Ana Sayfa Makaleler Zhiyun Weebill S’te Timelapse ve Hareketli Timelapse Yapımı

Zhiyun Weebill S’te Timelapse ve Hareketli Timelapse Yapımı

246
0

Günümüzde gimballar sadece görüntü sabitleme aygıtları olarak görünse de aslında yapabilecekleri sadece bununla sınırlı değil. Bu yazımda, Zhiyun Weebill S’te timelapse ve hareketli timelapse yaparak, yaratıcı çekimlerin kapısını aralayacağız.

Öncelikle kamera üzerinde bazı ayarlar yapmamız gerekiyor. Eğer Sony kullanıyorsanız, menüye girin ve “USB Bağlantısı” kısmından “Uzaktan Kumandayı” seçin. Ardından, “USB LUN Ayarı” kısmından “Çoklu”yu seçin. Usb üzerinden şarj olma özelliğini kapatırsanız, gimbal kamerayı şarj etmez. Böylece gimbalın pili çabuk bitmez. Canon kullanıyorsanız, herhangi bir bağlantı ayarı yapmanıza gerek yok. Bu tip ayarlar, markaya göre değişiklik gösterir. Detaylı bilgi için uyumluluk listesine göz atın. Bir diğer ayarı yapalım. Bu ayarı, kameranızın markası fark etmeksiniz yapmanız gerekiyor. Kamera menüsünden, görünüm oranını 16:9 olarak değiştirin. Çünkü bu fotoğraflardan bir video yapacağız ve eğer 3:2 veya 4:3 oranlarından birinde fotoğraf çekerseniz, bilgisayarda yeniden bu fotoğrafları boyutlandırmakla uğraşırsınız. Videoyu da 16:9 olarak yaptığımız için, fotoğrafları da 16:9 olarak seçmemiz gerekiyor. Ayrıca yine kamera modeli fark etmeksizin, kameranın fotoğraf modunda olduğuna emin olun. Kamera ayarları şimdilik tamam.

Gelelim Weebill S ve ZY Play arasındaki bağlantıyı kurmaya. ZY Play’i açın. Arka planda başka bir Zhiyun modelinin görseli varsa, ekranı sağa ya da sola kaydırarak “For Pro Cameras” bölümüne gelin ve sol üstteki üç çizgi yani menüden Weebill S’i seçin. Ardından, alt kısımda yer alan “Connect Now” butonuna basın. Program, çevredeki Weebill S’leri arayacak ve bulduklarını listeleyecek. Weebill S’in yan tarafında yer alan “Connect”e basın. Şu an ZY Play ile gimbal arasında bağlantı kuruldu. “Enter Now”a basarak Weebill S için yapılmış olan ZY Play arayüzüne girebilirsiniz.

Menü içinde iki çeşit timelapse vardır. Bir tanesi sabit, diğeri ise hareketli. Önce sabit olandan başlayalım.

“Time Interval” bölümünde, hangi aralıklarla fotoğraf çekilmesini istediğinizi ayarlayın. “Duration” bölümünde, ne kadar süre ile fotoğraf çekilmesini istediğinizi ayarlayın. Dilerseniz “Low Power”ı açarak, ön izlemeyi kapatabilirsiniz. Ön izlemeyi kapattığınızda, telefonunuzda güç tasarrufu sağlanacak ve ekran kapatılacaktır. Start tuşunun üst kısmında, yaptığınız bu ayarlara istinaden toplam kaç tane fotoğraf çekileceğini görebilirsiniz. Her şey tamamsa, “Start”a basın.

Bu standart bir timelapse olduğundan, Weebill S hareket etmeyecektir. Çekimin ilerlemesini, ekranın üst kısmından görebilirsiniz. Çekimi iptal etmek isterseniz, ortada yer alan kırmızı tuşa basın. Hareketsiz timelapse’i, bir de görüntü aktarım modülü takılıyken yapalım. Öncelikle kameradan ufak bir ayar yapalım.

HDMI ayarlarına girin ve ayarları aynı burada olduğu şekilde değiştirin. Markaya göre ayarlar değişiklik gösterir. Bazı kameralarda ayar yapmanıza gerek yoktur. Detaylı bilgi için uyumluluk listesine göz atın.

Yaratıcı çekim menüsüne girin ve timelapse’i seçin. “Time Interval” bölümünde, hangi aralıklarla fotoğraf çekilmesini istediğinizi ayarlayın. “Duration” bölümünde, ne kadar süre ile fotoğraf çekilmesini istediğinizi ayarlayın. Dilerseniz “Previrew Off For Low Power” yazan kısmı kapatarak ön izlemeyi kapatabilirsiniz. Ön izlemeyi kapattığınızda, telefonunuzda güç tasarrufu sağlanacak ve ekran kapatılacaktır. Start tuşunun üst kısmında yer alan “Generete” bölümde, yaptığınız bu ayarlara istinaden videonun kaç saniye olacağını ve toplam kaç tane fotoğraf çekileceğini görebilirsiniz. Her şey tamamsa “Start”a basın. Bu standart bir timelapse olduğundan, Weebill S hareket etmeyecektir. Çekimin ilerlemesini, ekranın üst kısmından görebilirsiniz. Çekimi iptal etmek isterseniz, solda yer alan kırmızı tuşa basın.

Gelelim çekilen bu fotoğraflardan video yapımına. Ben Adobe Premiere kullanıyorum. Premiere’i açın. Yeni bir proje oluşturun ve kaydedin. Tüm fotoğrafları seçin ve proje alanına ekleyin. Tüm fotoğrafları seçin ve sağ klik yapın. Açılan menüden “Speed Duration”ı seçin. Bu kısımda fotoğrafın süresini 1 salise olarak ayarlayın. Tüm fotoğraflar seçili olduğundan hepsi otomatik olarak 1 salise olacaktır.

Bir fotoğraf seçin ve timeline’a ekleyin. “Sequence” menüsünden “Sequence Settings”i seçin. Çerçeve boyutunu Full HD veya 4K olarak ayarlayın. Timeline’daki fotoğrafı silin. Projedeki tüm fotoğrafları seçin ve timeline’a ekleyin. Fotoğrafların boyutu çok büyük olduğundan küçültmelisiniz.

Tüm fotoğrafları seçin ve sağ klik yapın. Açılan menüden “Set To Frame Size”a basın. Fotoğrafların boyutları küçülecek ancak çözünürlüğü değişmeyecektir. Ardından video olarak dışa kaydedin. Timelapse videoları, bu şekilde direkt olarak kayıt ederseniz, videoyu izlediğinizde bazı sarsılmalar olduğunu göreceksiniz. Bu, yerin titremesi, rüzgarın esmesi vb etkenlerden kaynaklı mikro hareketlerdir. Gimbal bu tarz titreşimleri engelleyemez. Bu nedenle videoyu export etmeden önce, video üzerinde bir değişiklik yapmamız gerekiyor. Bu özelliğin ismi “Warp Stabilizer”. Bu sayede, oluşan mikro titreşimleri engellemiş olacağız. Gelelim nasıl yapacağımıza.

Öncelikle tüm fotoğrafları seçin. Sağ tuşa basın. Açılan menüden “Make Subsequence”a basın. Tüm fotoğrafları tek bir dosya haline dönüştürdük. Proje bölümünde oluşan yeni dosyayı diğer fotoğrafların üzerine denk gelecek şekilde timeline’a ekleyin. Yani bir nevi eski fotoğraflarla işimiz olmadığı için silmiş oluyoruz. Efektler bölümüne gelin ve arama kısmına “Warp” yazın. Burada çıkan “Warp Stabilizer”ı seçin ve video üzerine sürükleyip bırakın.

Analiz başlayacaktır. Analiz bittiğinde video olarak dışa aktarın. Böylece artık mikro titreşimlerden kurtuldunuz. Tavsiyem, ister bir tripod kullanın, isterse bir gimbal, tüm timelapse videolarınızda mutlaka Warp Stabilizer kullanın.

Şimdide hareketli timelapse yapalım. Önce standart arayüzü kullanalım. Hareketli timelapse bölümüne geçtiğinizde, gimbal otomatik olarak kilit moduna geçer. Çünkü başlangıç ve bitiş noktalarını ayarlamamız için joystick ile kameraya yön vereceğiz. Eğer daha önce yaptığınız ve kaydettiğiniz bir hareketli timelapse varsa, üst kısımda yer alan “Preset” bölümünden, ayarları yeniden yapmadan direkt tekrarlayabilirsiniz. “Shooting Mod” kısmından, yapılacak olan hareketli timelapse’in atlamalı fotoğraflar şeklinde mi olacağını yoksa normal bir video çekimi şeklinde mi olacağını seçebilirsiniz. Biz atlamalı fotoğraflar şekilde yapacağımız için “Photo”yu seçiyoruz. “Shooting Interval” bölümünden, kaç saniye aralıklarla fotoğrafın çekilmesini istediğinizi seçebilirsiniz. “Shutter Speed” kısmını sıfır olarak bırakabilirsiniz. “Duration” bölümünden çekilecek video için ne kadar süre çekim yapılması gerektiğini seçebilirsiniz.

“Advanced Settings” bölümünden, timelapse yapılırken dilerseniz bazı açıları kilitleyebilirsiniz. Eğer yaptığınız hareketli timelapse’in preset bölümüne kaydolmasını istiyorsanız “Save Preset”i aktif hale getirmeyi unutmayın.

Şimdi joysticki kullanarak bir başlangıç noktası seçin. Pan, tilt ve roll açılarını değiştirebileceğinizi unutmayın. Bu noktayı artı işaretini kullanarak işaretleyin. Ardından yine joysticki kullanarak bitiş noktasına gelin ve yine artı işaretine basarak işaretleyin. Toplam 5 farklı rota oluşturabiliyorsunuz. Ancak rotanın bitiş süresi ile videonun bitiş süresini benzer şekilde hesaplamayı unutmayın. Aksi halde rotanın bir yerinde timelapse bitebilir. Yine, eğer isterseniz, telefonunuzdan düşük güç tüketimi sağlamak için “Low Power”ı aktif hale getirebilirsiniz.

Her şey tamamsa “Start”a basın. Açılan pencerede, bu hareketli timelapse’in preset bölümüne kaydedilirken hangi isimle kaydedilmesini istediğinizi ayarlayın ve “Save”e basın. Geri sayım durduğunda hareketli timelapse başlayacaktır. Üst kısımda ilerlemeyi görebilirsiniz. Dilerseniz orta kısımda yer alan kırmızı tuşa basarak hareketli timelapse’i durdurabilirsiniz.

Hareketli timelapse’i görüntü aktarım modülü takılıyken de yapalım. Yaratıcı çekim menüsünden moving timelapse’i seçin. Joysticki kullanarak veya ekran üzerinden pan, tilt ve roll açılarını değiştirerek bir başlangıç noktası belirleyin. Bu noktayı artı işaretini kullanarak işaretleyin. Ardından joystick veya ekrandaki pan, tilt ve roll ayarlarını kullanarak bitiş noktasına gelin ve artı işaretine basarak bitiş noktasını işaretleyin. Toplam 5 farklı rota oluşturabiliyorsunuz. Ancak rotanın bitiş süresi ile videonun bitiş süresini benzer şekilde hesaplamayı unutmayın. Aksi halde rotanın bir yerinde timelapse bitebilir. Yine daha önce yaptığınız bir timelapse’i tekrarlamak isterseniz preset bölümünden bunu gerçekleştirebilirsiniz. Şimdi “Next”e basarak devam edin.

“Time Interval”dan, hangi aralıklarla fotoğraf çekilmesini istediğinizi ayarlayın. “Duration”dan ne kadar süre ile fotoğraf çekilmesini istediğinizi ayarlayın. “Shutter Speed” kısmını 0 olarak bırakın. Dilerseniz “Preview Off” bölümünden ön izlemeyi kapatabilirsiniz. “Save Preset”i aktif hale getirdiğinizde, yapmış olduğunuz timelapse daha sonra tekrarlayabilmeniz için preset bölümüne kaydedilir. Ayarları yaptıktan sonra alt kısımda, hazırlanacak videonun kaç saniye olacağını ve toplam kaç tane fotoğraf çekileceğini görebilirsiniz. Her şey tamamsa, “Start”a basın. Çekim, başlangıç noktası olarak belirlediğiniz noktadan başlayacaktır. Çekimin ilerlemesini, ekranın üst kısmından görebilirsiniz. Dilerseniz kırmızı tuşa basarak çekimi sonlandırabilirsiniz.

Çekim bittiğinde Premiere kullanarak fotoğrafları yine aynı şekilde videoya dönüştürün. Yine Warp Stabilizer kullanmayı unutmayın. Artık ister evinizde ister dışarıda, zaman el verdikçe mükemmel timelapseler yaratabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz