Ana Sayfa Fotoğraf Teknikleri Vahşi Yaşam Fotoğrafçılığı için 10 Harika İpucu

Vahşi Yaşam Fotoğrafçılığı için 10 Harika İpucu

114
0

Vahşi yaşam fotoğrafları için iyi bir planlama yapmanız gerekir. İlk önce nasıl bir fotoğraf çekmek istediğinizi ve bu iş için hangi hayvanları kullanabileceğinizi belirlemeye çalışın. Çekim için doğal yaşam parkları ve hayvanat bahçelerine gidebilirsiniz.

Bu tür fotoğraflarda f/2.8 gibi geniş diyaframlı bir zoom lens kullanmak idealdir. Böylece sensör daha fazla ışığı tutacağı için ISO değeri minimumda kalır ve enstantane de hızlı olur. 70-200 mm civarındaki telefoto lens, uzak mesafede olsanız bile görüntüyü yakınlaştırarak hayvanı ürkütmeden çekim yapmanızı sağlar. Ancak telefoto lensler gerçekten pahalıdır. Bu yüzden satın almadan önce bu tarz fotoğraflar çekmeyi gerçekten isteyip istemediğinizi bir kez daha düşünmenizi öneririz.

Çekim yaparken bir tripod veya monopod kamerayı sabit tutmanızı kolaylaştırır. Eğer bunlar yoksa duvar veya çit gibi bir yerden destek almaya çalışın. Hızlı hareket eden objeleri çekerken autofocus ve focus tracking sistemleri görselin keskinliğini korumanıza yardım eder.

İşte vahşi yaşam fotoğrafçılığında dikkat etmeniz gereken püf noktalar…

Başlangıç noktası

Vahşi yaşam fotoğrafları çekmek için uzaklara gitmenize gerek yok. Biraz araştırma yaparak önce size yakın bölgelerde yakalayabileceğiniz fırsatları gözden geçirin. Doğal yaşam aslında her yerdedir. Parklarda ve ormanlık alanlarda daha fazla zaman geçirerek burada daha önce hiç dikkat etmediğiniz bir hayat olduğunu keşfedebilirsiniz.

Bir konu belirleyin

Vahşi yaşam fotoğrafları çekerken genellikle bir obje üzerinde uzun bir zaman çalışırsınız. Özellikle farklı zamanlarda konunuzun nasıl değişiklikler gösterdiğine dikkat ederek portfolyonuza bir vahşi yaşam serisi ekleyebilirsiniz. Konunuzla uzun süre uğraşmak, onu bütün detaylarıyla tanımanızı sağlar.

Gözlem yapın

Çekim yerinde ne kadar çok zaman geçirirseniz o bölgeyle ilgili bilginiz o kadar çok artar ve bu da harika çekimler yapma şansınızı arttırır. Fotoğrafını çekeceğiniz hayvanın gün içindeki halini gözlemledikçe çok çarpıcı detaylar keşfedebilirsiniz.

Tarzınızı belirleyin

Bu önemli bir konudur. Vahşi yaşam fotoğrafları çekerken çekim açınızı olabildiğince objenizle aynı seviyede tutmaya çalışın. Arka planı bulanıklaştırıp objeyi arkaplandan ayırarak dikkat çekici kareler yakalayabilirsiniz

Çekim yeri

Eğer hayvanat bahçesi gibi korunaklı yerlerde çekim yapacaksanız; çit, duvar veya cam gibi korunakların kompozisyonunuzda yer almamasına dikkat edin. Arkaplanı mümkün olduğunca temiz tutmaya çalışın.

Doğru yer

Vahşi yaşam fotoğraflarında en önemli şey; doğru yerde olmaktır. Hayvanlara yaklaşırken onları ürkütmemeye ve yavaş hareket etmeye dikkat edin. Ani hareketler yapmaktan kaçının. Eğer hayvan ürkerse yavaşça uzaklaşarak çekime devam edebilirsiniz.

 Özel portreler

Pek çok fotoğrafçı, durağan bir görüntüden çok hareketi yansıtabilme peşindedir. Ancak sabit duran hayvan portreleri, hayvanın karakteriyle ilgili bize her zaman daha çok ipucu verir. Eğer ışığı, arkaplanı ve kompozisyonu iyi bir biçimde ayarlarsanız ortaya çok iyi bir sonuç çıkacaktır.

Yansımaları kullanın

Suyun kenarındaki hayvanları çekerken sudaki yansımalarını da almak güzel kompozisyonlar yaratabilir. Bunun için yansımanın çok net olmasına gerek yoktur. Hatta bazen bulanık yansımalar sahneye çok daha uygun olabilir.

Tarzınızda özgün olun

Vahşi yaşam fotoğrafları çekerken başkalarını taklit etmeyin, her zaman değişik teknikler denemeye çalışın. Her insanın bakış açısı farklıdır. Bir objeye baktığınızda, başka birinin dikkat etmeyeceği bir ayrıntıyı siz görebilirsiniz. Hiçbir zaman aşırı mükemmeliyetçi olmaya çalışmayın, gelişime ve öğrenmeye pay bırakın. Kötü sonuçlar alsanız bile sabırlı olun ve asla vazgeçmeyin. Fotoğraflarınızı başkalarıyla paylaşıp onların da fikirlerini almak faydalı olacaktır. Fotoğrafçılık kulüpleri ve forum siteleri size yaratıcı fikirler verebilir.

Tek bir hayvana odaklanın

Eğer birden fazla hayvanla karşılaşırsanız, hepsini almak yerine biri üzerinde odaklanmanız daha iyi olacaktır. Doğru bir biçimde netleme yapın ve hayvanın hareketlerini iyi gözlemleyip deklanşöre basmak için en doğru zamanı bekleyin.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz