Ana Sayfa Gimbal Zhiyun Crane 2 Aksesuarları

Zhiyun Crane 2 Aksesuarları

301
0

Bu yazımda, Zhiyun Crane 2 için kullanabileceğiniz aksesuarlardan bahsedeceğim.

Crane 2, ilk çıktığında sadece ana paket içeriği ile satılıyordu. 1 Haziran 2018 itibari ile follow focus motoru pakete dahil edildi. Geçtiğimiz aylarda da artık dual handle hediyesi ile birlikte gelmeye başladı. Peki Crane 2 için alınabilecek başka bir aksesuar yok mu? Elbette var. Hatta Crane 2’niz ile çekimlerinizi daha verimli, keyifli ve yaratıcı yapmanızı sağlayacak aksesuarlarla sizleri bekliyor. Bu aksesuarlar nedir ve ne işe yarar birlikte bakalım.

Crane 2 sahibi olan herkesin çantasında mutlaka bulunması gereken bir aksesuar. Bluetooth aracılığı ile, Crane 2’nin tüm fonksiyonlarını birebir olarak kontrol edebiliyor. Bununla beraber, kumanda üzerinde yer alan G-Mode tuşuna basılı tuttuğunuzda, kumanda sizin bilek hareketlerinizi algılıyor ve gimbal kafasını bu hareketlere uygun olarak kontrol ediyor. Üzerinde ekran olması sayesinde de ne var ne yok her şeyi görebiliyorsunuz. Kumandanın sol tarafında focus çarkı var. Bununla beraber focus motorunu zoom halkasına takarsanız da kumanda üzerinden bu sefer zoom yapabiliyorsunuz. Ayrıca Crane 2 monopod üzerine takıp, Crane 2’niz tepelerde gezerken, siz aşağıdan rahatlıkla her şeyi kontrol etmeye devam edebilirsiniz. Bir de eklemekte fayda var, dual handle kullanırken haliyle iki elinizde yanlardaki tutamaçta olacak. Yani Crane 2’yi kontrol etmek için bir elinizi bırakmak zorunda kalacaksınız. E bırakırsanız da dengesizlikten düşürme ihtimaliniz çok yüksek. Bu yüzden Crane 2’nizi dual handle ile kullanacaksanız, mutlaka bir kumanda edinin derim.

Bu monopod, piyadaki standart monopodlar gibi değil. Çünkü üzerine Crane 2 ve kameranızı bağlayıp, rahatlıkla hareket etmenizi sağlayacak sağlamlıkta. Alt kısmı video monopodlarında yer alan üç ayak. Yere sabitken her yöne hareket ettirebilir veya kilitleyerek düz bir şekilde durmasını sağlayabilirsiniz. Ayrıca monopodun yönünü de tersine çevirip süngerin diğer tarafta olmasını da sağlayabilirsiniz. Özel çantası ve tutma kayışı ile birlikte geliyor. Bu kayışı kullanarak, tüm ağırlığı vücudunuza aktarabilirsiniz. Tabi ki bu monopodun en eğlenceli kısmı, neredeyse 4 metre yüksekliğe kadar (sizin ve kol boyunuzun uzunluğu ile alakalı) kuş bakışı çekimler yapabilir hale geliyorsunuz. Bu da çantanızda yoksa, ayıp etmiş olursunuz.

Bildiğimiz sholder riglerin, Crane 2 için olan versiyonu diyebiliriz buna. Amaç tabi ki tüm ağırlığı gövdenize vermek ve daha uzun süreler çekim yapmanızı sağlamak. Alt kısmındaki pedi göğsünüze yaslıyorsunuz. Üst kısımdaki kıvrımı, omuz üzerinden geçiriyorsunuz. Daha sonra kaymaması için, paket içinden çıkan kayış ile sabitliyorsunuz. Son olarak ön kısımdaki yuvaya Crane 2’nizi yerleştirip çekimlerin tadını çıkartmaya devam ediyorsunuz.

Bildiğiniz gibi Crane 2 üzerinde sadece 1 tane ¼ inçlik vida girişi var o da alt kısımda. Ve bu girişe biz genelde mini tripodu takıyoruz. Peki harici bir aksesuar, mesela monitör, mikrofon v.b. ekipmanlar monte etmek istersek ne yapıyoruz? İşte bu aksesuarı alıp bol bol vida yuvasına kavuşuyoruz. Sağ ve sol tarafta toplam 2 tane 3/8 inçlik vida yuvası, ön kısımda ise 3 tane ¼ inçlik vida yuvası yer alıyor. Böylece istediğiniz aksesuarı bu yuvalardan birine takıp rahatlıkla kullanabiliyorsunuz.

Her ne kadar satış paketinin içinden dual handle çıkmaya başlasa da, mini dual grip de pek çok konuda size yardımcı olacak cinsten. Şöyle ki; dual handle üzerine monitör takmak isterseniz bir magic arm veya clamp kullanmanız gerekiyor. Ayrıca dual handle ile Crane 2 kullanacaksanız, mutlaka kumandanızın da olması gerekiyor ki aktif kullanabilin. Eğer kumandanız yoksa ve dual handle kullanmak istemiyorsanız, mini dual grip tam da size göre olacaktır. Bir eliniz yine gimbal kumandalarında dururken, diğer elinizle denge sağlamaya devam edebileceksiniz. Hatta üst kısımında bir tane erkek ¼ inç vida olduğundan, burada monitör veya mikrofonda takabilirsiniz.

Görüntüsünden, hemen bir dual handle olduğunu anlıyoruz ama değil. Bu parça esnek bir yapıda. Bir ucunu Crane 2 boğaz kısmına sabitliyorsunuz. Diğer ucuna ise monitör takıyorsunuz. Bir eliniz Crane 2 üzerindeyken, diğer elinizde monitörün alt kısımında bu parçayı tutuyorsunuz. Burada amaç, gimbalı aşağı doğru eğdiğinizde, monitör ekranının hala size doğru dönük olmasını sağlamak. Yani monitörünüzü sabit bir şekilde gimbal üzerine bağlarsanız, gimbalı öne eğdiğinizde, monitör de eğilecektir. Hali ile siz de ekranı göremeyeceksiniz. İşte bu parça sayesinde, gimbal eğilse bile, monitör açısı size doğru dönük durmaya devam ediyor.

Bu parça çok küçük bir azınlığın ihtiyacını karşılamak için yapıldı. Eğer Canon 1DX veya 1DX Mark II sahibiyseniz ve Crane 2 kullanmak istiyorsanız, standart paket içinden çıkan tilt platei, 1DX yüksek bir makine olduğu için, işinizi görmeyecek ve kamerayı dengeleyemeyeceksiniz. Bu sorunu yaşamak istemiyorsanız ve eğer Canon 1DX veya 1DX Mark II kullanıyorsanız, o zaman bu parçayı almanız gerekecek.

Crane 2, standart paket ile çok sayıda çekiminizi yapabilecek durumda olsa da daha iyi ve özgün çekimler yapabilmek ve rahat kullanım için aksesuarları da almak bence şart.

Ürün hakkında daha fazla bilgi veya satın almak için shop.olympus.com.tr sitesini ziyaret edebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz