Ana Sayfa Gimbal Zhiyun Ürünleriyle Vertigo Efekti Nasıl Yapılır?

Zhiyun Ürünleriyle Vertigo Efekti Nasıl Yapılır?

349
0

Önce Vertigo efektinin ne olduğundan bahsedelim. Vertigo efekti, kadrajda yer alan kişinin ya da objenin, kadrajda aynı yerde kalması ancak arka planın kameraya yakınlaşması veya uzaklaşmasıdır.

Peki bunu nasıl yapacağız? Tabi ki Zoom kontrolü yapabildiğimiz bir gimbal kullanarak. Yani akıcı bir şekilde zoom yapabileceğimiz bir donanıma sahip olmamız gerekiyor. Zoom kontrolü yapabilmek için de zoom motoruna sahip olmanız gerekiyor. Kısaca, yan tarafında bir çark yer alan ve zoom/focus motoru, zoom halkasına bağlanan veya Smooth 4’te bu efekti yapmak mümkün. Ayrıca DSLR ya da DSLM kullanıyorsanız, objektifiniz de mutlaka zoom yapabilen bir objektif olması, hatta zoom aralığının mümkün olduğunca yüksek olması gerekir.

Öncelikle ilk örneği büyük abimiz Crane 3 LAB üzerinde verelim. Ben bu örnekte Blackmagic Design Pocket Cinema Camera 4K ve üzerinde 12-40 Olympus lens kullanacağım. LAB serisi standart paketlerinin içinde Zoom motoru çıkmamaktadır. Bu motora sahip olmak için creator veya master paketli ürünlerden veya motoru tek olarak haricen satın almanız gerekiyor.

Öncelikle elastik dişli halkasını, zoom halkasına sıkıca yerleştirin. Ardından düz bir çizgide olduğuna emin olun. Platein uygun bir noktasından makineyi sabitleyin. Bu nokta, kullanacağınız objektife göre değişecektir. Zoom halkasını çevirdiğinizde, dişlilerin plate sürtmediğine emin olun. Destek ayağını plate alt kısmında yer alan bölüme sabitleyin. Destek çubuğunu yerleştirin ve vidayı iyice sıkın. Zoom motorunu destek çubuğuna yerleştirin. Motor üzerindeki dişliler ile lens üzerindeki dişlilerin birbirine iyice oturduğuna emin olun ve vidayı iyice sıkın.

Zoom halkasını çevirerek düzgünlüğünü ve sıkılığını kontrol edin. Motora ait olan çift taraflı type-c kablosunun bir ucunu zoom motoruna, diğer ucunu ise platein alt ön kısmında yer alan sağdaki kısma takın.

Eğer zoom aralığı küçük ve hafif bir objektif ile vertigo yapacaksanız, en dar açıyı kullanarak da denge ayarını yapabilirsiniz. Mesela bu örnekte lens 40 mm’ye geldiğinde, motorlar bunu tolere edecektir. Gimbalı açmadan önce tüm denge ayarları adımlarını eksiksiz bir şekilde yerine getirin. Ardından, lensin zoom başlangıç ve bitiş noktalarını ayarlayın. Bunu da menüden focus seçeneğine girdiğinizde göreceksiniz. Yani menüden A-B noktaları ayarlarını yapın. İkinci kol üzerinde yer alan W-T tuşu ile zoom in veya zoom out yapabilirsiniz. Crane 3 lab artık vertigo efekti çekimine hazır. Şimdi pratik yapmaya başlayalım.

Test 1

Eğer öne doğru yürürken zoom in yaparsınız, bu hatalı bir görüntü olur. (Test1)

Test 2

Eğer geriye doğru yürürken zoom out yaparsanız, bu da hatalı bir görüntü olur. (Test2)

Test 3

Arka planın uzaklaşmasını istiyorsanız, öne doğru yürürken, zoom out yapmanız gerekiyor. (Test3)

Test 4

Eğer arka planın yakınlaşmasını istiyorsanız, geriye doğru yürürken, zoom in yapmanız gerekiyor. (Test4)

Bir de Zhiyun Smooth 4’te vertigo efektini yapalım. ZY Play ile bağlantıyı kurduktan sonra, gövde üzerinde yer alan hedef işaretine basarak artık zoom yapabilirsiniz. Zoom performansı, telefonunuzun kalitesi ile doğru orantılıdır. Şimdi pratik yapmaya başlayalım.

Test 5

Eğer öne doğru yürürken zoom in yaparsınız, bu hatalı bir görüntü olur. (Test5)

Test 6

Eğer geriye doğru yürürken zoom out yaparsanız, bu da hatalı bir görüntü olur. (Test 6)

Eğer arka planın yakınlaşmasını istiyorsanız, geriye doğru yürürken, zoom in yapmanız gerekiyor. (Test7)

Arka planın uzaklaşmasını istiyorsanız, öne doğru yürürken, zoom out yapmanız gerekiyor. (Test8)

Böylece artık tüm Zhiyun ürünlerinde nasıl vertigo efekti yapılacağını öğrendiniz. Ancak şunu söylemekte fayda var, bu hiç de burada anlattığım kadar kolay değil. Son derece iyi bir şekilde el ve ayak koordinasyonuna ihtiyacınız var. Deneme yaptıkça bunun olmadığı hatta asla olmayacakmış hissiyatına kapıldığınızı göreceksiniz. Ancak merak etmeyin, pratik yaptıkça bu işi yavaş yavaş kavrayacaksınız. Sabırlı olup el ve ayak koordinasyonunu sağlamak yeterli olacaktır.

Son olarak kısa birkaç dipnot ekleyeyim. Crane Plus’ta bu işi yapamıyorsunuz. Yaparsınız ama farklı bir markanın alıcı ve vericili follow focus mekanizmasını almanız lazım. Bu da gimbal ile aynı fiyat neredeyse. O yüzden mantıklı değil. Crane 2’de motor içinden çıkıyor. Crane 3 LAB’te ya standart paketler dışında bir paket ya da zoom motorunu sonradan almak lazım. Weebill LAB ve Weebill S’te ya zoom motorlu bir paket ya da haricen zoom motoru almak lazım. Crane M2’de neredeyse imkansız. Ama denemekte fayda var. Smooth Q2’de, bu iş için özel bir menü var. Otomatik zoom yapmayı sağlıyor. Ama çok da kolay değil baştan söyleyeyim. Sanırım nispeten yeni modellerden saymadığım kalmadı.

İşin özü sabır ve bol pratik ile siz de vertigo efektini gimbalınız ile yapıp, çekimlerinize farklı bir görsellik katabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz