Ana Sayfa Adaptör Viltrox EF-E II İnceleme

Viltrox EF-E II İnceleme

295
0

Lens adaptörleri oldukça basit çalışma mantığına sahiptir. Kameranızın lens yuvasını başka bir markanın lens yuvasına dönüştürür. Yani iki uyumsuz sistemi uyumlu hale getirirler. Bu fotoğrafçılar için raflarında uzun süredir tozlanmış halde bekleyen uyumsuz lenslerini kullanma fırsatı anlamına geliyor. Ayrıca fotoğraf makinenizin markası ihtiyaç duyduğunuz lens aralığını çıkarmıyorsa koleksiyondaki boşluklarınızı doldurmanın da kolay bir yoludur. Yine pahalı lenslerin daha uygun fiyatlı alternatiflerini kullanmak için de imkân tanıyor. Lens adaptörleri sadece sistemleri değil aynı zamanda formatları da birbirine dönüştürebiliyor.

Bu incelememizde Viltrox’un Sony E-Mount fotoğraf makineleri için tasarladığı EF-E II Speedbooster lens adaptörüne göz atıyoruz. Viltrox EF-EII lens adaptörü, Sony E-mount fotoğraf (APS-C) makinelerinde Canon EF serisi lensleri kullanmak için en iyi seçeneklerden biri diyebiliriz. Çünkü bu speedbooster adaptörün çarpan düşürme ve diyafram artırma gibi özellikleri onu ön plana çıkarıyor.

Viltrox EF-E II speedbooster lens adaptörü kutu içeriğinde sağlam plastikten üretilen bir saklama kutusu ile birlikte geliyor. Adaptörü elinize aldığınızda metal gövde kalitesini hemen fark ediyorsunuz. Sadece 176 gr ağılığındaki EF-E II, kutu içeriğinde ayrıca bir hotshoe bağlantı aparatı da bulunuyor. Bu bağlantı aparatı sayesinde daha büyük boyutlu lensleri kullanırken tripod bağlantısını buradan yapabiliyorsunuz. Viltrox EF-E II üzerinde bir de yazılım güncellemesi için kullanabileceğiniz USB portu bulunuyor.

Normalde çarpanlı fotoğraf makinelerinde (a6000, a6300, a6500 vb.) tam kare için tasarlanan bir lensi kullanmaya kalktığımızda, APS-C sensör yansıtılan görüntünün sadece merkez kısmını yakalar ve görüş açısı daralır. Biz buna kırpma faktörü diyoruz. Yani 35mm lensi APS-C sensörlü bir fotoğraf makinesinde kullandığımızda (35×1,5=52mm) daha dar bir açı elde ederiz. Viltrox EF-E II speedbooster adaptörün 0.71x çarpanı sayesinde bu değeri tekrar geri kazanabiliyoruz. Ayrıca Full-frame için yapılmış lense gelen tüm ışığı APS-C sensörün üzerine kayıpsız olarak aktarabildiği için +1 durak diyafram değeri avantajımız oluyor. Yani F4 diyafram özellikli lensimizi artık F2.8 olarak kullanabiliyoruz. Bu sayede de aynı özellikte bir lensi yarı fiyatına alıp kullanabileceğiniz bir avantaj sağlıyor.

Diğer bir güzel yönü ise otomatik netleme (AF) ve Exif bilgilerini otomatik olarak aktarabilme özelliği. Yaptığım testlerde otomatik netleme özelliği gayet başarılı çalıştı. Sony a6000 fotoğraf makinesi üzerine taktığım adaptörü, Canon 50mm, Canon 85mm ve Sigma 35mm lensleri kullanarak test ettim. AF (oto fokus) modunu iki farklı şekilde kullanabiliyorsunuz. CDAF (Kontrast algılamalı) ve PDAF (Faz algılamalı) bu iki seçenek adaptör üzerindeki bir düğme yardımıyla seçilebiliyor. Tabi bu seçeneği lensi fotoğraf makinesine takmadan önce değiştirmeniz gerekiyor. Bu özellik sayesinde taktığınız lense göre istediğiniz oto fokus modunda çalışabiliyorsunuz. Viltrox EF-E II keskinlik konusunda da oldukça iyi sonuçlar veriyor. Özellikle keskinliği kötü olan lenslerde daha iyi sonuçlar verebiliyor.

Optik netliği ve renk doğruluğunu sağlamak üzere tasarlanmış dört grupta dört mercek elemanından oluşan Viltrox EF-E II, Sony E-mount APS-C fotoğraf makineleri ile uyumlu çalışıyor. www.viltrox.com üzerinden uyumlu modelleri kontrol edebilirsiniz. Ayrıca yazılım güncellemelerini yine bu web sayfasından kontrol etmeniz mümkün.

0,71x çarpan, oto fokus, diyafram artırma ve yüksek görüntü kalitesi gibi özellikleri ile ön plana çıkan Viltrox EF-E II Speedbooster lens adaptörü daha pahalı lensleri almak yerine daha uygun fiyatlı lensleri Sony fotoğraf makinenizde kullanmak için harika bir seçenek olarak karşımıza çıkıyor. Son olarak Viltrox EF-E II Speedbooster lens adaptörünün inceleme videosunu yakın zamanda Zoom Akademi üzerinden izleyebilirsiniz.

Ürün hakkında daha fazla bilgi veya satın almak için shop.olympus.com.tr sitesini ziyaret edebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz