Ana Sayfa Gimbal Zhiyun Crane 3 ile Moving Timelapse Yapımı

Zhiyun Crane 3 ile Moving Timelapse Yapımı

368
0

Gimbalların temel fonksiyonu, her ne kadar hareket halindeyken görüntüyü sabit tutmak olsa da bazı modları da bizlere yaratıcı çekim stilleri sunmaya devam ediyor. Bunların başında timelapse ve moving yani hareketli timelapse geliyor. Anlatacaklarım her ne kadar Crane 3 LAB üzerinden olsa da yaklaşık olarak diğer Zhiyun gimballarında da durum benzer nitelikte.

Öncelikle timelapse yapımı için bir telefona ihtiyacımız var. Sizlere tavsiyem, kullanacağınız telefonun içinde bir simkart olmasın veya kullandığınız telefonsa, uçuş moduna alın. Çünkü timelapse sırasında biri sizi ararsa, timelapse yarıda kesilecek ve baştan başlamak zorunda kalacaksınız. Düşünsenize 45 dakikalık timelapse yapıyorsunuz, 43. dakikada biri arıyor ve hadi sil baştan. Benim başıma geldiği için sizin de başınıza gelmesin. İkinci olarak telefonunuzun bluetoothunun açık olduğuna emin olun. Gimbalın tamamen dengede olduğundan ve açık olduğundan emin olduktan sonra, ZY Play kullanarak gimbal ile telefon arasındaki bağlantıyı kurun. Buruda ufak bir detay vereyim. Crane 3 LAB, kameraya kablo ile bağlı olmadığı sürece moving timelapse’i başlatmıyor. Ancak Crane 2, kablo bağlı olsa da olmasa da gimbalın hareket etmesi için gereken komutları uyguluyor. Keza Crane Plus da Crane 2 gibi çalışıyor

Yine ufak bir detay vereyim. Gimbalınızı, iyi ve ağır bir tripodun üzerine koyun. Bu sayede fotoğraflar arasında daha az yer değiştirme göreceksiniz.

Önemli olan bir diğer nokta gimbal, cep telefonu üzerinden sürekli komut alacağından, şarjın hiç bitmemesi gerekiyor. Bunun için iki yöntem var. Eğer Crane 3 LAB kullanıyorsanız, ön kısımda yer alan USB girişi sayesinde, telefonunuzu aynı anda şarj edebilirsiniz. Eğer USB girişini kullanmak istemiyorsanız, mutlaka harici bir powerbank kullanın. Böylece kendinizi emniyete almış olursunuz.

Son olarak kameranız üzerinde de 1-2 ayar yapmanız gerekiyor. Her şeyden önce, kameranızın görünüm oranını 16:9 olarak ayarlayın. Çünkü bu fotoğraflardan bir video elde etmeye çalışacağız. Video formatını da genel olarak 16:9 kullanıyoruz. Ardından, eğer ki çekilen bu fotoğrafların RAW halleri size lazım değilse, çekimi mutlaka “sadece kaliteli JPEG” olarak ayarlayın. He Oscar’a aday olacağım diyorsanız RAW üzerinden çekim yapın, siz bilirsiniz. Sadece JPEG yaparsanız, bilgisayarda işlemesi kolay olur. 16:9 değil de 4:3 yaparsanız, fotoğrafların hepsini kesmek zorunda kalırsınız.

Yaratıcı çekim menüsüne bastığınızda (ekrandaki fotoğraf makinesi simgesi), size 3 farklı seçenek sunacaktır.

Eğer hareketsiz bir şekilde zaman atlamalı çekim yapmak isterseniz timelapse, hareketli zaman atlamalı çekim yapmak isterseniz moving timelapse seçin. Timelapse seçildiğinde açılan menüde, ilk önce ne kadar zaman aralıklarla fotoğraf çekileceğini seçin.

Ardından çekimin toplam kaç saat, dakika ve saniye süreceğini seçin.

Eğer telefonunuzun pilinden tasarruf etmek isterseniz Resim4’te gösterilen switchi sağa doğru işaretleyin. Ancak bu sefer ilerleme durumunu göremeyeceğinizi unutmayın.

Tüm ayarları yaptıktan sonra alt tarafta, çekim sonrasında elde edeceğiniz videonun toplam süresi ve bunun için toplam kaç fotoğraf çekileceğini görebilirsiniz.

Starta bastığınızda çekim başlar ve ön izlemeyi kapatmadıysanız, ekranda ilerleme durumunu görebilirsiniz.

Bir de moving timelapse yapımından bahsedeyim, sonrasında bunca çekilen fotoğrafla nasıl video oluşturacağımızı anlatayım.

İlk örnekte, kamera görüntüsünü telefona aktarmıştım. Bu sefer aktarmadan yapacağım. Ama sonuç değişmeyecek yine. Yaratıcı çekim menüsünden bu sefer moving timelapse seçiyoruz.

Yeni menüden, hareketin başlamasını istediğimiz noktayı ayarlıyoruz ve artı simgesine basıyoruz.

Aynı şekilde bu sefer de hareketin bitmesini istediğimiz noktayı seçiyoruz ve artıya basıyoruz. Hareketin başlayacağı veya biteceği yeri belirtirken ekranda yer alan pan, tilt ve roll işaretlerini sağa sola doğru çekerek, gimbalı hareket ettirebileceğiniz gibi, gimbal üzerindeki joysticki kullanarak da bunu yapabilirsiniz. Toplam 5 tane durak seçebilirsiniz.

Ardından ne kadar zaman aralıklarla fotoğraf çekileceğini, kameranızın shutter hızını ve toplam çekmek istediğiniz süreyi seçerek devam ediyorsunuz.

Son olarak, eğer bu yaptığınız ayarın kaydedilmesini ve sonradan bunun aynısını tekrarlamak istemeniz durumunda preset menüsünden bu ayara erişmek için, save preset seçeneğini aktif hale getiriyoruz.

Alt kısımda oluşturulacak videonun ne kadar süre olacağını ve toplam kaç tane fotoğraf çekileceğini görebilirsiniz. Starta bastığınızda, kamera başlangıç noktasına hareket edecek ve çekim yapmaya başlayacaktır. Bunu da ilerleme ekranından görebileceksiniz.

Gelelim çektiğimiz bu 200 küsür fotoğrafı nasıl videoya dönüştürebileceğimize. Bunun en iyi yolu Adobe Premiere üzerinden yapmak olacaktır. Çünkü kontrol tamamen sizde olacaktır. Adobe Premiere’i açın ve yeni bir proje oluşturun.

Ardından çektiğiniz tüm fotoğrafları seçin ve sağ alt tarafta yer alan proje bölümüne sürükleyip bırakın.

Tüm fotoğraflar seçiliyken sağ klik yapın ve buradan speed/duration’a basın.

Süreyi, sonu 01 olarak ayarlayın.

Tüm fotoğrafları seçin ve timeline’a sürükleyip bırakın. Böylece fotoğrafların her birinin uzunluğu 1 salise olarak, arka arkaya projeye eklenmiş oldu.

Buradaki sorun, projeyi 1080p olarak ayarlamak istememiz ancak fotoğrafların 4000p olarak projede yer alması. Sekansı 1080p olarak ayarladıktan sonra fotoğrafları sürüklediğinizde, küçük bir ekrana kocaman bir fotoğraf eklemiş olacaksınız. Bu fotoğrafların hepsini birden 1080p’ye tam olarak sığdırmak için, sekans üzerindeki tüm fotoğrafları seçin, sağ klik yapın ve açılan menüden set to frame size’ı seçin.

Tüm fotoğrafların boyutları ayarlandı. Şimdi gelelim, çekim sırasında oluşan ufak titreşimlerden kurtulmaya. Sekans üzerindeki tüm fotoğrafları seçin, sağ klik yapın ve açılan menüden make subsequence’ı seçin.

Proje bölümünde oluşan, içinde tüm fotoğrafları barındıran tek dosyayı, sekansa sürükleyip bırakın. Artık tüm fotoğraflar tek bir dosya halinde yer alıyor.

Efekt bölümünden warp stabilizer’ı bulun. Projenin üzerine sürükleyip bırakın. Bir analiz başlayacak ve bu analiz sonucunda ufak titreşimler ortadan kaldırılacaktır.

Her şey tamam. Artık video olarak bu dosyayı kaydedelim. File > Export > Media seçeneğine basın.

Açılan menüden videoyu kaydetmek istediğiniz yeri seçip Export’a basın.

Hepsi bu kadar. Artık siz de Zhiyun gimbalınızda rahatlıkla timelapse veya moving timelapse yapabileceksiniz.

Ürünü satın almak veya daha fazla bilgi edinmek için shop.olympus.com.tr sitesini ziyaret edebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz