Ana Sayfa Gimbal Zhiyun Görüntü Aktarıcı Alıcı ve Verici Kullanımı

Zhiyun Görüntü Aktarıcı Alıcı ve Verici Kullanımı

370
0

Bu yazımda Zhiyun görüntü aktarıcı alıcı ve verici kullanımını anlatacağım. Weebill LAB’te dahili bir görüntü aktarım modülü vardı. Görüntüyü telefona 720p olarak aktarabiliyordu. Weebill S, değişen teknolojiye ayak uydurarak, sonradan satın alabileceğiniz harici bir görüntü transfer modülünü piyasaya çıkarttı. İlk önce bir konuda uyarıda bulunmak lazım. Eğer telefonunuzun Wi-Fi özelliği dual band değilse, yani hem 2.4 GHz hem de 5 GHz bandına sahip değilse, görüntü aktarım modülüne bağlanamazsınız.

Dilerseniz sadece vericiyi veya hem verici hem de alıcıyı satın alabilirsiniz. Bu sayede görüntüyü, 100 metreye kadar, FullHD yani 1080p ve 30 fps olarak transfer edebilirsiniz. Özellikle vericiyi taktıktan sonra, normalde yazılım desteği olmayan Blackmagic Pocket Cinema Camera 4K’yı kontrol edebilirsiniz. ISO, diyafram ve enstantaneyi kontrol edebilirsiniz. Ayrıca kaydı başlatıp durdurabilirsiniz. Bu ayarları hem gövde üzerinden hem de cep telefonunuzdan değiştirebilirsiniz.

Verici için, plate alt kısmında özel olarak tasarlanmış bir alan mevcut. Buraya vericiyi takmak için gereken tüm aparatlar kutu içinde var. Sadece, görüntü aktarımını gerçekleştirmek için, kameranızla uyumlu HDMI kablosunu satın almanız gerekiyor. Bağlantı kızağını plate alt kısmına paket içinden çıkan alyan ile sıkıca vidalayın. Görüntü transferi modülü, 3’lü bilyalı şeklinde bir kilit sistemi ile geliyor. Bu sayede sürgü üzerinde sürgüleyerek hızlıca yuvaya takabilir veya çıkartabilirsiniz. Antenlerini de açarak, sorunsuz bir bağlantı kurulmasını sağlayabilirsiniz.

Hem görüntüyü transfer edip hem de kameranızı gövde üzerinden ve telefondan kontrol etmek isterseniz, bağlantıyı bu şekilde yapmanız gerekiyor. Uyumlu HDMI kablonun bir ucunu kameranıza diğer ucunu vericiye takın. Yine uyumlu veri kablosunun bir ucunu kameranıza diğer ucunu vericiye takın. ZWMicro002 kablosunun bir ucunu vericiye diğer ucunu ise Weebill S üzerinde yer alan girişe takın. Tüm bağlantılar tamamlandığında, gimbal menüsünde yer alan kamera kısmından ccs’yi seçin.

Şimdi gelelim bu şekilde nasıl kullanacağımıza. Kablo bağlantısını ve seçimi yaptıktan sonra, telefonunuzdan ZY Play’i açın. Telefonunuzun Wi-Fi ve blutooth bağlantısının açık olduğuna emin olun. ZY Play’de en sağa gelerek görüntü aktarım modülü bölümündeyken Connect Now’a basın. ZY Play sizi, telefonunuzun ayarlar bölümüne yönlendirecektir. Wi-Fi ayarlarınıza gelin ve buradan Zhiyun_tech920B’yi seçin. Şifre olarak 12345678’i kullanın ve katıla basın. Bağlantı kurulduğundan ZY Play’e geri dönün ve Enter Now’a basın. Artık kablosuz olarak görüntü, direkt telefonunuza yansıyacaktır. Görüntü transferi modülü kullanıldığında ZY Play’in arayüzü değişecektir. Ve çok daha profesyonel bir hale gelecektir.

Video modunda kayda girip kayıttan çıkabilir, fotoğraf modunda fotoğraf çekebilirsiniz. Videodayken enstantane, iso, diyafram, pozlama telafisi ve beyaz dengesini değiştirebilirsiniz. Joystik’i kullanabilir, ekranda görünen simgeleri yok edebilir, yuvarlak hareketi yapabilirsiniz.

Menü çok daha gelişmiştir. Sabitleyici ayarlarını değiştirebilir, image sekmesinden histogram, false color, lut, zebra, clipping line, focus peaking, monochorome ve aynalama özelliklerini kullanabilirsiniz. Ayarlardan lut ekleyebilirsiniz. Follow focus kısmından, eğer kameranızda harici bir follow focus motoru takılıysa veya kameranız elektronik focusu destekliyorsa, bu bölümden netliği değiştirebilirsiniz. Sahne modlarını önceden tanımlı modlardan seçebilir veya kendiniz yapılandırabilirsiniz. Kontrol modu bölümünden joystick ve iki tip hareket senkronundan birini seçebilirsiniz. Telefonunuzu hareket ettirdiğinizde, Weebill S de hareket edecektir. Kalibrasyonu ve motor hassas ayarlarını buradan yapabilirsiniz. Information bölümünden Weebill S ve görüntü modülü hakkında bilgileri bulabilirsiniz. Bununla beraber obje takibini yapabilmeniz için görüntü aktarım modülünü kullanmanız gerekmektedir. Alt kısımda yer alan çiçeğe benzer simgeye tıklayın ve takip edilmesini istediğiniz nesneyi seçin. Hepsi bu kadar. Son olarak panorama, timelapse ve motion timelapse de yapabileceğinizi unutmamak lazım.

Alıcı ve vericiyi kullanarak, aynı anda görüntüyü bir monitöre ve iki telefona veya tablete gönderebilirsiniz. Telefonlardan biri kontrol diğeri ise izlemek içindir. Eğer hem alıcı hem de vericiye sahipseniz, ilk olarak bu iki modülü eşleştirmeniz gerekiyor.

Bunun için, ZW-Micro-002 kabloyu kullanarak alıcının ve vericinin ön kısımlarında yer alan micro usb girişleri ile birbirine bağlantıyı yapın. İki modülü de açın. Alıcı üzerindeki açma kapama tuşuna 5 kere basın. Yeşil ışık hızlıca yanıp sönmeye başlayacaktır. Hemen ardından verici üzerindeki açma kapama tuşuna 5 kere basın. Yeşil ışık hızlı bir şekilde yanmaya başlayacak ve duracaktır. Alıcının ışığının sürekli yeşil olarak yanması 20-25 saniye kadar sürebilir. Artık eşleşme tamamlandı. İki modülü de kapatın ve kabloları çıkartın. Unutmadan söyleyeyim, alıcıyı açtıktan sonra görüntünün monitöre gelmesi için, alıcı üzerindeki açma kapama tuşuna 2 kere basmanız gerekir. Aksi halde görüntü ekrana gelmeyecektir.

Vericiyi veya hem vericiyi hem alıcıyı satın aldığınızda, Weebill S olmadan da görüntüyü aktarabilirsiniz. Verici içinden çıkan ikinci bir aparatı kullanarak kameranızın flaş kızağına, sıkıştırma kızağını monte edebilirsiniz. Ardından vericiyi sürgüleyip yerine yerleştirmeniz yeterli olacaktır.

Weebill S olmadan görüntü aktarmayı da farklı makinelerde göstereyim istedim. Vericiyi yan taktığınızda kablolara daha rahat erişebilirsiniz. Canon için, iki tarafı da HDMI mini olan kablo kullanabilirsiniz. Bir ucunu kameranızın HDMI çıkışına, diğer ucunu vericinin HDMI girişine takın. Alıcı ve vericiyi açın ve alıcının açma kapama tuşuna iki kere basın. Çoğu Canon modelinde, maalesef hem ekrana hem de HDMI görüntü aktarımı sistemi kullanarak monitöre görüntü aktarılmasına izin vermiyor. Yani ya ekrana ya kameraya görüntüyü aktarmak lazım. Ya da telefon ile ikinci monitör bağlantısı yapmak gerek.

Eğer ekrana böyle bir uyarı gelirse, alıcı veya vericinin pili bitmiş demektir. Pili en az yarım saat veya tamamen şarj ederek kullanmaya devam edebilirsiniz. Bu arada tekrar söylemekte fayda var, kablolar kutulardan çıkmaz, sonradan satın almanız gerekir. Bağlantıları yapıp alıcı veriyi açtıktan sonra alıcının açma kapama tuşuna iki kere basmanız yeterli.

Sony için, bir ucu micro HDMI diğer ucu mini HDMI olan bir kablo kullanabilirsiniz. Sony modellerinde hem ekrana hem de monitöre görüntüyü gönderebilirsiniz.

Blackmagic Pocket Cinema Camera 4k da bir flaş kızağı yok. Bu nedenle çift tarafı ¼” olan bir vida ile vericiyi bağlayabilirsiniz. Veya bir magic arm kullanabilirsiniz. Kablo olarak ya bir tarafı normal HDMI bir tarafı mini HDMI olan bir kablo ya da bir çevirici ile diğer kablolardan birini tercih edebilirsiniz. Hem kamera ekranında hem de monitörde görüntüyü rahatlıkla görebilirsiniz. Hatta bir de telefona aktarabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz