Ana Sayfa Gimbal Zhiyun Crane 2 ve Crane 3 LAB Arasındaki Farklar Nelerdir?

Zhiyun Crane 2 ve Crane 3 LAB Arasındaki Farklar Nelerdir?

536
0

İki ürünün piyasa çıkmasının üzerinden 1 yıldan fazla bir süre geçmesine rağmen hem teknolojik olarak hem de tasarım olarak büyük farklar var. Bunun sadece tutma şekliyle değil, içinde barındırdığı özelliklerle de ilgisi var. Segment olarak aynılar. Yani ikisi de piyasadaki tüm dslrler ve bazı sinema serisi kameralar için yapılmış. İkisi de temelde kamerayı sabit tutması için tasarlanmış. Ama ortak noktaları sadece bu kadar diyebiliriz. Önce teknik özellik olarak karşılaştıralım, ardından detaylı olarak farklarına bakalım.


* Belirtilen markalardan, sadece www.zhiyun-tech.com/turkey adresinde belirtilen modellerde tam uyumluluk vardır.

Hem teknik özellikler bakımından hem de tasarım açısından pek çok farkı barındırıyor. Öncelikle hangi makine için hangi gimbalı tercih etmeniz gerekiyor bundan bahsedeyim.

Eğer Sony a6300 veya a6500 kullanıyorsanız, doğru tercih bu iki cihaz yerine Crane Plus veya Weebill LAB olacaktır. Eğer Sony a7 serisi, Panasonic GH4, GH5, GH5s, Canon, Nikon vb. DSLR makineler, ağır aynasız fotoğraf makineleri veya nispeten hafif sinema serisi kameralar kullanıyorsanız, işte o zaman almanız gereken makine Crane 2. Canon makinelerde, gimbal üzerinden kayda girip çıkabilir, ISO, diyafram, enstantane ve pozlama telafisini gimbal üzerinden ayarlayabilir veya fotoğraf çekim işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Ayrıca Canon ürünlerinde, harici bir mekanik follow focus takmadan netlik ayarını değiştirebilirsiniz.

Bununla beraber, satış paketi içinde gelen follow focus mekanizmasını netlik için veya zoom için kullanabilirsiniz. Eğer Nikon D850 kullanıyorsanız, Canon için saydığım her şeyi, D850’de de yapabilirsiniz. Sony serisinde kablo ile bağlantı kurduğunuzda, fotoğraf çekebilir, video kaydını başlatabilir, powerzoom özellikli objektifler ile zoom yapabilir ve kamerayı şarj edebilirsiniz. Maalesef hepsi bu kadar. Panasonic GH4, GH5 veya GH5s kullanıyorsanız, fotoğraf çekebilir, video kaydını başlatabilir ve otomatik netleme yapabilirsiniz.

Peki tüm bu makineler için Crane 2 yeterli oluyorsa, neden Crane 3 LAB tercih edilmeli? Bir kere 650 gramdan daha hafif gövdeler Crane 3 LAB’te tercih edilmemeli. Yani bir a6300, a6400 veya a6500 gibi bir makineniz varsa, Crane 3 LAB almak mantıksız olacaktır. Eğer Sony a7 serisinde ISO, diyafram, enstantane, pozlama telafisini çalıştırmak, fotoğraf çekmek ve video kaydını başlatmak, dijital zoom veya otomatik netleme yapmak istiyorsanız, o zaman tercih etmeniz gereken ürün Crane 3 LAB. Eğer büyük gövdeli Canon modelleri kullanıyorsanız, Crane 2’de olduğu gibi yine her şeyi tıkır tıkır yapabiliyorsunuz. Ama hafif gövdeli bir Canon kullanıyorsanız, yine Crane 3 LAB almanın bir mantığı olmayabilir.

Nikon D850, yine Canon ile aynı şekilde çalışıyor. Panasonic tarafında ise bu sefer işler biraz değişiyor. GH5 veya GH5s kullanıyorsanız, ISO, diyafram, enstantane, pozlama telafisini gimbal üzerinden yapabilir, fotoğraf çekip video kaydı başlatabilir ve otomatik netlemeyi kullanabilirsiniz. Popüler bir şekilde kullanılan Blackmagic Pocket Cinema Camera 4K’yı, netlik ve zoom motorlarını takarak rahatlıkla kullanabilirsiniz. Aslında her şeyden önemlisi, Crane 3 LAB üzerine takacağınız tüm makinelerde, kablosuz görüntü transferini kullanabilirsiniz. İşte Crane 3 LAB’i tercih sebebi yapan yegane farklardan biri…

Gelelim teknolojik özelliklerin neler olduğuna:

Crane 3 LAB’in en çok konuşulan yeni özelliği CCS (Camera Control System) sayesinde, kameranızın ekranındaki görüntüyü, telefonunuza kablosuz olarak aktarabilmesi.

Görüntü aktarımını 1080p olarak Wi-Fi üzerinden gerçekleştiriyor. Telefonunuzun nispeten iyi bir telefon olması burada önem arz ediyor çünkü kablosuz olarak gelen görüntüyü işlemci işleyecek ve gpu yardımı ile ekrana verecek. Eğer görüntü aktarımı takılarak gerçekleşiyorsa, bilin ki bu telefonunuzdan kaynaklanan bir sorun. Ben iPhone 7 Plus kullanıyorum ve sorunsuz bir şekilde bu işlemi gerçekleştirebiliyorum. Maalesef kablosuz görüntü aktarımı Crane 2’de yok.

Netlik motoru Crane 2’de satış paketine dahil olarak geliyor. Bu motoru netlik halkasına takarsanız, yan tarafta yer alan çarkı çevirdiğinizde netliği değiştirebilirsiniz. Bu motoru zoom halkasına takarsanız, çarkı çevirdiğinizde zoom yapabilirsiniz. Yani ya focus ya zoom. Crane 3 LAB’te işler biraz daha farklı. Crane 3 LAB’in Creator ve Master paketlerinde çıkan veya haricen satın alınabilecek focus ve zoom motoru ile, Crane 3 LAB’in yan tarafındaki tekerleği çevirerek gimbal üzerinden netlik kontrolü, tutma kolunda yer alan W-T tuşları ile de zoom yapabilirsiniz. Yani aynı anda hem focus hem de zoom yapabilirsiniz. Ve hatta görüntü aktarımı özelliğini de kullandığınızda hem görüntüyü görüp hem de telefon üzerinden netliği de zoomu da değiştirebilirsiniz. Bu arada eklemekte fayda var, telefon üzerinden, aklınıza ne geliyorsa tüm kontrolleri gerçekleştirebiliyorsunuz.

Crane 3 LAB, Crane 2’ye nazaran pek çok yeni tuşa sahip. Crane 2’de, tüm tuşlar ve tekerlek tek elinizin altındayken, Crane 3 LAB’te iki elinize dağıtılmış durumda. İki cihazda da OLED ekran var. Crane 3 LAB’de bu ekran, ikinci tutma kolu üzerinde. Kullanım bakımından Crane 3 LAB, Crane 2’ye nazaran biraz daha kolay hale getirilmiş. Mesela Crane 2’de modları değiştirmek için tek bir mod tuşu yer alıyor ve hangi moda gelmek istiyorsanız o adette basmanız gerekiyor. Crane 3 LAB’te PF ve L modları ön kısımda yer alan tuşlar ile, F, POV ve Go modu ayrı tuşlar ile çalışıyor. Vortex modu içinse POV tuşuna iki defa basmanız gerekiyor. Crane 2’de ISO, diyafram, enstantane ve pozlama telafisi, tek bir tuş ile sırasıyla geçiş yapılarak değiştirilirken, Crane 3 LAB’te bunların hepsi için ayrı ayrı tuşlar atanmış. Crane 2’de bu ayarları değiştirmek için çevirme çarkını kullanırken, Crane 3 LAB’te tutma kolunun ön kısmında yer alan çarkı çevirmeniz gerekiyor.

Bir diğer yenilik ise tutuş şekli. Crane 2’de tek el boru tipi tutuş mevcut. Crane 3 LAB daha çok çift elle kullanım için tasarlanmış ve silah tutarmış gibi tutmanız gerekiyor. Aslında kendi içinde dual handlelı diyebiliriz. İkinci kol yardımı ile de sling mod denen alçak tutuş şekline sahip. Bu sayede yere yakın veya bel hizasından yapılan çekimlerde çok daha rahat tutuş sağlıyorsunuz.

Yapılan en büyük yeniliklerden biri ise dengeleme sistemindeki değişiklik. Crane 2’de, üzerine taktığınız makineyi dengelemek nispeten biraz daha zor. Aslında zor değil ama ilk denemelerde yapmak zor diyebiliriz. Bir açıyı dengelerken diğer açılar da boşta olduğundan, dengeyi sağlamak için, diğer açıları elle sabit tutmak gerekiyor. Bu da dengeleme işini az da olsa zorlaştırıyor. Crane 3 LAB, her motora yerleştirilen kırmızı kilitleme mandalları sayesinde, açı dengedeymiş gibi açıyı kilitler ve dengelemek istediğiniz açıyı boşta bırakır. Bu sayede daha rahat denge ayarı yapabilirsiniz.

Taşıma kapasiteleri de birbirinden farklı. Crane 2, 3200 gram taşıma kapasitesi sahip. Crane 3 LAB ise 4500 gram. Ama burada önemli olan konu taşıma kapasitesi değil, üzerine koyduğunuz kamerayı dengeleyebilmek. Bu yüzden taşıma kapasitesine çok takılmayın derim.

Yapısal olarak da bazı gelişmeler mevcut. Crane 3 LAB, 630 gram daha ağır. Yani neredeyse aradaki fark, bir a6300 16-50 kadar diyebiliriz. Tabi ki ölçüler ve şekiller de biraz daha farklı. Crane 3 LAB daha büyük bir yapıya sahip. Bununla beraber, Crane 2’ye nazaran Crane 3 LAB’te %50 daha sessiz motorlar, tork gücünde %100 artış ve tepki hızında 1.5 gelişme var.

Son olarak taşıma çantalarından da bahsedeyim. Crane 2 plastik deri karışımı ve içinde askı kayışı olan bir çantaya sahip. Crane 3 LAB sert köpük yapıda. Burada Crane 2’nin çantasının daha iyi olduğunu söylemek lazım açıkçası.

İki model arasında da epey bir fiyat farkı olduğunu söyleyebiliriz. Burada maddi olarak tercihi yapmak tabi ki size kalmış. Kısaca standart kullanım için Crane 2, daha kapsamlı ve profesyonel kullanım için Crane 3 LAB diyebiliriz. Ama alabiliyorsanız yani maddi durumunuz buna uygun ise, kesinlikle Crane 3 LAB alınmalı. Çünkü en yeni teknoloji ve tasarım Crane 3 LAB’de…

Ürün hakkında daha fazla bilgi veya satın almak için shop.olympus.com.tr sitesini ziyaret edebilirsiniz.

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz