70mm f/2.8 G2 objektif kendi sınıfında en keskin ve en doğru renk aktaran objektiflerden birisi. Tamron, 24-70mm f/2.8 G2 objektifinde bu optik performansı yakalamak için özel mercek kombinasyonu ve kaplama sistemi kullanmış.

Kombinasyon detayları ise şöyle; Optik sapmaları önlemek için 2 XR (Ekstra Kırılma İndeksi) cam elemanlar, tele de oluşabilecek kromatik sapmaları en aza indirgemek için 3 LD (Düşük Dağılım) elementler, ayrıca geniş açıda sorun olabilen enine kromatik sapmaları en aza indirmek için 3 GM (cam kalıplı küresel olmayan) elemanlar; ve üstün görüntü kalitesi oluşturmak için küresel sapmaları ve çarpıtmaları etkili bir şekilde nötralize eden 1 hibrid küresel olmayan lens eleman… Tüm bu karmaşık optik yapı 12 grupta 17 elemandan oluşuyor.

Tamron 24-70mm f/2.8 G2 objektifte ayrıca eBAND Kaplama ve BBAR kaplamalar bulunuyor. Bu kaplamalar özellikle ters ışıkta yapılan çekimlerde objektif içerisinde oluşan parlamanın ve gölgelenmenin önüne geçiyor. Özellikle arkadan aydınlatmalı çekimlerde önemli bir avantaj.

Gövde

Tamron 24-70mm f/2.8 G2 objektif sadece 11cm uzunlukta kompakt bir objektif. Ağırlığı ise 900gr. Yukarıda anlattığım kaliteli optik yapı ve iyi cam malzemeler objektifin ağırlığını doğal olarak arttırıyor. Ön filtre çapı 82mm olan objektifin bayonet kısmı metal ve bu kısım etrafında conta bulunuyor. Böylece hem bağlı olduğu gövdeye hem de objektife su ve toz kaçması önlenmiş. Conta demişken; dış mekanda çekim yaparken daha fazla koruma için, mercek gövdesi boyunca bir çok yerde sızdırmaz contalar kullanılmış. Bu sayede yağış altında dahi korkmadan çekim yapmak mümkün.

Objektifin taşıma sırasında boyunun uzamasını önlemek için kilit mekanizması bulunuyor. Ayrıca sol kısımda titreşim önleme sisteminin (VC) açma/kapama düğmesi ve otomatik veya manuel netleme arasında tercih yapmak için AF/MF düğmesi bulunuyor. Bu düğmeler dışında objektif üzerinde herhangi bir düğme yok. Yaprak biçimindeki parasoley kutu içerinde geliyor ve kilit mekanizması sayesinde takıp çıkartmak çok kolay ve hızlı.

Optik Performans – Keskinlik

Tamron 24-70mm f/2.8 G2 objektif sınıfının en keskin objektiflerinden birisi. Bir önceki versiyonu dahi rakiplerinden daha keskindi… G2 serisi bu versiyon ise özellikle yüksek çözünürlük ile baş edebilmek için yeniden tasarlanmış. Haliyle de optik olarak daha da gelişmiş bir model.

Yaptığım çekimlerde Tamron 24-70mm f/2.8 G2 objektifin keskinliği beni etkilemeyi başardı. Hem full frame hem de APS-C gövdede kullanılabilen objektifin her iki gövde performansını da beğendim. Doğal olarak full frame gövde ile çok daha etkili.

Keskinlikle başarısı gibi objektifte özellikle geniş açıda perspektif bozulması çok iyi ve yok denecek seviyede. Hem manzara hem de şehir çekimlerinde ağaçlar ve direkler eğilip bükülmeden fotoğraflanabiliyor. Vinyet oluşumu ve kromatik sapmalar da minimum düzeyde.

Optik anlamda dikkatimi çeken diğer bir nokta ise başarılı kontrastı oldu. Fotoğraflarda renkler ve ışık geçişleri çok güzel. Keskinliğe ve canlı fotoğraf kaydetmeye büyük etkisi olan kontrast kalitesi Tamron 24-70mm G2 de üst seviyede.

AF Hızı ve Titreşim Önleme Sistemi

Tamron 24-70mm f/2.8 G2 objektif hızlı ve sessiz AF yapabiliyor. İçerisinde bulunan çift AF mikro çipi ve ultrasonik motoru sayesinde AF yaparken hiç ses çıkartmıyor. Sessiz olmanın yanında doğru ve hızlı netleme yapmayı da başarıyor. Ayrıca VC sistemi 5 stop pozlama telafisi sunarak az ışık altında çalışmayı kolaylaştırıyor. VC sisteminden de hiç ses gelmiyor. Bazı objektiflerde dikkatle dinlediğinizde titreşim önleme sisteminin sesini uğultu gibi duyabilirsiniz. Ancak bu objektifte ben bu sesi duymadım.

Sonuç ve Değerlendirme

Tamron 24-70mm f/2.8 G2 objektif profesyonel sınıfta üst düzey optik performans, keskinlik ve görüntü kalitesi sunan bir objektif. Sessiz ve hızlı netliyor. VC çok iyi çalışıyor ve işini sessizce yapıyor. Sağlam ve toza, suya dayanıklı yapısı ile zor şartlarda da kullanıma uygun. Hem fotoğraf hem de video işlerinde kullanıcısını yarı yolda bırakmayacak bir objektif.

Tamron 24-70mm f/2.8 G2 objektifin fiyat avantajı da yüzleri güldürüyor. Rakiplerinin 8-10 bin bandındaki fiyatlarına oranla Tamron 24-70mm f/2.8 G2 objektif 6.500tl civarında bir fiyatla alınabiliyor.

Sonuç olarak; rekabetçi fiyatı, kalitesi ve keskinliği ile pek çok çekim için uygun olan Tamron 24-70mm f/2.8 G2 objektif her fotoğrafçının çantasında olması gereken objektiflerden birisi.

Ürünü satın almak veya hakkında daha fazla bilgi edinmek için shop.olympus.com.tr sitesini ziyaret edebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz