Ana Sayfa Gimbal Zhiyun Crane 2’yi İnceledik

Zhiyun Crane 2’yi İnceledik

216
0

Merhabalar bugün sizinle Crane 2 inceleme yazısı ile buluşuyoruz. Öncelikle özetlememiz gerekir ise hangi cihazlar ile kullanılabiliyor ve hangi aksesuarları Crane 2 ile kullanabiliriz bunları yazımızda bulabileceksiniz. Haydi başlayalım. Öncelikle kutu içerisine bakacağız.

 • Tripod
 • 3 x 18650 Lityum İyon Pil
 • Şarj cihazı
 • Follow Focus
 • Canon Mikro USB Kablosu
 • Canon Mikro – Mini-USB Kablosu
 • Sony Kamera Kontrol
 • Şarj Kablosu
 • Panasonic Kamera Kontrol Kablosu
 • Omuz askısı
 • Taşıma çantası

Son yılların en iyi icatlarından olan gimballer hayatımıza girdiğinden beri video işinde büyük bir ivme kazanıldı ve video çekimi daha kolay hale getirildi. Taşıması oldukça kolay olan Crane 2’nin kutu içerisinden çıkan çantasını göstererek başlamak istiyorum. Aşağıda göreceğiniz şekilde kutusu çıkıyor. Ürün hem sert ve kolay kolay kırılmayacak bir malzemeden yapılmış hem de oldukça hafif.

Ortalama olarak 2,5 saatte şarj olabilen 18650 piller denge ayarı tam yapıldığı takdirde 12 ile 18 saat arası çalışma imkanı sunarak birçok çekimde size yardımcı olmayı başarıyor. Ayrıca ürünün şarj cihazında tam 2 adet micro usb girişi var ve bu sayede hızlı bir şekilde pilleri şarj etmiş oluyorsunuz. Ürünün gövdesini incelediğimiz vakit ufak bir oled ekran karşımıza çıkıyor ve bütün bilgilere buradan ulaşabiliyorsunuz.

Biliyorsunuz ki Zhiyun Crane 2 genel olarak piyasada varlığını uzun zamandır sürdürüyor. Aldıktan sonraki yapacağınız güncelleme sonrasında Crane 2’ ye 2 farklı mod daha geldi, bunlardan bahsetmek gerekir ise kamerayı 360o döndürebileceğiniz V (Vortex) ve POV modları. Bu sayede artık yeni çıkan Zhiyun gimballerin bazı güzel özelliklerine bu güncelleme ile ulaşabileceksiniz. Hem sağlam gövde yapısı ile hem de uzun şarj süresi sayesinde Crane 2 adından daha söz ettirecek gibi gözüküyor.

Gelelim dengeleme ve uyumluluk mevzusuna. Crane 2 bildiğiniz gibi 3.2KG taşıma kapasitesine sahip bir gimbal. Hal böyle olunca herkesin aklına 3.2kg olan tüm cihazları bağlayabileceğiniz geliyor ama bu çok yanlış. Ürün sadece DENGELENEBİLİR cihazları taşımaktadır yani siz x bir markanın 100-400mm gibi büyük bir objektifini gimbal ile kullanamazsınız. Fizibilite bakımından bu imkansız. Gövdenin ağırlığı ile objektifin ağırlığının belli başlı bir dengede olması lazım hem de lensin uzunluğu, lensin ağırlığına istinaden bu denge durumunu doğrudan etkilemektedir. Bu konuda denenmiş dengelenen ürünlere ulaşmanız için aşağıdaki linki size bırakacağım. Buradaki bilgiler doğrultusunda hangi ürünler dengelenebilir, hangisi ile kablo bağlantısı yaparak ISO, diyafram, enstantane ve pozlama telafisi yapabilirsiniz bunları detaylıca görebilirsiniz. Linkin aşağı kısımda yer alan model seçimi sayesinde dengelenen ve bağlantı kurulabilen ürünlere ulaşabilirsiniz.

https://www.zhiyun-tech.com/turkey/uyumluluk.html

Zhiyun Crane 2’nin içinden ekstradan hediye olarak follow focus motoru çıkmaktadır. Follow focus sayesinde isterseniz netliğinizi uyumlu olan lenslerle netlik halkasından mekanik olarak değiştirme imkanı ya da zoom özelliği olan lensinizin halkasına taktığınız zaman zoom dahi yapabilirsiniz.

Zhiyun Crane 2 modelinde son güncelleme ile beraber toplamda 6 tane mod bulunmaktadır. Bunlar sırası ile PF, L, F, POV, V, Selfie. Bu modların ne işe yaradığını ayrıca farklı bir yazıda size anlatacağız. Makinenizi alınca güncelleme yaptıktan sonra bu modların tamamına ulaşabileceğinizi unutmayın ve doğru güncelleme ayarlarına Zoom İthalat’ ın Youtube kanalından ulaşabileceğinizi bilmenizi isteriz. Crane 2’nin pan ve roll açısı 360o olarak sınırsız bir şekilde hareket edebilirken tilt açısı ise 320o sınırlı olarak hareket edebiliyor.

Zhiyun Crane 2 cihazınızı ZY Play uygulaması ile 10 metreye kadar Bluetooth üzerinden kumanda görevinde kullanabilir ve kontrol edebilirsiniz. Bu sayede açıları uygulamadan kontrol edebilir, yaptığınız kablo bağlantısı ile kayda girip çıkabilir ve uygulamanın verdiği timelapse gibi yaratıcı diğer çekim tekniklerine ulaşabilirsiniz.

Şimdi size Zhiyun Crane 2’ de kullanılabilecek aksesuarları kısaca tanıtalım;

Zhiyun Crane 2 Dual Handle

Bu ürün sayesinde gimbal kullanımı konusunda ağırlığı dengeleyebilir ve daha rahat çekimler yapmanızı sağlayabilirsiniz. Denge konusunda da sizi bir tık ileriye taşıyacak olan bu handle sayesinde daha stabil görüntüler çekebilirsiniz. Hem de ağırlığı iki kolunuza da eşit miktarda yayarak yorulmanızı geciktirir.

Zhiyun Motion Sensor Remote

Bu ürün sayesinde Zhiyun Crane 2’nin kontrol ünitesini makineden bağımsız olarak kontrol edebilmenizi sağlarken follow focusu da ayrıca kontrol edebiliyorsunuz. Ayrıca bilek hareketlerinizi tanıyan bu sensor remote sayesinde eliniz hareket ettikçe gimbal kafası da hareket yönü ve duruşunuza göre hareket eder.

Zhiyun Shoulder Bracket

Eğer elde tutmak size zor geliyorsa bu ürün sayesinde gimbal ağırlığını omuz ve gövdenize verebilir, çekimlerinizi daha rahat bir biçimde yapabilirsiniz. Yani makineniz ve kullandığınız gimbali bir omuz kamerası biçiminde taşıyabilirsiniz.

Zhiyun Telescopic Monopod

Yine işi kolaylaştıran bir ürün daha. Ürünü ya da gimbali bu 3 ayaklı monopoda bağlayarak hem yorulmamış hem de stabil videolar çekmiş olursunuz.

Zhiyun Mini Dual Grip

Yine aynı şekilde ağırlığı tek ele vermek isteyenler için güzel bir seçenek.

Zhiyun Flexible Holder

Crane 2 gimbal kullanıyorsanız ve buna haricen monitör, ışık, mikrofon gibi bazı ürünleri ekstradan bağlamak istiyorsanız işte bu ürün tam size göre. Esnek bir yapıya sahip olan bu tutucu sayesinde daha rahat ve daha faydalı çekimler yapabilirsiniz.

Zhiyun Mounting Ring

Crane 2’ye birden fazla vida girişi özelliği sağlayabilmeniz için özel bir ring bulunmaktadır bu sayede Crane 2’ ye magic arm gibi ekstradan takılabilecek ürünlerin girişini sağlayabilirsiniz.

Bu yazımızda Zhiyun Crane 2’yi detaylıca anlatmış olduk, bir sonraki yazımızda görüşmek üzere. Sağlıkla kalın.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz