Ana Sayfa Makaleler Youtube Videolarınız İçin Işıklandırma İpuçları

Youtube Videolarınız İçin Işıklandırma İpuçları

896
0

Video çekimine yeni başlıyorsanız aydınlatma konusunda ilk başlarda zorluk yaşayabilirsiniz. Gözle gördüğümüzün aksine kameralar daha kaliteli görüntü oluşturmak için daha fazla ışığa ihtiyaç duyarlar. Video çekiminde ışık ve gölge konusu önemli olduğu için yeni başlayan biri olsanız da elinizdeki imkanları en iyi şekilde kullanmanız gereklidir. Hatta kullandığınız kameradan da daha önemlidir. İyi bir aydınlatma ile herhangi bir kamera hatta cep telefonu kullanarak bile harika görüntüler elde edebilirsiniz. Bu yazımızda videolarda doğru aydınlatma için birkaç ipucu vereceğiz.

Üç noktalı aydınlatma

Üç noktalı aydınlatma, tüm ortamlarda en standart aydınlatma yöntemidir. Hangi ışık kaynağını kullanıyor olursanız olun, her zaman bu aydınlatma yöntemini uygulamaya çalışmalısınız. Size en iyi ve en güvenilir sonuçları verecektir. Bu aydınlatma tipinde ana ışık (anahtar ışık da deniyor), dolgu ışığı (fill light) ve arka ışık (Backlight) olmak üzere üç ışık kaynağı kullanıyoruz.

Ana ışık en parlak olanıdır ve konuya ışık yoğunluğu sağlar. Dolgu ışığı, ana ışığın sebep olduğu gölgeleri kaldırmak için kullandığımız ışık kaynağıdır. Yoğunluğu ana ışıktan daha az olmalıdır ki diğer tarafta gölgeler oluşturmayalım. Arka ışık ise özneyi arka plandan ayırmak için kullandığımız ışık kaynağıdır. Öznenin yüzünde kamera tarafından görülebilen gölgeler oluşturmayacağından, arka ışığınız sert ışık olabilir.

Işık sıcaklığı (Temperature)

Aydınlatma konusunda dikkat etmemiz gereken diğer bir konu ise renk sıcaklığıdır. Bütün ışık kaynakları farklı sıcaklıklardadır. Kullanılan ışık kaynağına göre görüntünüz daha sıcak ya da daha soğuk olabilir. Burada dikkat edilmesi gereken en önemli konu farklı ışık sıcaklıklarına sahip ışık kaynakları kullanmamaktır. Bu, doğal olmayan görüntülere sebep olabilir (Örneğin günışığı yanında floresan aydınlatma kullanmak gibi). Son zamanlarda çıkan led ışıklarda renk sıcaklığı ayarlanabilir olduğu için bu tip aydınlatma kullanmak işinize daha çok yarayabilir. Renk sıcaklığı konusunu daha iyi anlamak için aşağıdaki tabloyu inceleyebilirsiniz.

Gözlüklere dikkat!

Evet yanlış duymadınız gözlükler 🙂 Gözlük kullanımı ışıklandırma söz konusu olduğunda en büyük düşmanınız olabilir. Gözlükte oluşan parlamalar size büyük sıkıntılar çıkarabilir. Bunu önlemek için yapabileceğiniz ilk şey ışık kaynaklarını biraz daha yukarı doğru konumlandırmak olabilir. Eğer ışıkları yükseltmek işe yaramazsa ana ışık ya da dolgu ışığının yerlerini parlama geçene kadar değiştirmelisiniz. Işık kaynaklarının yerlerini değiştiremediğiniz durumlarda ise öznenin yerini değiştirerek sorunu çözebilirsiniz.

Gün Işığı

Özellikle Youtube videolarında en iyi çekim ortamı, aydınlatmayı mümkün olduğunca kontrol altına aldığınız bir ortamdır. Örneğin pencere kenarında doğal ışığı kullanarak çekim yapıyorsanız güneşten gelen ışığın değişken olduğunu unutmamanız gereklidir. Güneş bulutların arkasına geçtiği anda kullandığınız doğal ışık anında değişebilir. Bu da çekiminizi aksatacaktır.

Pencere kenarında yapacağınız çekimde güneş ışığını ana ışık olarak kullanmanız çoğu zaman en iyi sonucu verecektir. Daha fazla ışık kullanmak için de ışığı yansıtmak için reflektör kullanabilir ve bunu da dolgu ışığı olarak kullanabilirsiniz. Eğer reflektör alamıyorsanız beyaz bir karton da işinizi görecektir. Yansıttığınız ışığı yüzünüzün gölgede kalan kısmını aydınlatmak için kullanabilirsiniz. Böylece daha çekici bir görüntü oluşturabilirsiniz.

Biraz daha para harcamaya karar verdiğinizde ilk olarak yönleneceğiz ışık kaynakları ise tasarruflu ampullerden oluşan softboxlı setlerdir. Bu ucuz ışıkların iki dezavantajı bulunuyor. Birincisi, kurulum zorluğu; Işık başına birkaç dakika sürebilir ve softboxlar ile uğraşmak bazen sıkıcı olabiliyor. İkincisi ise seyahat zorluğu; taşıma ve tekrar kurulum sıkıntı yaratabileceğinden onları bir kez ayarlayıp bırakmak en iyisidir. Ayrıca taşıma sırasında kırılma ve bozulmalar oluşabiliyor.

Özellikle makyaj videosu çekiyorsanız diğer bir seçeneğiniz olan halka ışığını (Ring Light) kullanabilirsiniz. Halka Işığı tam önünüze yerleştirilmiş ve yüzün her tarafında hoş bir yumuşak ışık yaratan parlak bir ışıktır. Halka şeklindedir, böylece kameranızın merceğini ortasına yerleştirebilir ve içinden çekebilirsiniz. Ayrıca gözlerinizde oluşturduğu daire şeklinde parlama çoğu zaman güzel bir görünüm oluşturuyor. Piyasadaki en iyi seçeneklerden biri olan Viltrox VL-600T led ışığını inceleyebilirsiniz. https://shop.olympus.com.tr/urun/viltrox-vl-600t-led-isik

Youtube videolarında kullanabileceğiniz en iyi ışıklandırma sistemlerinden biri ise led panellerdir. Özellikle ufak boyutları ve verdiği ışık yoğunluğu sayesinde az çaba ile harika görüntüler oluşturabilirsiniz. Ayrıca adaptör yerine pille de çalışabilir olması sayesinde istediğiniz yere taşıyabiliyorsunuz. Renk sıcaklığının ayarlanabilir olması sayesinde de farklı ışık kaynakları ile birlikte kullanabilirsiniz. Led panel ışıklarını alırken dikkat etmeniz gereken konular var tabi ki. Özellikle bilinir bir marka olması ve CRI değerleri gibi konulara dikkat etmenizde fayda var. Led panel ışıklar ile ilgili detaylı bilgi için şu incelememizi okuyabilirsiniz: http://zoomakademi.com/viltrox-vl-162tyi-inceledik/

Önemli noktalar:

  • Farklı renk sıcaklıklarındaki ışık kaynaklarını kullanmamaya çalışın.
  • Video düzenleme sırasında beyaz ayarı yapın. Çekim sırasında gri kart kullanarak bunu kolaylaştırabilirsiniz.
  • Led ışıklar haricinde ışık kaynağı kullanıyorsanız ışıkları çekimden 5-10 dk önce çalıştırın. Bazı ışıklar (Spot gibi) gerçek güçlerine zaman geçtikçe ulaşacaktır. Işık ve renk farklılıklarına sebep vermemek için ışıklar tam oturmadan çekime başlamayın.
  • Işık ayaklarına dikkat edin. Bazı ışık ayakları çok stabil olmadığı için kazaya sebebiyet verebilir. Bu yüzden ayaklara ağırlık koyarak sabitleyebilirsiniz

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz