Ana Sayfa Gimbal ZY Play’de Bağlantı için Doğru Sabitleyiciyi Seçmek

ZY Play’de Bağlantı için Doğru Sabitleyiciyi Seçmek

393
0

Bu yazımızda, kafalarda karışıklığa neden olan, “ZY Play ile nasıl bağlantı kuracağım?” sorusuna birlikte yanıt buluyoruz.

ZY Play, telefon veya tabletinizi, sabitleyiciye bağlayarak farklı çekimler yapmanızı, kontrol etmenizi veya bazı ayarları yapılandırmanızı sağlayan bir yazılım. Hem IOS hem de Android için bu uygulamayı kullanabilirsiniz. Ancak kurulum sırasında birkaç şeyi yapmadığınız sürece bağlantıyı maalesef kuramıyorsunuz. Bunun nedeni, artık Zhiyun ürünün gamının çok fazla artması, farklı modellerde farklı ZY Play arayüzlerinin olması ve bazı modellerin kendi içinde ikinci bir bağlantı seçilmesi gerekmesi olarak gösterilebilir. Öncelikle ZY Play’i IOS ve Android için bu adreslerden indirebileceğinizi söyleyerek işe başlayalım.

IOS: https://apps.apple.com/us/app/zy-play/id1068407353

Andorid: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.zhiyun.zyplay&hl=tr

İlk önce cihazınızın bluetooth ve wi-fi’sinin açık olduğuna emin olun. Eğer bluetooth başka bir aygıta bağlı ise, o bağlantıyı kesin. ZY Play’i açtığınızda, karşınıza bu şekilde bir ekran çıkacak. Arka plandaki ürün fotoğrafı, son bağlantı kurduğunuz cihaz ne ise orada kalacaktır. ZY Play, şimdilik dört farklı ana bölümden oluşuyor. Sağa sola doğru ekranı sürükledikçe, arka planın ve üst kısımda “For” ile başlayan yazının değiştiğini görebilirsiniz. Bu dört farklı bölüm, Akıllı Telefonlar İçin, Profesyonel Kameralar İçin, Aksiyon Kameralar için ve Aksesuar bölümünden oluşuyor.

Sağa sola doğru ekranı sürükleyerek, bağlanmak istediğiniz cihazın ana bölümüne gelin. Örneğin herhangi bir Zhiyun telefon sabitleyicisine bağlanacaksanız, ekranı en sola doğru kaydırın. Ardından sol üst kısımda yer alan “For Smartphones” yazısının solundaki üç çizgiye basın. Karşınıza bir menü çıkacak. Şimdi bu kısımdan itibaren, bağlanmak istediğiniz modeli seçmeniz gerekiyor. Mesela Smooth 4’e bağlanacaksanız Smooth 4’ü seçin. Aynı şekilde eğer bir Zhiyun kamera sabitleyicisi ile bağlantı kuracaksanız, öne kamera bölümüne geçmeli, ardından üç çizgiyi kullanarak modelinizi seçmelisiniz.

Menünün tam olarak açılmış hali ise şu şekilde:

Kamera SabitleyiciTelefon Sabitleyici
ActionCam SabitleyiciGörüntü Transfer Modülü

Doğru makineyi seçtikten sonra sağ alt kısımda yer alan “Connect Now”a basın. Açılan menüden cihazınızın ismi görünecektir. İsmin yanında yer alan “Connect” basın ve bekleyin. Bağlantı kurulduğundaysa “Enter Now” a basarak cihazınız için uyumlu arayüze geçiş yapıp, kullanmaya başlayabilirsiniz.

Bir başka bağlantı şekli ise kare kod okutarak bağlantıyı kurma. Ben bu şekilde bir bağlantıyı pek tavsiye etmiyorum. Çünkü kare kod, genelde plate kısmının altında yer alıyor. Bu da demek oluyor ki, özellikle telefon sabitleyicilerinde, zaten bu bağlantıyı yapamayacaksınız. Çünkü telefonu çıkartmanız gerekecek. Ama ben yine de nasıl olduğunu anlatayım.

Menüden herhangi bir model seçmenize gerek kalmadan, üst kısımda yer alan tarama simgesine basın. Kameranız açıldığında, sabitleyicinin plate altında veya tilt açısının arkasında kare kodu görebilirsiniz. Okuttuğunuz anda bağlantı hemen kurulacaktır.

Her Zhiyun sabitleyici modeli için farklı bir arayüz olduğunu söylemiştim. Tek program içerisinde farklı arayüzler var. Burada bir şeyi daha açıklayayım. Sadece Crane M2 modelinin içinde ayrıca iki farklı arayüz seçimi var. Çünkü Crane M2 hem telefon hem de kameralarla uyumlu. Bu nedenle kamera veya farklı telefon bağladıysanız farklı bir seçim yapmanız gerekiyor.

Aşağıda da hangi modelde nasıl bir arayüz olduğunu görebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz