Ana Sayfa Gimbal Weebill S ve Aksesuarları

Weebill S ve Aksesuarları

418
0

Bu yazımda, Zhiyun Weebill S için satın alabileceğiniz aksesuarlardan bahsedeceğim.

Weebill S, tıpkı Weebill LAB’te olduğu gibi üç farklı satış paketinden oluşuyor. Ancak aksesuar paketleri Weebill LAB’ten epeyce farklı. Standart, Zoom/Focus Pro Paketi ve Görüntü Aktarımı Pro Paketi. Standart paket içinde normal bir çekim yapabilmeniz için gereken her şey var.

Ancak, Weebill S’in yan kısmında yer alan tekerleği çevirerek Zoom veya Focus fonksiyonları çalıştırmak istiyorsanız, manuel bir lens kullanıyorsanız veya kameranızın video modunda otomatik netleme özelliği yoksa, harici bir mekanik follow focus satın almanız gerekir. Dilerseniz mekanik follow focusu sonradan alabilir veya Weebill S Zoom/Focus Pro Paketi satın alabilirsiniz.

Görüntü Aktarımı Pro Paketi, çok daha kapsamlı bir paket. İçinde mekanik follow focus ve telefon tutucuyu da barındırıyor. Görüntüyü telefona aktardığınızda, telefon tutucuya ihtiyacınız olacaktır.

Tabi ki buradaki en önemli aksesuar, görüntü aktarım modülü. Bu modül olmadan, telefona görüntüyü aktaramıyorsunuz. Obje takibi yapamıyorsunuz. Kameranızı uzaktan (desteklenen modellerde iso, diyafram, enstantane, pozlama telafisi ve beyaz dengesi) kontrol edemiyorsunuz. Hemen aşağıdaki, standart Weebill S ZY Play arayüzü ile Görüntü Aktarımı Modülü takıldıktan sonraki arayüzü yan yana getireyim. Olayın, nasıl daha da profesyonelleştiğini görmek daha rahat olacaktır.

Bununla beraber, eğer görüntü aktarımı modülünüz varsa, görüntüyü 2 ayrı telefona gönderebilirsiniz. Birinde kontrol işlemlerini yaparken, diğerinde izleme özelliğini kullanabilirsiniz. Yine görüntü aktarım modülünüz varsa, normalde yazılım desteği olmayan Blackmagic Pocket Cinema Camera 4K’yi veya 6K’yı, hem Weebill S hem de telefon üzerinden tam olarak her özelliğini kontrol edebilirsiniz. Eğer sonradan bir de alıcıyı satın alırsanız, görüntüyü 100 metreye kadar 1080p 30 fps olarak başka bir monitöre gönderebilirsiniz.

Görüntü aktarım modülü, zoom/focus motoru ve telefon tutucuyu taktığınızda, yani görüntü aktarımı pro pakete sahip olduğunuzda, Weebill S’in görünümü tam da bu şekilde olacak.

Peki Weebill S için satın alınabilecek aksesuarlar sadece bunlar mı? Elbette değil. Yakın zamanda piyasaya çıkması beklenen özel kumanda ile pek çok şeyi uzaktan yapabileceksiniz. Görüntü alıcısı ile kullandığınızda hem kamera kontrolü hem gimbal kontrolü yapabilecek, hatta zoomu bile bu kumanda üzerinden yönetebileceksiniz.

Bitti mi? Tabi ki hayır. Özellikle normal kullanım modundan, sling yani alçak (yere yakın) kullanım şekline geçerken, alt kısımdaki tripodu çıkartıp, üst kısımdaki yerine takmanız gerekiyor ki daha rahat hareketler yapabilin. Bununla beraber bu takma çıkarma işlemini yapmak tam bir zaman kaybı maalesef.

Bu nedenle, bu kaybı engellemek için bence herkesin çantasında mutlaka hızlı kurulum kiti olmalı. Bu sayede tek bir hareketle tripodu yerinden çıkartıp, yine tek bir hareketle diğer kısma takabilirsiniz. He yok ben illa her iki yerde de tripod olsun, takmak çıkartmakla uğraşmayayım diyorsanız, o zaman paket içinden çıkan tripodun aynısını, haricen de satın alabilirsiniz.

Son olarak, bence yine, bu tarz gimbalları kullanan herkesin mutlaka çantasında yer alması gereken bir üründen bahsedeyim; monopod. Monopod ve gimbal ikilisini birleştirdiğinizde, resmen farklı çekim tekniklerinin kapısı sizler için aralanıyor. Yere yakın çekimler, Jimmy jib kullanıyormuşçasına yapabileceğiniz çekimler, kolunuzun mesafesini hesap edersek, yaklaşık 4 metreden yapabileceğiniz ve kimsenin sesinizi duyamayacağı çekimler yapabilirsiniz. Hatta daha fazlası da var ama şimdi bu yazıda detaylarına girmeyeyim. Ama, şahsen birinin çantasında bu monopod yoksa, ben kendisini çok ayıplarım söylemiş olayım.

Şunu da söylemekte fayda var. Elinizde eğer Weebill LAB aksesuarlarınız varsa, aynı aksesuarları Weebill S’te de kullanabilirsiniz.

Günün sonunda karşınıza iki seçenek çıkıyor. Ya aksesuarlı paketlerden birini tercih edeceksiniz ya da standart paketi alıp diğer aksesuarları sonradan satın alacaksınız. Tabi ki tercih sizin. Tüm aksesuarları satın alsanız dahi, bol bol pratik yapmadığınız sürece, aksesuarlar size istediğiniz şeyleri vermeyebilir. Bu nedenle satın aldığınız aksesuarları, mutlaka Weebill S sabitleyicinizle birlikte deneyin, bol bol pratik yapın.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz