Merhaba, bu yazımızda Viltrox’un Sony E-mount aynasız fotoğraf makineleri için tasarladığı EF-NEX IV lens adaptörünü inceliyoruz. İsminde NEX ibaresinin kullanılması sizi yanıltmasın. Adaptörü Sony FF makinelerde kullanabiliyorsunuz. Bildiğiniz gibi lens adaptörleri birbirine uymayan lens ve fotoğraf makinelerini birlikte kullanmak için tasarlanan ürünlerdir. Peki bize ne avantaj sağlıyorlar?

Birincisi farklı marka objektifleri kendi fotoğraf makinemizde kullanmamızı sağlıyorlar. Ya da artık üretilmeyen lensleri kullanmamızı sağlıyorlar. İkincisi elinizde bulunan objektifi yeni aldığınız kamerada kullanabilirsiniz. Dezavantajı konusuna gelirsek keskinlik ve görüntü kalitesinde düşme yaşayabiliyorsunuz. Fakat kullandığınız lens adaptörünün kalitesi bu dezavantajları minimuma indirebiliyor.

Kaliteli plastik malzemeden üretilen Viltrox EF-NEX IV lens adaptörü 174 gr ağırlığında. Üzerinde micro USB port ve odaklama modunu değiştirebileceğiniz bir düğme bulunuyor. Odaklama modunu değiştirme düğmesine gerek var mı diye düşünebilirsiniz fakat kullandığınızda çok büyük kolaylık sağladığını göreceksiniz. Lensler farklı karakteristik özellikler sergileyebiliyor. Bazı lensler kontrast bazıları ise faz algılamalı çalıştığında daha iyi performans sergiliyorlar. Bu yüzden bunun seçilebiliyor olması size avantaj sağlıyor diyebilirim.

CDAF (Contrast Dedection Auto Focus) ve PDAF (Phase Dedection Auto Focus) odak modları arasında değişiklik yapmak istediğinizde önce istediğiniz odak modunu seçiyor ardından adaptörü çıkarıp yerine taktıktan sonra kamerayı tekrar açıyorsunuz. Biraz uğraştırıyor gibi görünebilir fakat bu ayarı bir kez yaptıktan sonra daha doğru sonuçları alacağınız için bu kadar da uğraşmaya değer diye düşünüyorum. Örneğin video çekimlerinde CDAF modu daha iyi sonuçlar veriyor. PDAF modunda ise yüz algılama gibi özellikler daha iyi çalışıyor.

Ürünün yanında ayrıca hotshoe tripod bağlantısı da bulunuyor. Daha büyük ebatlı lensleri kullanmak istediğinizde bu aparatı adaptör üzerine monte ederek tripoda bu şekilde takabiliyorsunuz. Bu sayede fazladan bir tripod bağlantı aparatı kullanmanıza gerek kalmıyor.

Viltrox EF-NEX IV’ü güncellemek de çok kolay. www.viltrox.com internet sitesine girdikten sonra download bölümünden istediğiniz güncellemeyi indirebilirsiniz. Lens adaptörünü USB kablo ile bilgisayarınıza bağladığınızda bilgisayar adaptörü bir flash disk gibi görüyor. Ardından indirdiğiniz vtx uzantılı güncelleme dosyasını kopyalayıp buraya yapıştırıyorsunuz. Yeni çıkan üretici yazılım güncellemelerini buradan takip edebilirsiniz.

Sony A7R3 – Lens Canon 50mm f/1.4 f/4, 1/160, ISO 800

Yaptığım testlerde Sony A7R3 fotoğraf makinesi ile Canon 50mm 1.4 ve Sigma 35mm 1.4 lensleri kullandım. Bunlar haricinde farklı lensleri de kullandım. Canon 50mm lens kullanırken netleme hızı biraz daha iyi gibiydi. Odaklama konusunda çok fazla sıkıntı yaşamadım. Odak bazen şaşırsa da fotoğraf kalitesi olarak oldukça tatmin edici sonuçlar aldım diyebilirim. Ürünün güzel taraflarından biri de elektronik iletişim özelliği sayesinde lensin EXIF bilgilerini doğrudan kameraya iletebiliyor olması. Bu sayede fotoğrafınızı Lightroom’da açtığınızda odak uzaklığı dahil olmak üzere hangi lensi kullandığınızı görebiliyorsunuz. Video modunda çalışırken de bir sorunla karşılaşmadım. Fakat daha önce de söylediğim gibi odak modlarını (CDAF, PDAF) doğru seçmek gerekiyor. Eğer doğru odak modunda değilseniz kameranız sürekli odaklamaya çalışacaktır. Ayrıca STM ve IS STM özellikli lenslerde performansı çok daha iyi diyebilirim.

Sony A7R3 – Lens Canon 50mm f/1.4 f/2.2, 1/640, ISO 100

Sonuç olarak; yazılım güncellemesini destekliyor olması, odaklama modlarının seçilebiliyor olması, EF ve EF-S lenslerle çalışabiliyor olması ve kamera ile iletişimi sayesinde EXIF bilgilerini iletebiliyor olması bu ürünü oldukça makul kılıyor. Fiyat performans ürünü yerine fiyatına göre oldukça iyi özellikler sunması muadillerine göre Viltrox EF-NEX IV’ü bir adım öne geçiriyor.

Sony A7R3 – Lens Sigma 35mm f/1.4 f/4, 1/160, ISO 640

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz