Zhiyun Webill LAB ile Crane Plus Arasındaki Farklar Nelerdir?

492
0

İki ürünün piyasa çıkmasının üzerinden 1 yıldan fazla bir süre geçmesine rağmen, teknolojik olarak neredeyse 10 yıllık fark var gibi. Bunun sadece tutma şekliyle değil, içinde barındırdığı özelliklerle de ilgisi var. İlk olarak segment olarak aynılar. Yani ikisi de aynasız fotoğraf makineleri ve hafif dsrller için yapılmış ürünler. İkisi de temelde kamerayı sabit tutması için tasarlanmış. Ama ortak noktaları sadece bu kadar diyebiliriz. Önce teknik özellik olarak karşılaştıralım, ardından detaylı olarak farklarına bakalım.

Teknik özellik bakımından devasa farklar varmış gibi görünmüyor. Ancak hem tasarım hem de fonksiyonlar bakımından tamamen farklı. Öncelikle hangi makine için hangi gimbalı tercih etmeniz gerekiyor bundan bahsedeyim:

Eğer Sony a6300 veya a6500, Sony a7 serisinde küçük objektifler, Panasonic GH4 veya GH5, 80D ve D7500 ve daha alt modellerde, nispeten hafif bir DSLR üzerinde 18-55 gibi bir kit objektif, Olmypus EM10 MIII vb. makineler kullanıyorsanız ve her şeyden önemlisi, çekiminizi kamerada tüm ayarlar otomatik veya yarı otomatik modlarda yapıyor, netliği de sürekli AF şeklinde otomatik olarak yapıyorsanız, işte o zaman almanız gereken makine Crane Plus. Sony’ lerde ve Panasonic’ lerde, gimbal üzerinden kayda girip çıkabilir veya fotoğraf çekim işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Ayrıca PowerZoom özelliğine sahip olan 16-50 ve 18-105 Sony objektiflerde, gimbal üzerinden Zoom özelliğini de kullanabilirsiniz. Tabi ki Plus’u seçtiğinizde bazı teknolojilerden de mahrum kalacağınızı unutmayın. Bu teknolojilerden az sonra bahsedeceğim.

Eğer yine yukarıda saydığım tüm makinelere ek olarak, Sony a7 serisinde 24-70 f2.8 objektif dışında bir objektif, Panasonic GH5s, Nikon Z6 ve Z7 gibi makineler kullanıyorsanız, direkt olarak, Weebill LAB’in tüm nimetlerinden yararlanabiliyorsunuz. Bunların dışında Fujifilm’in bazı modellerinde ve Canon’un bazı modellerinde rahatlıkla kullanabiliyorsunuz. Hangi makineler ile fonksiyonları tam olarak çalışıyor ve hangi makineleri dengeleyebiliyorsunuz, onu da bu linkten öğrenebilirsiniz:

www.zhiyun-tech.com/turkey

Peki Weebill LAB’i ne için tercih etmeli? Eğer makineye hiç dokunmadan ISO, diyafram, enstantane ve pozlama telafisini ayarlamak, netliği otomatik olarak yapabileceğiniz gibi manuel olarak follow focus ile kontrol etmek, kameranızın görüntüsünü ZY Play kullanarak, direkt olarak telefonunuza aktarmak ve tüm kontrolleri telefon üzerinden, görüntüyü görerek yapmak, iki farklı tutuş şeklinin tadını çıkartmak (normal ve sling mod), yeni modlardan Vortex ve Go modlarını kullanmak için yani teknolojik olarak tüm özellikleri kullanmak istiyorsanız o zaman seçmeniz gereken model Weebill LAB.

Gelelim şu teknolojik özelliklerin neler olduğuna:

Weebill LAB’in en çok konuşulan yeni özelliği CCS (Camera Control System) sayesinde, kameranızın ekranındaki görüntüyü, telefonunuza kablosuz olarak aktarabilmesi.

Görüntü aktarımını 720p olarak Wi-Fi üzerinden gerçekleştiriyor. Telefonunuzun nispeten iyi bir telefon olması burada önem arz ediyor çünkü kablosuz olarak gelen görüntüyü işlemci işleyecek ve gpu yardımı ile ekrana verecek. Eğer görüntü aktarımı takılarak gerçekleşiyorsa, bilin ki bu telefonunuzdan kaynaklanan bir sorun. Ben iPhone 7 Plus kullanıyorum ve sorunsuz bir şekilde bu işlemi gerçekleştirebiliyorum. Maalesef kablosuz görüntü aktarımı Crane Plus’ta yok.

Netlik motoru Crane Plus’ta yok. Ancak haricen satılan follow focus sistemlerinden birini satın alabilirsiniz ama onun da en ucuzu Crane Plus ile aynı fiyatta. Weebill LAB’in Creator ve Master paketlerinde çıkan veya haricen satın alınabilecek follow focus motoru ile, Weebill LAB’in yan tarafındaki tekerleği çevirerek gimbal üzerinden netlik kontrolü yapabilirsiniz. Hatta bu motoru zoom halkasına takarsanız, tekerleği çevirdiğinizde zoom yapabilirsiniz. Ve hatta görüntü aktarımı özelliğini de kullandığınızda hem görüntüyü görüp hem de telefon üzerinden netliği de değiştirebilirsiniz. Bu arada eklemekte fayda var, telefon üzerinden, aklınıza ne geliyorsa tüm kontrolleri gerçekleştirebiliyorsunuz.

Weebill LAB, Crane Plus’a nazaran pek çok yeni tuşa sahip. Bunlara bir de OLED ekran eklenmiş. Crane Plus’ta hangi modda olduğunuzu göremiyorsunuz. Üzerindeki LED, size sadece pil durumunu sinyal yardımı ile gösteriyor. Weebill LAB, ekran üzerinden hangi modda olduğunuzu ve pil durumunu standart olarak gösteriyor. Eğer tam uyumlu modellerden birini kullanırsanız, bu sefer ISO, diyafram, enstantane ve pozlama telafisi bilgilerini de görüp değiştirebiliyorsunuz. Bunların dışında, Crane Plus’ta modlar arası geçiş yapmak için, bir tane mod tuşuna belirli sayılarda basarak geçiş yapabiliyorsunuz.

Weebill LAB’te durum daha farklı. Sol kısımda PF ve L modları arasında geçiş yapmanızı sağlayan switch yer alıyor. Ayrıca ön kısımda, F modunu kullanmak için bir tetik var. Yeni modlardan olan Go modu, yine yan tarafta yer alan mod tuşlarından. Crane Plus üzerinden POV moduna geçmek için 2 tık bekle 2 tık şeklinde mod tuşuna basmanız gerekiyor. Weebill LAB’te, ön kısımda yer alan POV tuşuna basmanız yeterli. Ayrıca yeni eklenen Vortex moduna geçmek için de POV tuşuna 2 kere basmanız yeterli. Vortex modda, kameranızı 360° sürekli olarak saat yönünde veya ters yönde döndürebiliyorsunuz.

Bir diğer yenilik ise tutuş şekli. Crane Plus’ta tek el boru tipi tutuş mevcut. Weebill LAB hem bu tutuş şeklinde hem de sling mod denen alçak tutuş şekline sahip. Bu sayede yere yakın veya bel hizasından yapılan çekimlerde çok daha rahat tutuş sağlıyorsunuz.

Yapılan en büyük yeniliklerden biri ise dengeleme sistemindeki değişiklik. Crane Plus’ta, üzerine taktığınız makineyi dengelemek nispeten biraz daha zor. Aslında zor değil ama ilk denemelerde yapmak zor diyebiliriz. Bir açıyı dengelerken diğer açılar da boşta olduğu için, dengeyi sağlamak için, diğer açıları elle sabit tutmak gerekiyor. Bu da dengeleme işini az da olsa zorlaştırıyor. Weebill LAB, her motora yerleştirilen kırmızı kilitleme mandalları sayesinde, açı dengedeymiş gibi açıyı kilitler ve dengelemek istediğiniz açıyı boşta bırakır. Bu sayede daha rahat denge ayarı yapabilirsiniz.

Crane Plus’ın en büyük sorunu, üzerindeki platein sabit oluşu. Bu yüzden, üzerine koyduğunuz makineyi dengelerken, ayar boşluğu bazen yetersiz kalabiliyor. Weebill LAB, Manfrotto 501 plateine sahip. Yani hızlı çıkartma platei diyebiliriz. Yani bulunduğu yerden komple çıkabiliyor. Hatta Weebill LAB’in özel tasarlanmış platei, iki parçalı olarak yapıldığından, hiçbir ayarı bozmadan yerinden çıkartıp takabiliyorsunuz da.

Taşıma kapasiteleri de birbirinden farklı. Crane Plus 2500 gram taşıma kapasitesi sahip. Weebill LAB ise 3000 gram. Ama burada önemli olan konu taşıma kapasitesi değil, üzerine koyduğunuz kamerayı dengeleyebilmek. Bu yüzden taşıma kapasitesine çok takılmayın derim.

Yapısal olarak da bazı gelişmeler mevcut. Ağırlık olarak neredeyse aynılar. Ama ölçüleri birbirinden farklı. Weebill LAB daha küçük bir yapıya sahip. Bununla beraber, Crane Plus’a nazaran Weebill LAB’te %50 daha küçük motorlar, tork gücünde %80 artış ve tepki hızında %100 gelişme var diyebiliriz.

Son olarak taşıma çantalarından da bahsedeyim. Crane Plus sert plastik, Weebill LAB sert köpük yapıda. Burada Crane Plus’ın çantasının daha iyi olduğunu söylemek lazım açıkçası.

İki model arasında da epey bir fiyat farkı olduğunu söyleyebiliriz. Burada maddi olarak tercihi yapmak tabi ki size kalmış. Kısaca standart kullanım için Crane Plus, daha kapsamlı ve profesyonel kullanım için Weebill LAB diyebiliriz. Ama alabiliyorsanız yani maddi durumunuz buna uygun ise, kesinlikle Weebill LAB alınmalı. Çünkü en yeni teknolojiyi ve tasarım Weebill LAB’de…

Ürün hakkında daha fazla bilgi veya satın almak için shop.olympus.com.tr sitesini ziyaret edebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz