Ana Sayfa Makaleler Yakın Çekim Portrelerden Kolaj Yapın

Yakın Çekim Portrelerden Kolaj Yapın

375
0

Modelinizin karakteri hakkında ipucu veren karamsar portreler çekmek için makro lensinizle biraz daha yakınlaşıp konuya özel bir çalışma yapmaya ne dersiniz?

Fotoğrafçılıkta kompozisyon belki de en zorlanılan konulardan biri, hele bir de konu portre fotoğrafçılığı olunca modeli çerçevede konumlandırırken gerçekten iyi düşünmemiz gereken çok ayrıntı var; modele çerçeve içinde nefes alacağı alan bırakmak, netlik ayarları vb.

Bununla birlikte, başka fotoğrafçılık alanlarından farklı olarak portre fotoğrafçılığında sınırları aşmanız için gereken potansiyel her zaman mevcuttur.  Hatta en vurucu portreler bu potansiyeli kullananlardır diyebiliriz. Bu yüzden biz de bu yazımızda sizlere maksimum etki için daha fazla yakınlaşıp bilinen geleneksel portre kurallarının dışına çıkarak nasıl daha soyut anlatımlı portreler oluşturacağınızı göstereceğiz

Öncelikle kendinize bir model bulmalısınız, bir arkadaşınız ya da aileden biri olabilir. Gözler, ağız, kemik yapısı gibi vurgulamak istediğiniz noktaları belirleyin. Modelinizin kişiliğini yansıtan ifadeler kapmaya çalışın. Bizim modelimizin dikkat çekici gözleri ve saçları vardı bu yüzden biz close-up çekimlerimizi genellikle bu noktalar çerçevesinde detaylandırdık. Bir tane portre çekimi de yapabilirsiniz, bizim yaptığımız gibi hep beraber sergilenebilecek bir seri çekim de.

İhtiyaç Listesi

Macro ya da zoom lens (100-150 mm odak uzaklığı idealdir), reflektör ve Photoshop Elements

Reflektör kullanın

Close up çekimlerde en iyi sonucu elde etmek için doğal ışık kullanmalısınız. Eğer çekimi dışarda yapıyorsanız, direkt güneş ışığından kaçının. Eğer hava şartları müsait değilse siz de bizim yaptığımız gibi modelinizi bir pencere kenarına oturtarak içerde çekim yapabilirsiniz. İster dışarda ister içerde çekim yapın, modelin yüzünde oluşan rahatsız edici gölgeleri reflektör kullanarak yansıttığınız ışıkla doldurmanızı tavsiye ederiz.

Makro lens kullanın

Canon EF 100 mm f/2.8L IS USM bu çekim için ideal çünkü makro olmayan bir lenste yaşayabileceğiniz minimum odaklama mesafe sınırlamasını bu lenste yaşamadan yeteri kadar yaklaşabilirsiniz. Ayrıca 100 mm odak uzaklığı ile yüz hatlarının biçimini bozmadan hoş close up çekimler yapabilirsiniz. Bu lensin düşük ışıkta elde çekim yapmanıza olanak veren 4 stop sarsıntı önleyicisi bulunuyor.

İpucu

Makro Lens

Gerçek bir makro lens sonsuzluktan gerçek boyutlara odaklayarak sensörden baktığınızda konunun gerçek boyutlu hali çerçeveyi kaplamalıdır. Portre fotoğrafçılığında, bu tür bir lensle çerçeveyi tamamen konunuzun gözüyle doldurabilirsiniz ve minimum odaklama uzaklığı sorunu yaşamadan çekimlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Fakat adında makro olan her zoom lense aldanmayın, bunlar yarım ölçekle bile odaklayamayabilirler.

Kamera kurulumu

Tam kontrol için kameranızı manuel moda alın. Elde çekim yaparken daha çok ışık olması için diyaframı geniş tutmanız gerekir. Lensinizin hızına bağlı olarak bu değer f/2.8 ile f/5.6 arasında olabilir. Bu da size kamerayı titretmemeniz için gereken uygun bir enstantane değeri olanağı verecek ve sığ alan derinliği oluşturacaktır. Böylece çevresel detaylar ve arka fon odak dışına atılırken modeliniz yüz hatları keskinliğini koruyacaktır.

Enstantane ayarı

Diyafram değerini belirledikten sonra deklanşöre yarım basıp netlik ayarını yapın ve dengeli bir pozlama ayarı için pozlama indikatörünü tam ortaya (0 noktasına)  gelene kadar enstantane ayarıyla oynayın. Görüntü kalitesi için ISO ayarını düşük tutun. Keskin görseller elde etmek için enstantane değerini uygun bir hızda seçmeniz gerektiğini de unutmayın. Eğer enstantane değeri yükselirse ISO değerini de ortam ışığına bağlı olarak 400 ya da 800 yapmanız mümkündür.

İpucu

Modelinizi rahatlatın

Doğal görünümlü portreler için modelinizin biraz rahatlamaya ihtiyacı olacaktır. Modeli mümkün olduğunca yönlendirin, ona ne yapmaya çalıştığınızı anlatın, kendisini çekime dâhil hissetmesi için çektiğiniz fotoğrafların bazılarını gösterin. Size fikir ve ilham vermesi için elinizin altındaki magazinlere ve kitaplara göz gezdirmek ya da bilgisayarınızdan başka çalışmalara bakmak da faydalı olabilir.

Kompozisyon

Konu kompozisyona gelince, biraz dışarıdan bakmaya ve farklı şeyler yakalamaya çalışın. Çoğu portre direkt karşıdan yüzü tam alacak şekilde, konunun göz hizasında çekilir ama siz bakış açınızı değiştirebilirsiniz. Daha soyut portreler için yüksekten ya da alçaktan çekim açılarını kullanmayı ya da modeliniz hem size doğru hem de sizden uzak bir noktaya bakarken yandan farklı çekimler yapmayı deneyin.

Yüz hatlarına odaklanın

Gözler, ağız ya da saç gibi detaylara eğilin ve bu detayların tümünü kadraja almak için uğraşmayın. Mesela modelinizin yüzünün yarısını veya profilini görüntüleyin ya da daha etkili bir görsel için gözler gibi farklı detaylara yaklaşın. Keskin bir odaklama için öne çıkarmak istediğiniz detaya en yakın AF noktasını manuel olarak seçin. Farklı kompozisyonlar için aktif odak noktasını değiştirip ayarlamayı unutmayın.

İpucu

Bakışı yakalayın

Modelin yüzüne odaklanıyor olacağımızdan modelin üstündeki kıyafet konusunda endişelenmemize gerek yok ama modelin bakışlarını çeşitlendirmek adına saç ve makyaj stiliyle oynayabiliriz. Biz modelimizin oldukça doğal olmasını istedik bu yüzden saçlarını hafif bir dalgayla aşağı doğru dökümlü bırakarak çok az makyaj yaptık. Eğer bir bakış serisi oluşturmak isterseniz çekim boyunca farklı makyajlar deneyebilir, hatta gerekli görürseniz modelin saçlarını arkaya doğru toplayabilirsiniz.

Raw düzenlemeleri

Elements programındaki Camera Raw ekranında ilk beş görseli açın (bunlar DNG uzantılı fotoğraflar olduğu için bu pencerede otomatik olarak açılırlar) Portre_start_1.dng görseline tıklayın, Exposure ayarını +0.60, Shadows ayarını +20 yapın. Portre_start_2.dng görselini seçin, Exposure ayarını +0.65, Shadows ayarını +38, Blacks ayarını +23 yapın. Portre_start_3.dng görseline tıklayın, Exposure ayarını +0.35, Highlights ayarını -27, Shadows ayarını +43 yapın.

Photoshop Elements

Portre_start_4.dng görseline tıklayın, Exposure ayarını -0.75, Highlights ayarını -45, Shadows ayarını +30 yapın. Son olarak Portre_start_5.dng görselini seçin, Exposure ayarını +1.05, Highlights ayarını -25, Shadows ayarını +55, Blacks ayarını +42 olarak ayarlayın. Sol üst köşede hepsini seçtikten sonra Clarity değerini +10 yapın ve Open Images komutuna tıklayarak tüm görselleri Elements’ Expert/Full Edit modda açın.

Cildi rötuşlayın

Arka plan katmanını çoğaltmak için Ctrl+J tuşlarına basın ve Parmağınız Alt tuşuna basılı halde Spot Healing Brush aracını kullanarak lekeleri kaldırıp saçları düzenleyin. Brush aracını lekeli cilt bölgeleri haricinde daha açık ya da daha koyu cilt alanları düzenlemek için de kullanıp %20 opasite değeriyle bu bölgelerin de üstünden geçebilirsiniz. Dodge (Soldurma) aracını seçin ve Range ayarını Midtones, Exposure ayarını ise %20 yapın ve gözleri parlaklaştırmak için üzerinde geçin.

Monokroma çevirin

Burn (Yakma) aracını seçin, Range ayarını Midtones, Exposure ayarını ise %20 yapın, dudakları ve kirpikleri belirginleştirmek için üzerinden geçin. Sonra Enhance> Convert to Black and White komutlarını takip ederek Scenic Landscape seçeneğine tıklayın ve OK tuşuna basın. Bir Level Adjustments katmanı ekleyin ve Siyah beyaz bitiş noktalarını ayarlamak için Shadows ve Highlights imleçlerini histogram eğrisinin dış kenarlarının altına gelene kadar hareket ettirin.

Birleştirin ve keskinleştirin

Midtones ayarını görseli canlandırmak için sola doğru kaydırın ve katmanın Blend modunu kontrastı tonal aralık boyunca çok az artırmak için Soft Light olarak ayarlayın. Levels ayarlarına hafif bir düzenleme de gerekebilir. Bunu yaptıktan sonra katmanları birleştirmek için Ctrl+Alt+Shift+E tuşlarına basın ve Enhance>Unsharp Mask komutlarına giderek Amount ayarını %70, Radius ayarını 2 piksel yapın.

Kolaj yapın

Layer>Flatten Image komutlarına gidin, sonra her görsel için 9.- 10.-11. maddeleri yineleyin. Portre_start_1 görselini alın, Crop aracını seçin ve Photo Ratio seçeneğindeki oklara tıklayarak yatay bir kadraja uygun yükseklik ve genişlik değerlerini belirleyin. Portre_start_2, 3 ve 4 görsellerini genişlik ve yükseklik ayarlarını birbirleriyle eşitleyerek kare formata çevirin. Portre_start_5 görselini dikey kadraj formatında bırakın. Yeni bir dosya açarak tüm fotoğrafları buraya kopyalayıp yapıştırın ve yukarıda gösterdiği gibi bir kolaj için görsellerin boyutlarını ve yerlerini ayarlayın.

Yansıtma ile duygu durumu oluşumu

Reflektör yansıtıcı bir materyalden oluşan basit bir levha olup konunun üzerine direkt ışık yansıtmak için kullanılır. Doğal ışıklı portre çekimlerinde hafif ve katlanılabilir reflektör kullanabilirsiniz. Hem ucuz ve kolay taşınır hem de flaşa gerek duymadan ışığı kontrol etme seçenekleri çok basittir. Reflektörler farklı renklerde ve ebatlarda olabilir çoğunun farklı efektler yaratma seçeneği sunan birden fazla yüzeyi bulunur. Beyaz reflektör ışığı yansıtarak gölgeleri yok etmede ve dengeli bir ışık oluşturmada oldukça başarılıdır. Altın reflektör cilt tonuna sıcaklık katarken gümüş reflektör daha soğuk bir efekt vererek gözdeki parlamayı artırır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz