Ana Sayfa Gimbal Zhiyun Crane Plus Aksesuarları

Zhiyun Crane Plus Aksesuarları

366
0

Bu yazımda, Zhiyun Crane Plus için kullanabileceğiniz aksesuarlardan bahsedeceğim.

Crane Plus’tan önce hayatımızda olan Crane V2 modeli, paket içeriği yönünden gerçekten eksikti diyebiliriz. İçinde denge ayarı için bir tripod ve bağlantı için kablolar yoktu. Bu yüzden V2 sahipleri, bu parçaları kendileri satın almaları gerekiyordu. Crane Plus ve sonraki serilerde bu sorun ortadan kalktı. Artık ilk çekim için kullanabileceğiniz her şey paket içinde mevcut hale geldi. Peki Crane Plus için alınabilecek başka bir aksesuar yok mu? Elbette var. Hatta Crane Plus’ınızla çekimlerinizi daha verimli, keyifli ve yaratıcı yapmanızı sağlayacak aksesuarlarla sizleri bekliyor. Bu aksesuarlar nedir ve ne işe yarar birlikte bakalım.

Kumanda

Crane Plus sahibi olan herkesin çantasında mutlaka bulunması gereken bir aksesuar. Bluetooth aracılığı ile, Crane Plus’ın tüm fonksiyonlarını birebir olarak kontrol edebiliyor. Bununla beraber, kumanda üzerinde yer alan switch ile power zoom özelliği olan objektiflerde zoom yapabiliyor. Ayrıca Crane Plus’ı monopod üzerine takıp, Crane Plus’ınız tepelerde gezerken, siz aşağıdan rahatlıkla her şeyi kontrol etmeye devam edebilirsiniz. Bir de eklemekte fayda var, dual handle kullanırken haliyle iki elinizde yanlardaki tutamaçta olacak. Yani Crane Plus’ı kontrol etmek için bir elinizi bırakmak zorunda kalacaksınız. E bırakırsanız da dengesizlikten düşürme ihtimaliniz çok yüksek. Bu yüzden Crane Plus’ınızı dual handle ile kullanacaksanız, mutlaka bir kumanda edinin derim.

Monopod

Her ne kadar Crane 2 ile birlikte piyasaya çıkmış olsa da, tüm Zhiyun modelleri ile kullanılabilmekte. Bu monopod, piyadaki standart monopodlar gibi değil. Çünkü üzerine Crane Plus ve kameranızı bağlayıp, rahatlıkla hareket etmenizi sağlayacak sağlamlıkta. Alt kısımda video monopodlarında yer alan üç ayak var. Yere sabitken her yöne hareket ettirebilir veya kilitleyerek düz bir şekilde durmasını sağlayabilirsiniz. Ayrıca monopodun yönünü de tersine çevirip süngerin diğer tarafta olmasını da sağlayabilirsiniz. Özel çantası ve tutma kayışı ile birlikte geliyor. Bu kayışı kullanarak, tüm ağırlığı vücudunuza aktarabilirsiniz. Tabi ki bu monopodun en eğlenceli kısmı, neredeyse 4 metre yüksekliğe kadar (sizin ve kol boyunuzun uzunluğu ile alakalı) kuş bakışı çekimler yapabilir hale geliyorsunuz.

Dual Handle

Gimbal kullanmanın en büyük zorluğu, tek ele binen yük. Ve bu yükle de uzun süreler boyunca çekim yapamama. İşte bu sorunu ortadan kaldırmak, ağırlığı iki kolunuza dengeli bir şekilde dağıtmak ve daha uzun süreler rahat çekim yapabilmek için, Crane Plus dual handle sizin için burada. Montajı son derece basit, sert alüminyum ve neredeyse ömürlük bir parça.

Vida Bağlantı Kelepçesi

Bildiğiniz gibi Crane Plus üzerinde sadece 1 tane ¼ inçlik vida girişi var o da alt kısımda. Ve bu girişe biz genelde mini tripodu takıyoruz. Peki harici bir aksesuar, mesela monitör, mikrofon v.b. ekipmanlar monte etmek istersek ne yapıyoruz? İşte bu aksesuarı alıp bol bol vida yuvasına kavuşuyoruz. Ön kısımda 3 tane ¼ inçlik vida yuvası yer alıyor. Böylece istediğiniz aksesuarı bu yuvalardan birine takıp rahatlıkla kullanabiliyorsunuz.

Mini Dual Handle

Mini dual grip de Crane 2 ile birlikte hayatımıza giren bir aksesuar ama tüm Zhiyun serileri ile uyumluluğu olduğu için, pek çok konuda size yardımcı olacak cinsten. Şöyle ki; dual handle üzerine monitör takmak isterseniz bir magic arm veya clamp kullanmanız gerekiyor. Ayrıca dual handle ile Crane Plus kullanacaksanız, mutlaka kumandanızın da olması gerekiyor ki aktif kullanabilin. Eğer kumandanız ve dual handleınız yoksa, mini dual grip tam da size göre olacaktır. Bir eliniz yine gimbal kumandalarında dururken, diğer elinizle denge sağlamaya devam edebileceksiniz. Hatta üst kısımında bir tane erkek ¼ inç vida olduğundan, buraya monitör veya mikrofon da takabilirsiniz.

Crane Plus, standart paket ile çok sayıda çekiminizi yapabilecek durumda olsa da, daha iyi ve özgün çekimler yapabilmek ve rahat kullanım için aksesuarları da almak bence şart.

Ürünler hakkında daha fazla bilgi veya satın almak için shop.olympus.com.tr sitesini ziyaret edebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz