Ana Sayfa Gimbal Zhiyun Görüntü Aktarım Sistemi

Zhiyun Görüntü Aktarım Sistemi

201
0

Bu yazımda, piyasaya yeni çıkan kumanda ile takımı tamamlayan, Zhiyun görüntü aktarım sistemi hakkında size bilgiler vereceğim. Şu an görüntü aktarım sistemi hem Zhiyun Weebill S ile hem de Zhiyun Crane 3S ile de uyumludur. Zhiyun Weebill S’in üç farklı satış paketi mevcut. Standart, zoom/focus pro paket ve image transmission pro paket. Crane 3S’in ise standart ve Pro paketleri mevcut.

Eğer standart paketlerden birini veya Weebill S zoom/focus pro paketi satın alırsanız, cep telefonunuza görüntü aktaramaz ve bazı özelliklerden faydalanamazsınız.

Görüntü aktarımı ve diğer bazı özelliklerin çalışması için, eğer standart paketlerden birini veya zoom/focus paket satın aldıysanız, vericiye ihtiyacınız olacaktır. Eğer Weebill S image transmission pro paket veya Crane 3S pro paket satın aldıysanız, verici zaten paket içinde mevcut. Vericiye sahip olduğunuzda, kablosuz olarak görüntüyü 2 telefona veya 2 tablete aktarabilirsiniz. Bu telefonlardan biri çekimi izlemek, diğeri ise hem izlemek hem de kamera ve gimbalı kontrol etmek içindir.

Eğer görüntüyü kablosuz olarak bir monitöre, televizyona, projeksiyona yani kısacası herhangi bir görüntü izleme cihazına aktarmak isterseniz hem vericiye hem de alıcıya sahip olmanız gerekir. Bu sayede görüntüyü hem 2 telefona veya 2 tablete hem de bir monitöre gönderebilirsiniz.

Eğer hem vericiye hem de alıcıya sahipseniz, Weebill S veya Crane 3S olmadan da görüntüyü kablosuz olarak 100 metre mesafeye kadar gönderebilirsiniz. Ancak Weebill S olmadan kamerayı kontrol edemezsiniz. 

Eğer Motion Sensor Remote Controller’ı, yani kumandayı kullanmak isterseniz, verici ve alıcıya sahip olmanız gerekir. Kumanda, direkt olarak Weebill S’e veya Crane 3S’e bağlanmaz. Weebill S ve Crane 3S dışında başka bir gimbal ile çalışmaz.

Kumandaya sahip olduğunuzda, hem bir telefon üzerinden kamera ve Weebill S’i veya Crane 3S’i kontrol edebilir hem de monitöre görüntü aktararak kumanda üzerinden kamera ve Weebill S’i ya da Crane 3S’i kontrol edebilirsiniz.

Bununla beraber, kumanda üzerinde hareket sensörlerinin olduğunu da söylemekte fayda var. Örneğin paket içinden çıkan monitör aparatı ile bir monitöre monte edildiğinde ve hareket sensörü açıldığında, sizin yaptığınız hareketleri aynen kontrol edecektir. Ve bunu 100 metre mesafeye kadar yapacaktır. Sadece elinizde tutarak değil, örneğin bu sistemi bir video tripod üzerine monte edip, sanki kamera tripod üzerindeymiş gibi yaptığınız hareketleri, direkt olarak uzaktaki kameraya yaptırabilirsiniz.

Kumanda olduğunda, uyumlu modellerle ISO, diyafram, enstantane ve pozlama telafisini değiştirebilir, video kaydına girip çıkabilir ve fotoğraf çekebilirsiniz. Aynıca, eğer focus/zoom motoruna sahipseniz kumandayı kullanarak uzaktan zoom veya focus yapabilirsiniz. Hatta, uyumlu model ve lenslerde, motora ihtiyaç duymadan netlik sistemini de kontrol edebilirsiniz. Kumanda ile modları, gimbal ayarlarını değiştirebilir ve joysticki kullanarak kameraya yön verebilirsiniz. Ancak tekrar hatırlatmakta fayda var, kumandayı kullanabilmeniz için hem vericiye hem de alıcıya ihtiyacın var.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz