Ana Sayfa Gimbal Zhiyun Smooth Q2’de ZY Play Kullanımı

Zhiyun Smooth Q2’de ZY Play Kullanımı

551
0

Bu yazımda Zhiyun Smooth Q2’de ZY Play bağlantısını nasıl yapacağımızdan ve Smooth Q2 için olan ZY Play’de neler yapabileceğimizden bahsedeceğim.

Öncelikle, eğer Smooth Q2, daha önce farklı bir cihaz ile eşleşmişse veya güncelleme yaptığınızda bağlantı sorunu yaşıyorsanız, yapmanız gereken ufak bir ayar var. Telefon menüsünden bluetooth ayarlarına girin. Ardından Smooth Q2’yi seçin ve “bu aygıtı unut”a basın. Smooth Q2’ye basın ve eşleşmeyi yeniden yapın. Eğer ilk defa bağlantı kuracaksanız, bluetooth menüsünden Smooth Q2’yi bulun ve telefon ile eşleşmeyi yapın.

Şimdi Zy Play ile bağlantıyı kuralım. Telefonu Smooth Q2’ye yerleştirin, denge ayarını yapın ve açın. Telefondan ZY Play’i açın. Eğer başka bir model seçiliyse, sağ sol yaparak doğru ürün grubunu bulun ve sol üst kısımdaki menüden Smooth Q2’yi seçin. Ardından “Connect now” a basın. Açılan listeden “Connect” e basın. Ardından “Enter Now”a basın. Bağlantı kuruldu.

Bağlantının kurulduğunu, mavi bluetooth simgesinde görebilirsiniz. Ana ekranda neyin ne olduğunu görsel üzerinde size göstereyim. Eğer foto modundaysanız, Smooth Q2 üzerinde yer alan foto/video çekim tuşa basarak fotoğraf çekebilirsiniz. Ekran üzerinden, aşağıya kaydırma yaparak farklı çekim modlarına geçiş yapabilirsiniz.

Video moduna aldığınızda kırmızı tuşa basarak video kaydına başlayabilirsiniz. Durdurmak için yine kırmızı tuşa basın. Slow motion modunda, eğer telefonunuzda slow motion özelliği varsa, kırmızı tuşa basarak slow motion çekimine başlayabilirsiniz.

İki çeşit timelapse modu vardır. Biri sabit diğeri hareketli. Sabit modda, gimbal hareket etmez. Alt kısımda yer alan time interval bölümünden, ne kadar süre aralıklarla fotoğraf çekileceğini ayarlayabilirsiniz. Kırmızı tuşa bastığınızda timelapse çekimi başlayacaktır. Moving timelapse bölümünden, hareketli timelapse yapabilirsiniz. 4 farklı modda moving timelapse yapmak mümkün. Ayrıca önceki timelapse’i tekrarlayabilirsiniz. Pov modunda netlik değiştirerek timelapse yapabilirsiniz. Son olarak 4 farklı modda yarı otomatik vertigo çekimini yine bu menüden yapabilirsiniz.

İlk modu seçin ve ileri tuşuna basın. Time interval bölümünden, ne kadar süre aralıklarla çekim yapılacağını seçin. Duration bölümünden, çekimin toplam ne kadar sürede tamamlanacağını seçin. Yaptığınız ayarları “Save settings” bölümünden kaydedebilirsiniz. Ekranın sürekli açık kalmasını istemiyorsanız, yani pilden tasarruf etmek istiyorsanız, close shutter’ı aktif hale getirin. Generate bölümünde, yapılacak videonun toplam uzunluğunu görebilirsiniz. Start’a basın ve timelapse’i başlatın.

Son çekim modu Panoramik fotoğraf çekimi. Bu modda, kırmızı tuşa bastığınızda, 180 derecelik bir fotoğraf elde edersiniz.

Obje veya yüz takibini kullanmak istiyorsanız, ZY Play ile bağlantı kurmanız gerekiyor. Bağlantı kurulduğunda, sağ alt tarafta yer alan simgeye basın. Ekranda, takip edilmesini istediğiniz alanı, ekrana basılı tutarak seçin. Obje takibi başlayacaktır. Takibi iptal etmek için, aynı simgeye yeniden basın.

Ayarlar simgesine bastığınızda çözünürlüğü ve fps’yi değiştirebilirsiniz. Zoom hassasiyetini değiştirebilir, telefonun görüntü sabitleme özelliğini açıp kapatabilirsiniz. Ekran kılavuz çizgilerini açabilirsiniz. Sahne modlarını, çekiminize uygun olarak değiştirebilirsiniz. Smooth Q2’nin ismini değiştirebilir ve yazılım sürümünü görebilirsiniz.

Eğer Smooth Q2’yi kalibre etmek isterseniz ayarlar bölümünde yer alan “Switch to Normal Camera” tuşuna basın. Eski arayüze geçiş yaptıktan sonra ayarlar bölümünden “Calib” sekmesine gelin ve buradan “Six-side calibration” ı seçin. Daha sonra ekrandaki yönergeleri takip ederek kalibrasyonu tamamlayın. Bir ek bilgi vermekte fayda var. Eğer manuel açı ayarlı motion timelapse yapmak istiyorsanız, Smooth Q2 arayüzünden, yine bu arayüze geçiş yapmanız gerekiyor. Sonrasında MovTimelapse kısmından dilediğiniz gibi hareketli timelapse yapabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz