Ana Sayfa Gimbal Zhiyun Weebill S’te Yazılım Güncellemesi Nasıl Yapılır?

Zhiyun Weebill S’te Yazılım Güncellemesi Nasıl Yapılır?

419
0

Bu yazımda, her güncelleme ile kendine daha fazla özellik katan Zhyun Weebill S’i nasıl güncelleyebileceğinizi anlatacağım.

Weebill S’i ilk aldığınızda veya yeni bir sürüm çıktığında güncelleme yapmak son derece önemlidir. Böylece, eski sürümlerinde yaşayabilme ihtimaliniz olan tüm sorunlar, yeni sürümlerde kaldırılmış olacaktır.

Öncelikle mevcut sürümü kontrol edelim. Gimbalın üzerinde bir kamera takılı ve tüm denge ayarları yapılmış bir şekilde gimbalı açın. Güncellemeye başlamadan önce, gimbalın pil düzeyinin en az üç diş yani %75 ve üzeri olduğundan emin olun. Ardından menü tuşuna basın ve joysticki kullanarak en altta yer alan “about” menüse gelin. “About”un üzerindeyken sağa tuşa basarak seçim yapın. Burada, gimbalın yazılım sürümünü görebilirsiniz.

Şu an 1.95 sürümü yüklü. Ancak bu yazıyı yazdığım tarihte 1.96 sürümü kullanıma sunulmuştu. Peki son sürümün ne olduğunu nereden bileceğiz? www.zhiyun-tech.com adresine girin. Üst kısımdaki “Product” kısmının üzerine gelin ve buradan Weebill S’i seçin. Weebill S sayfasında sağ tarafta yer alan “Download”a basın ve sayfayı aşağı indirin. Bu kısımda “Firmware” bölümünü göreceksiniz.

Donanım sürümü olarak en son versiyon 1.96 yazdığını görebilirsiniz. Yani yeni bir sürüm olduğunu böylece anlamış olduk. Güncellemenin iki yöntemi vardır. Birincisi, telefon üzerinden ZY Play aracılığı ile yapılan. İlk önce bunu anlatalım. Telefonunuzun internete bağlı olduğundan emin olun. Arka planda da mutlaka Weebill S’in resmi olmalı. Ardından, alt kısımda yer alan “Connect Now” butonuna basın. Program, çevredeki Weebill S’leri arayacak ve bulduklarını listeleyecek. Weebill S’in yan tarafında yer alan “Connect”e basın. Şu an ZY Play ile gimbal arasında bağlantı kuruldu.

Bu aşamada “Enter Now” a basarsanız uygulama arayüzüne geçebilirsiniz. Ancak güncellemeyi yapamazsınız. Çarpıya basarak bu pencereyi kapatın. Sağa sola doğru uygulama ekranını birkaç defa hareket ettirin. Eğer hızlı bir internet bağlantınız varsa ve en önemlisi yeni bir güncelleme varsa, üst kısımda yeni versiyon bulunduğuna dair bir bant göreceksiniz.

“Upgrade Now” a basın ve yazılımın inmesini bekleyin. İndirme tamamlandığında bant üzerinde indirmenin tamamlandığını göreceksiniz. Hem telefonununuz hem de gimbalınız tam şarja sahipse, bant üzerinde yer alan “Upgrade Now” yazısına basabilirsiniz. Ardından açılan pencereden yeniden “Upgrade Now” a basın. Uygulama, kurulum dosyasını gimbala göndermeye başlayacaktır.

Bu aşamada, bağlantıyı asla kesmeyin. Eğer bağlantı kesilirse, Weebill S dönüşü olmayan bir şekilde bozulabilir. Dosya gönderme işlemi tamamlandığında, göndermenin başarılı olduğuna dair bir uyarı göreceksiniz. Bu aşamada hiçbir işlem yapmayın. Kısa bir süre sonra, Weebill S ekranında “Upgrade” yazısını göreceksiniz. Artık güncelleme dosyası yükleniyor. Gimbal kendi kendine kapanana kadar asla telefona veya gimbala dokunmayın. Aksi halde yine geri dönüşü olmayan bir şekilde bozulabilir. Güncelleme tamamlandığında, yani Weebill S ekranı kapadığında, gimbalı açarak kullanıma başlayabilirsiniz.

Bir diğer güncelleme yöntemi bilgisayar üzerinden olanı. Bunun için daha önce giriş yaptığımız sayfadan sol kısımda yer alan “Zhiyun USB Driver”ı indirin ve kurun. Ardından “Calibration Upgrade Tool” yazılımını, bilgisayarınız için uyumlu olan versiyonunu bilgisayarınıza indirin ama henüz açmayın.

Son donanım sürümünü yani “Firmware”i, yan kısmında yer alan “Download”a basarak bilgisayarınıza indirin ve zip içindeki belgeyi bir klasöre çıkartın. Gimbal açıkken, paket içinden çıkan Tip C kablosunun Tip C ucunu gimbalın üzerindeki Tip C girişine, diğer ucunu ise bilgisayarına takın.

Driver bulunma işlemi bittikten sonra “Calibration Upgrade Tool” ya da diğer ismi ile “Zhiyun Update Tool” u başlatın.

Programda sol üst kısımda yer alan mavi “Open” tuşuna basarak portu aktif hale getirin. Bağlantı kurulduğunda alt kısımda mavi “Upgrade” yazısını görebilirsiniz.

“Browse” tuşuna bastıktan sonra, zip dosyası içinden çıkarttığınız güncelleme dosyasını açılan pencereden seçin ve Aç’a basın. Kurulum dosyası seçildi. Son olarak alt kısımda yer alan “Upgrade” tuşuna basın ve dosyanın gimbalınıza gönderilmesini bekleyin.

Gönderme işlemi tamamlandığında, gimbal ekranında “Upgrade” yazısı çıkacaktır. Bu işlem yaklaşık 30-40 saniye kadar sürecektir. Güncelleme tamamlandığında gimbal kendi kendine kapanacaktır. Kendi kendine kapanmasını beklemez ve elle müdahale ederseniz, gimbal geri dönüşü olmayan bir şekilde bozulabilir. Bilgisayarla olan bağlantıyı koparmak, aynı şekilde gimbalı geri dönüşü olmayan bir şekilde bozabilir. Gimbal kapandıktan sonra açıp normal bir şekilde kullanıma başlayabilirsiniz. Artık Weebill S’iniz güncel.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz