Ana Sayfa Makaleler Telefoto Kullanmadan Kuş Çekimi Nasıl Yapılır?

Telefoto Kullanmadan Kuş Çekimi Nasıl Yapılır?

329
0

Oturma odanızdaki konforunuzu terk etmeden bahçenizi ziyarete gelen kuşların fotoğraflarını çekebilirsiniz, pahalı bir tele objektif için acele etmenize gerek yok.

Kuşlar gibi ürkek konuları nasıl fotoğraflıyorsunuz? Eğer bir zoom lensiniz yoksa close up lens mi kullanıyorsunuz? Bir bilgisayar ve uzun USB kablosu ile bu mümkün! Kamera üreticileri kamerayla beraber kameranızı uzaktan kumanda etmek için kullanılan bir program cdsi de veriyorlar. Eğer kameranızda LiveView özelliği varsa aynı anda uzaktan çekiminizi takip edebiliyorsunuz. Enstantane, ISO, AF modu gibi ihtiyacınız olan tüm ayarları klavyenizden kontrol edebiliyorsunuz. Sadece mod düğmesi, zoom ayarları, kameranın açısı gibi mekanik durumlara müdahale edemiyorsunuz. Kameranızı kuşların beslendiği konuma yakın bir yere yerleştirin ve belirli bir mesafeden kontrol edin. İyi bir kuş fotoğrafı çekmek hiç de kolay değildir. Kameranızın LiveView özelliği olmasa bile bilgisayarınız yardımıyla kamera ayarlarını yapabilir ve deklanşörü tetikleyebilirsiniz. Görüntüler otomatik olarak kaydedilir, kamerayla birlikte gelen RAW dosyası dönüştürücüsü içinde açılır. Ayrıca tüneği gözetlemek için bir dürbün edinmek işe yarayabilir.

Bu tarz bir fotoğrafçılık portfolyonuza bir sürü yeni konu ekleyebilir. Doğal yaşam çekimlerinde kuş fotoğrafları her daim favoridir. Kuş yuvanız olması gerekmez ama dizüstü bilgisayarınızı mutlaka olmalı. Bir parkaya da bir tabiat merkezine gidip kamerayı konuya yakın bir yere kurarak arabanızın içindeyken kamerayı dizüstü bilgisayarınızla yönetmek oldukça kolaydır.

Uzaktan kumanda kurulumu

Kuşları besleyin


Eğer bir kuş yuvanız varsa çok şanslısınız, ama yeni bir tane edinirseniz kuşlar onu da çok kısa bir sürede keşfedecektir. İdeali, iyi ışık alan ve basit bir arka planı olan bir yer bulmaktır. Çerçeveyi dolduracak kadar geniş bir çalılık ya da ağaç topluluğu arayın. Eğer bulamazsanız, kuş yuvasının arkasındaki panoya nötr bir arka plan olması için yeşil bir örtü asabilirsiniz

Kurulum


Kameranızı kuş yuvalarının seviyesine getirdiğiniz tripodunuza takın, yoksa kuşları kadraj içinde yakalamak zor olabilir. Kuş yuvalarının arasına taktığınız bir sopa kuşlara hem tünemeleri için bir yer hem de harika bir sahne malzemesi görevi görür. Diyafram öncelikli modu tercih edin ve kuşları net arka planı flu yapabilmek için f/5.6 – f/8arası bir diyafram değeri seçin. Hareketi yakalamak için yüksek bir enstantane değeri ihtiyacınız olacağından ISO değerini 800 yapın. Zumlayın ve LiveView ekranıyla
tüneği manuel olarak netleyin.

Lens Seçimi


Bu projedeki en harika şey istediğiniz lensi kullanabilmeniz. Kısa odak uzaklığı olan bir lens kullanıyorsanız, kamerayı daha yakına kurarsınız ama çok fazla yaklaşmayın çünkü deklanşörün sesi kuşları ürkütebilir. Biz 100 mm makro lens kullandık ve kuşların çoğu ne kamerayı ne de çıkardığı sesi fark etti. Sadece, bir kere bir kızıl gerdanı ürküttük ama o daha uçmadan deklanşörü tetiklemeyi başardık. Bu yüzden 100 mm yerine 200 mm lens kullanırsanız, kamerayı biraz daha uzağa koyabileceğiniz için kuşları korkutma ihtimaliniz azalır.

Kablo işi


Standard bir USB kablo büyük ihtimalle çok uzun olmayacağından bir USB uzatma kablosuna ihtiyacınız olacak. Bu çözüm en az bir bağlantı gerektirir ve nemli zeminlerde elektrik açısından tehlikeli olabilir. Eğer yerler ıslaksa ya da yağmur yağma ihtimali varsa bağlantı yerini küçük plastik bir torbayla kaplayabilirsiniz. Kamera bağlantı parçasının üstündeki gerilimi almak için kabloları tripoda bağlayın ya da bantlayın. Ayrıca kordonu, kimsenin ayağına dolanıp kazayla kameranızı ya da bilgisayarınızı çekerek düşürmeyeceği bir yere koymaya dikkat edin.

Işık gelsin!


Sahneyi aydınlatmak için tepe flaşı kullandık. Flaş kameradan ayrı olduğunda kuşların daha iyi göründüğünü fark ettik ve flaşı kuşların gözlerine biraz pırıltı ve ışık eklemek için kullandık. Parlak, güneşli bir günde ise flaş gölgeleri ışıkla doldurma görevini üstlenir. Eğer sisteminiz bunu destekliyorsa, flaşınızı HS (High Speed) moduna alın. Böylelikle enstantane değeri kısıtlaması olmaz. TTL modunu kullanın.

Gözünüz havada olsun


Çekimimiz esnasında birkaç kere kısa süreli sağanak yağmur yağdı. Biz salonumuzda dizüstü bilgisayarlarımızla kuru ve rahatken, kamera tabiatla mücadele ediyordu. Kameramızı bir kılıfla kapladık. Bu kılıf hem su geçirmez hem de geniş paneliyle ekrana ve düğmelere rahatça ulaşma olanağı veriyor. Alternatif olarak, kameranızı sağlam bir çöp torbasıyla kaplayıp torbayı tripoda bantlayabilirsiniz. Lens için bir delik açın ve kestiğiniz parçaları parasole plastik bantla yapıştırın, lensin önüne gelerek odaklama problemi yaratmaması için torbayı dikkatli bantlayın.

Bilgisayar ayarları

Bilgisayarınızı hazırlayın


Kullanacağınız yazılım kameranızla birlikte gelen CD’nin içinde, ama yazılımın en güncel halini edinmek en iyisi. Yeni sürümü kameranızın web sitesinden indirebilirsiniz. Kurup çalıştırdıktan sonra kameranızı bilgisayarınıza bağlayın. Menüden Camera Settings/Remote Shooting komutlarını seçin

Kamerayı kurun

Kameranızın Aperture Value seçeneğine tıklayın. Çekim modunu değiştirmek için tepedeki küçük siyah üçgene sağ tıklayın. Beyaz ayarını Gün Işığı (Daylight) yapın. Aralık zamanlayıcısı ve gecikme zamanlayıcısı ayarları için saat ikonuna basın. Sağ üstteki çekim düğmesinin üstünde kalın. Eğer kamera AF Tek çekim modundaysa, netleme yapacaktır.

LiveView


Eğer kameranızın LiveView seçeneği varsa, alttaki LiveView çekim düğmesine tıklayın.
Histogram eğrisini görmek için alttaki düğmeye basın. (LiveView pozlama simülasyonunun
kamerada Menu>Tools>Live View şeklinde gösterildiğinden emin olun.) Bir odak noktasına tıklayın, ekranda açılan menüden Focus Quick Mode komutunu seçin, sonra On komutuna basın. Dikdörtgeni ışığı ölçmek istediğiniz yere sürükleyin

Çekim Zamanı


Bir fotoğrafı uzaktan çekmek için ya kontrol penceresinden deklanşör düğmesine tıklanır ya da boşluk tuşuna basılır. İkisi farklı çalışırlar: Boşluk tuşuna basarsanız tek çekim yapabilirsiniz ama ekrandaki deklanşör düğmesine farenin sol tuşu ile basılı tutup sürekli çekim modunu (standart ya yüksek hızda) kullanarak bir seri çekim yaparsınız ve içlerinden en iyilerini seçersiniz

Kuşları kontrol edin


Hızlı ön izleme penceresi otomatik olarak aşılacaktır ve eğer bilgisayarınızda Digital Photo Professional (DPP) yazılımı kuruluysa, çektiğiniz fotoğrafları açıp gösterir. Histogram değerini görmek için DPP araç panelini açın, eğer gerekirse, çekim sırasında böylece pozlama telafisi uygulayabilirsiniz. Çekiminizi bitirir bitirmez, onları bir kurgu halinde göstermek isteyeceksiniz. Size bunu göstermek için birkaç tane fotoğraf seçtik

Kompozit oluşturun


Birds_start1.jpg dosyasını açın. Image>Resize>Canvas Size seçeneklerine gidin, genişliği 24cm yapın ve Bağlantı (Anchor) bölümünde sağdaki oku seçin. Birds_start2.jpg dosyasını açın, dosyaya Move aracıyla tıklayın ve birinci fotoğrafın sekmesine sürükleyin ama farenin tuşunu bırakmayın. Tek bir kare haline gelince imleci görüntü alanının altına sürükleyin ve farenin tuşunu bırakın.

Kuşların konumun düzenleyin


Üstteki görüntüyü alıp sağ kenarı kuşun gagasının bitiminde olacak şekilde sürükleyin. Tüneği aynı hizaya sokmak için aşağı hareket ettirin ve fareyi bırakın. Klavyedeki aşağı yukarı oklarla ince ayarı yapın. Sırasıyla Select Layer>Layer Mask>Reveal All komutlarına giderek, Gradient aracını seçin. Seçenek çubuğundan Foreground to Backgroundve Linear seçeneklerine tıklayın. Shift tuşuna basılı tutarak ikinci fotoğrafın kenarını birinci fotoğraftaki kuşun gagasının ucuna doğru çekin.

Sıra üçüncü kuşta

Birds_start3.jpg dosyasını açın, Move aracıyla, görsele tıklayın ve fareye basılı tutarak birinci fotoğrafın sekmesine sürükleyin. Birinci fotoğrafın alanına gelince fotoğrafı görüntü alanına doğru çekin ve fareyi bırakın. Üçüncü görüntüyü kapatın. Üstteki görüntüyü tutun ve kuşun kuyruğu sol üst köşede olacak şekilde sürükleyin. Yine klavyenizdeki yön tuşlarıyla ince ayar yapabilirsiniz

Harmanlayın


Layer>Layer Mask>Hide All komutlarını seçin. B harfine basarak Fırça aracını seçin. D harfine basın ve yumuşak, yuvarlak, 300 piksellik bir fırça seçin, modu normal, opasiteyi %70 olarak alın. Bağlantı yerlerini saklamak için sağ üst köşede katmanlar oluşturarak ve birkaç adımdan sonra opasiteyi %20’ye düşürerek katman maskesini dikkatlice boyayın. Siyah renge geçin ve ufak tefek hataları tamir edin. Üstte, solda ve kuşun gövdesinde %100 beyaz oluşacak ve arka plana doğru etkisi azalacak

Son ayarlar


Maskeleme ve birleştirme işlemlerinizden memnunsanız, görseli tüm katmanları ve maskeleri kaydetmek için PSD dosyası olarak kaydedin, böylece daha sonra katmanları taşıyıp maskeleri boyayabilirsiniz. Elinizdeki diğer seçenek ise Layer>Flatten Image seçeneklerine gidip fotoğrafı JPEG dosyası olarak kaydetmek. Ama bu durumda tüm katmanlar birleşeceği için yeni düzenlemeler yapamazsınız.

Güç sorunları
Kameranızı LiveView moda almak çok fazla güç gerektirir. Yüksek hızlı çekimlerde kafa flaşının ne kadar çok güç harcadığını görünce şaşırabilirsiniz. Eğer direk elektriğe bağlı olmadan dizüstü bilgisayar kullanıyorsanız, en son istediğiniz şey şarjının bitmesidir. Bu yüzden iyi hazırlanın, yanınıza bir sürü yedek alarak tüm pilleri iyice şarj edin.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz