Ana Sayfa İnceleme Viltrox L116T İncelemesi

Viltrox L116T İncelemesi

202
0

Son zamanlarda özellikle YouTube’a video üreten kullanıcı sayısının artması ile led video ışıklarına olan talep de arttı. Önceleri daha maliyetli olan bu ekipmanları artık çok daha kolay temin edebiliyoruz. Bu kolay temin beraberinde düşük kaliteli ürünleri de karşımıza çıkardı. Bu yüzden led ışık alırken artık çok daha dikkatli davranmakta fayda var. Bu yazımızda sizin için malzeme kalitesi ile ön plana çıkan fiyat performans ürünü Viltrox L116T led ışıktan bahsedeceğim.

Petekli tasarıma sahip olan L116T, sadece 22mm kalınlığında ve 260 gr ağırlığında. Bu sayede fotoğraf makineniz üzerinde hiç yokmuş gibi kullanabiliyorsunuz. Yanında gelen hotshoe aparatını güvenlik kilidi sayesinde sağlam bir şekilde fotoğraf makinenize monte edebilirsiniz. Sağ-sol ve yukarı-aşağı yönlendirmesi de oldukça başarılı.

L116T’nin gövde kalitesi oldukça sağlam. Uygun fiyatı sizi kesinlikle aldatmasın. Elinize aldığınızda plastik aksamı oldukça güven veriyor. Bu led ışıktan sahip olup yaklaşık 2 metre yükseklikten yere düşüren bir arkadaşımın söylediğine göre sağlamlığına güvenebiliriz. Tabi siz yine de yere düşürmemeye çalışın.

Led ışığın arka tarafında yüksek çözünürlüklü bir LCD ekran var ve ışığın şiddeti ile sıcaklığını buradan rahatça görebiliyoruz. LCD ekranın hemen altında ise ayarlanabilir bir düğme var. Bu düğme ile parlaklığı %20 ile %100 arasında ayarlayabiliyorsunuz. Düğmeye bir kere bastığınızda ise renk sıcaklığını 3300K ile 5600K arasında ayarlayabiliyorsunuz. Özellikle kelvin ayarının yapılabilmesi mükemmel bir özellik. Portre ya da ürün fotoğrafı çekerken oldukça işimize yarayacak bir avantaj. Dolgu ışığı olarak kullandığımız zaman kelvin ayarını değiştirerek daha doğru ışık rengi uygulayabilirsiniz. Örneğin, tungsten aydınlatmalı bir odada çekim yaparken led ışığınızı 4500K yapıp doğru bir dolgu ışığı oluşturabilirsiniz. Doğru ışık rengi demişken L116T’nin renk indexi (CRI) 95 ve üzeri. Bu sayede daha doğru renkler alabiliyorsunuz.

Bir ışık kaynağının renk dönüştürme özelliği, renk dönüşüm indeksi (CRI) olarak ifade edilir. RI, nesnelerin belli bir ışık kaynağı tarafından aydınlatıldığında nasıl görüleceğini ifade eden bir göstergedir. 0-100 arası değerlendirildiğinde 100 en canlı rengi gösterir. Yani yüksek CRI değeri daha iyi renk oluşturma yeteneğidir diyebiliriz. Genel olarak birçok aydınlatma aksesuarı 70 ve üzeri CRI değerindedir. Bunu göz önünde bulundurduğumuzda 95+ CRI değerinin neden daha iyi olduğunu anlayacaksınız.

Maksimum parlaklığı 987 lm olan L116T’nin maksimum aydınlığı 0,5 metrede 810 lux ve 120° ışık açısına sahip. Güç tüketimi oldukça düşük (15W) olan ışığı NP serisi lityum pillerle kullanabiliyorsunuz. L116T’nin kutu içerisinde NP-F550 ile birlikte geliyor. Pil kullanım süresi %100 kullanımla (kullandığınız pile ve kelvin ayarına göre değişiklik gösterebilir) yaklaşık 2,5 saati bulabiliyor. Bu çok iyi bir kullanım süresi olmakla birlikte daha büyük pil kullanarak bu süreyi 4 saate kadar çıkarabilirsiniz. İsterseniz 12 V DC adaptör ile de kullanabilirsiniz. L116T’de ayrıca otomatik kapanma özelliği bulunuyor. Pil tamamen bitmeden gücü otomatik olarak kapatan bu sistem sayesinde kullandığınız pilin zarar görmesini de engelliyorsunuz.

Sonuç olarak Viltrox L116T, profesyonel ışık sistemlerine geçmeden önce kullanabileceğiniz bir led ışık. Sağlam ve güven veren plastik kalitesi, kutu içeriğinde şarj edilebilir pil ile gelmesi, ayarlanabilir kelvin ve ışık şiddeti gibi özellikleri ile Viltrox L116T yeni kullanıcıların işini görecektir. Bir youtube kanalı açmayı düşünüyorsanız ya da ürün fotoğrafçılığına başlayacaksanız ya da bebek ve çocuk fotoğrafları çekmeye başlayacaksanız Viltrox’un bu ince led ışığını satın alma listenizin en başına ekleyebilirsiniz.

Ürün hakkında daha fazla bilgi veya satın almak için shop.olympus.com.tr sitesini ziyaret edebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz