Ana Sayfa İnceleme Viltrox VL-162T’yi İnceledik

Viltrox VL-162T’yi İnceledik

281
0

Son zamanlarda fotoğrafçılık donanımları oldukça pahalı olmaya başladı. Bu yüzden fotoğrafçılığa başlarken en iyi ekipmanları satın almak oldukça zorlaştı. Bunun gibi bir durumla karşılaştığımızda fiyat olarak biraz daha makul ve kalitesinden de çok fazla ödün vermeyen ekipmanlara yöneliyoruz. Bu yazımda böyle bütçe dostu bir ürün olan Viltrox VL-162T video ışığını inceledim.

Malzeme kalitesinin oldukça iyi olduğu ürünün kutusunda ayrıca hotshoe bağlantı aparatı da bulunuyor. Böylece kolay bir şekilde fotoğraf makinenizin üzerine monte edebiliyorsunuz. Hotshoe kilit mekanizması sayesinde ışık fotoğraf makinenizin üzerinde sağa sola dönmeden sabit bir şekilde durabiliyor. Sadece 254 gr ağırlığında olan VL-162T, fotoğraf makinenizin üzerindeyken sizi rahatsız etmiyor. Kutu içerisinde bir de ışığı yumuşatmak için kullanabileceğiniz bir difüzör var. Mıknatıslı tasarlanan bu difüzörü kolay bir şekilde takıp çıkarabilirsiniz. Işığı yumuşatmanız gereken durumlarda oldukça işimize yarayan bir özellik. Yine dikey kullanım için sağ ve sol tarafında bağlantı kısımları mevcut. Bu bağlantıları isterseniz mikrofon vb. ekipmanları bağlamak için de kullanabilirsiniz. Bu sayede tek başınıza yapacağınız çekimlerde ışık, mikrofon gibi ekipmanları ayrıca taşıma zorunluluğunuz bulunmuyor.

Viltrox VL-162T’nin en güzel özelliklerinden biri parlaklığın ve renk sıcaklığının ayarlanabilir olması. Işık üzerinde bulunan 162 adet yüksek kalitede ledleri, 3300-5600K arasında istediğiniz renk sıcaklığına ayarlayabilir ve ortam ışığına uygun bir sıcaklık elde edebilirsiniz. Işık parlaklığını %20 ile %100 arasında istediğiniz değere ayarlayabiliyorsunuz. Aynı düğmeye bir kez dokunduğunuzda bu sefer de renk sıcaklığını ayarlayabiliyorsunuz. Kaliteli bir dijital LCD ekrana sahip olan ürünün üzerinde; ayarlama, açma kapama ve pil çıkarma düğmesi bulunuyor.

Pil konusundan da bahsetmekte fayda var. Normalde kutu içeriğinde bir adet 12V DC adaptör bulunuyor. Fakat isterseniz NP serisi pil takarak da ürünü kullanabilirsiniz. Piyasada kolayca bulabileceğiniz bu pillerin farklı amper değerlerinde olanları mevcut.

Parlaklık %20, 1/125, f3.5, ISO400
Parlaklık %100, 1/125, f3.5, ISO400

Maksimum parlaklık 1070lm ve maksimum aydınlık değeri 1 metre de 1250 Lux olan VL-162 üzerinde 162 adet boncuk tipi SMD Led kullanılıyor. 168mm genişlik ve 98mm yüksekliğe sahip ürünün kalınlığı ise sadece 32mm. Ufak boyutuna rağmen oldukça iyi ışık kalitesine sahip ürünün CRI endexi 95 ve üzeri.

Bir ışık kaynağının renk dönüştürme özelliği, renk dönüşüm indeksi (CRI) olarak ifade edilir. RI, nesnelerin belli bir ışık kaynağı tarafından aydınlatıldığında nasıl görüleceğini ifade eden bir göstergedir. 0-100 arası değerlendirildiğinde 100 en canlı rengi gösterir. Yani yüksek CRI değeri daha iyi renk oluşturma yeteneğidir diyebiliriz. Genel olarak bir çok aydınlatma aksesuarı 70 ve üzeri CRI değerindedir. Bunu göz önünde bulundurduğumuzda 95+ CRI değerinin neden daha iyi olduğunu anlayacaksınız.

Özellikle ürün video çekimlerinizde ya da kendi vloğunuzda aydınlatma ya da dolgu ışığı olarak kullanabilirsiniz. VL-162T, küçük boyutları sayesinde pratik kullanım sağlıyor.

İster yeni başlayan biri olun ister profesyonel olun Viltrox VL-162T her zaman yanınızda bulundurmanız gereken bir ürün. Ürün fotoğraf ve video çekiminde, portre çekiminde dolgu ışığı olarak ve vlog çekimlerinizde rahatça kullanabileceğiniz ışık, fiyat-performans ürünü olarak karşımıza çıkıyor.

Ürün hakkında daha fazla bilgi veya satın almak için shop.olympus.com.tr sitesini ziyaret edebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz