Ana Sayfa Gimbal Zhiyun Weebill S’te Fujifilm XT-3 ve Olympus E-M1 Mark II ile Kablo...

Zhiyun Weebill S’te Fujifilm XT-3 ve Olympus E-M1 Mark II ile Kablo Bağlantısı Kurma

360
0

Zhiyun Weebill S, her geçen gün marifetlerine yenisini ekliyor. Kamera üreticilerinin yazılımlarını gimbal markalarına açmaya başlaması ve hemen akabinde ürünler için yazılımların geliştirilmesi sayesinde de uyumluluklar giderecek artıyor. Weebill S’e yeni eklenen cihazlardan ikisi Olmypus E-M1 Mark II ve Fujifilm XT-3. Bu yazımda, bağlantıları nasıl kuracağınızı, hangi ayarları seçeceğinizi ve nasıl kullanacağınızı anlatacağım.

Bildiğiniz gibi yazılımsal olarak pek çok modeli Weebill S destekliyor. Bunlar Canon, Sony, Nikon ve Panasonic. Son gelen güncellemeler ve vericinin güncellemesi ile birlikte artık yeni kameraları da Weebill S üzerinden kontrol edebiliyoruz.

Veri kabloları, paket içerisinden çıksa da görüntü aktarımı için, HDMI kablo paketini satın almanız gerekiyor. Bu pakette, ihtiyacınız olan tüm HDMI kabloları var. Şimdi ilk önce Olympus E-M1 Mark II ile nasıl bağlantı kuracağıma bakalım.

Bağlantı için MicroUSB to Type-C kablosunu kullanacağız. Kablonun Type-C ucunu, kameranın Type-C girişine takın. MicroUSB olan ucunu, Weebill S üzerinde yer alan kontrol girişine takın. Bağlantıyı tamamladık. Denge ayarlarını kontrol edin ve Weebill S’i açın.

Gimbalı açtığınızda, kamera ekranında USB seçim menüsü açılacaktır. Bu menüden “PC Kontrol”ü seçin ve kamerayı fotoğraf modlarından birine getirin.

Weebill S menüsüne girin ve kamera bölümünden Olympus’u seçin. Kamerayı kapatıp açtığınızda menü gimbal menü görünümü değişecektir. Artık Weebill S üzerinden, diyafram, enstantane, ISO ve pozlama telafisini değiştirebilirsiniz. Fotoğraf modunda olduğunuz için fotoğraf çekebilirsiniz. Ayrıca kırmızı tuşa basarak video kaydına girebilirsiniz.

Görüntü aktarım modülünün kontrol bölümü maalesef Olympus’ta çalışmıyor. Bunun nedenini şu şekilde açıklayayım. Normalde kameraya bir monitör takıldığında, görüntüyü monitöre gönderiyor. Ancak veri kablosu bağlandığında ve PC kontrol seçildiğinde, kamera HDMI portunun bağlantısını kesiyor. Bu nedenle görüntüyü gönderseniz bile, kamerayı uzaktan kontrol edemiyorsunuz. Eğer kablosuz görüntü aktarım modülünü, sadece görüntü aktarmak için kullanacaksınız, sorun çıkmayacaktır.

Sırada Fujifilm var. Yeni gelen güncelleme ile artık Fujifilm XT-3 modelini, Weebill S üzerinden kontrol edebiliyorsunuz.

Bunun için önce kamera menüsüne girin ve “Bağlantı Ayarları” bölümünden “Bağlantı Modu”nu açın. Burada otomatik seçeneğini seçin. Kamera ayarı tamam.

Bağlantı için MicroUSB to Type-C kablosunu kullanacağız. Kablonun Type-C c ucunu, kameranın Type-C girişine takın. MicroUSB olan ucu, Weebill S üzerinde yer alan kontrol girişine takın. Bağlantıyı tamamladık. Denge ayarlarını kontrol edin ve Weebill S’i açın.

Gimbal menüsünde yer alan kamera kısmından Fuji’yi seçin. Kamerayı açtığınızda bağlantı kurulmuş olacaktır. Şimdi burada dikkat etmeniz gereken bir kısım var. Fujifilm’in yazılımından kaynaklı olarak, gimbal üzerinden kontrolü başlatmak için, Weebill S üzerinde yer alan LV yani üst ok tuşuna basmanız gerekir. Aksi halde gimbal üzerinden parametreleri değiştiremezsiniz. LV tuşuna bastıktan sonra Weebill S üzerinden, enstantane, ISO ve pozlama telafisini değiştirebilirsiniz. Ancak Fujifilm, gimbal üzerinden diyafram değiştirmeyi desteklemez. Fotoğraf modunda olduğunuz için fotoğraf çekebilirsiniz. Ayrıca kırmızı tuşa basarak video kaydına girebilirsiniz.

Şimdi görüntü aktarım modülü için bağlantı yapalım. Öncelikle kamera üzerinden bir ayarı değiştirmemiz gerekiyor. Video menüsüne girin ve “4K Film Çıkışı” bölümünden HDMI çıkışını FHD (Full HD) olarak seçin. Bunun nedeni, görüntü aktarım modülü, sinyali sadece Full HD olarak alabiliyor ve görüntüyü sadece Full HD olarak gönderebiliyor. Şimdi bağlantıyı yapalım.

Micro HDMI to mini HDMI kablosunun Micro HDMI kısmını kameraya takın. Ardından Mini HDMI kısmını, transmitter üzerinde yer alan Mini HDMI girişine takın.

Veri kablosunu bağlantına geçelim. Yine MicroUSB to Type-C kablosunun Type-C ucunu kameraya, diğer ucunu transmitter üzerinde yer alan MicroUSB girişine takın. Son bir kablo daha takacağız.

Transmitter arka kısmında bir giriş yer alıyor. İki ucu da MicroUSB olan kablonun bir ucunu bu girişe, diğer ucunu ise gimbal üzerinde yer alan kontrol girişine takın. Tüm bağlantılar tamamlandı. Gimbal üzerinden son bir değişiklik yapacağız.

Menüye girin ve kamera bölümünden CCS’yi seçin. Yani kontrolü transmitter üzerinden yapacağımızı, gimbala söyleyin. Artık her şey hazır. Weebill S’i, kamerayı ve transmitterı açtığınızda kamerayı kontrol edebilirsiniz. ZY Play ile bağlantı kurduktan sonra görüntü aktarımını kullanabilir, telefon üzerinden, enstantane, ISO ve pozlama telafisini değiştirebilirsiniz. Ancak Fujifilm, gimbal üzerinden diyafram değiştirmeyi desteklemez. Fotoğraf çekim tuşuna basarak fotoğraf çekebilirsiniz. Kayıt tuşuna basarak video kaydını başlatabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz